ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 

Αλλαγη σε Μαλαουι

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Κλεόβουλος
Υπεύθυνος
Υπεύθυνος

Αριθμός μηνυμάτων : 377
Τόπος : Τανζανία

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη σε Μαλαουι   Πεμ Οκτ 15, 2009 9:24 pm

Το "ζεβρε" είναι convict.Βγάλτο.
Με τηλεκάρτα βγαίνει η άλγη και δεν χαράζει ή με ένα σφουγγαράκι(χωρίς χημικά).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
ROUSSAKS
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 185
Τόπος : Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη σε Μαλαουι   Πεμ Οκτ 15, 2009 9:26 pm

Καλα το υπολογιζα ... βρηκα κατι χημικα της Τετρα αλγιζιτ καπως ετσι , αυτο δεν κανει δουλεια ;
υποψιν οτι το ενυδρειο θα ξαναστηθει απο την αρχη και θα μπορω να κανω το οτιδηποτε!
ROUSSAKS
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη σε Μαλαουι   Πεμ Οκτ 15, 2009 10:34 pm

Σορρυ για το διπλοποσταρισμα ....
Μια ακομα απορροια και τελευταια ωστε να βαλω μπρος απο βδομαδα ....

Στο φιλτρο,εσωτερικο juwel ,οταν βαλω την αμμο και μεχρι να καθαρισει θα εχω ανθρακα σωστα ; (ποσοτητα;;;Wink

και μετα οταν μπουν τα ψαρια ΤΙ και με ποια ΣΕΙΡΑ θα τα βαλω;;;
....ουτοσι αλλως θα αλλαχτουν τα παλια γιατι εχει περασει χρονος

Το εσωτερικο επαρκει; αν οχι μπορω να βαλω κυκλοφοριτη μεγαλυτερου;;;

Επαναλαμβανω την ιχθυοφορτωση μου :
5 labidochromis
2 Melanochromis auratus
1 hemichromis liffali (θα δωθει ,δεν δημιουργει προβληματα προς το παρον)
1 sinodontis (θα δωθει αργοτερα)
1 common pleco albino (θα δωθει συντομα)
2 convicts( Θα φυγουν αμεσα , κυνηγι με λαμπιντοχρομιδες )
Συγνωμη εαν γινομαι κουραστικος και επαναλαμβανομενος ....αλλα μαθαινω....... confused
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Τόπος : Α. Γλυφάδα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη σε Μαλαουι   Πεμ Οκτ 15, 2009 11:12 pm

Όταν τελειώσεις εντελώς το στήσιμο (άμμος, πέτρες) τότε θα βάλεις τον άνθρακα (αν βάλεις χύμα ενεργό άνθρακα, βάλε γύρω στα 100 γρ. μέσα σε κάλτσα) μαζί με μπόλικο filter wool. Κρατάς τον άνθρακα για 3-4 μέρες το πολύ και μετά τον βγάζεις. κατόπιν θα είσαι έτοιμος να βάλεις μέσα τα ψάρια.

Όσον αφορά την φίλτρανση, το εσωτερικό της Juwel σίγουρα δεν επαρκεί. Πρέπει να πάρεις καί ένα εξωτερικό για να δουλεύει παράλληλα με το εσωτερικό. Με το δεδομένο αυτό δεν χρειάζεται να αλλάξεις κυκλοφορητή (τον 600άρι έχει φαντάζομαι).

Βάζοντας μόνο τον μεγαλύτερο κυκλοφορητή δεν θα καταφέρεις σχεδόν τίποτα μιας και το βιολογικό σου φορτίο θα είναι λίγο.

Αν κρατήσεις τα υπάρχοντα ψάρια σου θα βάλεις πρώτα τα Labido και μετά απο λίγο θα βάλεις τα melanochromis.
Αν πας σε νέα είδη, πες μας τί σκέφτεσαι να να σου πούμε.

ROUSSAKS
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη σε Μαλαουι   Πεμ Οκτ 15, 2009 11:21 pm

Ειναι ο κυκλοφορητης του Ριο240 αυτο που εχω ... δεν ξερω λτ/ωρα αλλα νομιζω οτι ειναι 1000λτ/ω

αρα πρεπει να παρω εξωτερικο.. με δεδομενο οτι το εσωτερικο δεν βγαινει ποιο μου προτεινετε;
και επισης επειγη; τα ψαρια ειναι μικρα ακομα.....

μονο 100γρ ανθρακα και υαλοβαμβακα;; δεν θα ειναι πολυ αδειο;;

και μετα με τα ψαρια μεσα;; εστω στο εσωτερικο τι θα βαλω;
και στο εξωτερικο αργοτερα;

Επισης θελω την διακυμανση των τιμων που πρεπει να εχει ενα malawi ενυδρειο.

Ξαναματα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ....
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη σε Μαλαουι   Παρ Οκτ 16, 2009 12:11 am

ROUSSAKS έγραψε:
Ειναι ο κυκλοφορητης του Ριο240 αυτο που εχω ... δεν ξερω λτ/ωρα αλλα νομιζω οτι ειναι 1000λτ/ω

αρα πρεπει να παρω εξωτερικο.. με δεδομενο οτι το εσωτερικο δεν βγαινει ποιο μου προτεινετε;
και επισης επειγη; τα ψαρια ειναι μικρα ακομα.....

Το εσωτερικό μπορεί να βγεί με προσοχή άλλα καλύτερα κράτα το. Είναι απο πλέον καλά εσωτερικά φίλτρα και θα βοηθήσει στο φιλτράρισμα. Για εξωτερικό φίλτρο οι περισσότεροι θα σου προτέινουν κάτι σε eheim (π.χ. 2215-2217) αλλά εγώ θα σου πρότεινα κάτι σε Fluval (π.χ. 205-305). Κατ'εμέ είναι πολύ καλύτερη σχέση απόδοσης/τιμής, πολύ πιο σύγχρονη κατασκευή, παρόμοια ποιότητα (πλέον) και σαφώς οικονομικότερα.

ROUSSAKS έγραψε:
μονο 100γρ ανθρακα και υαλοβαμβακα;; δεν θα ειναι πολυ αδειο;;

και μετα με τα ψαρια μεσα;; εστω στο εσωτερικο τι θα βαλω;
και στο εξωτερικο αργοτερα;

Για να αισθάνεσαι περισσότερη σιγουριά μπορείς να βάλεις και παραπάνω. Δεν τρέχει τίποτα. Και όπως είπα θα τα βάλεις αυτά για 3-4 ημέρες το πολύ και μετά θα τα βγάλεις.

Το διάστημα που "τρέχει" το ενυδρείο με άνθρακα και filterwool δεν θα έχεις τα ψάρια μέσα. Μετά το πέρας των 3-4 ημερών
(όπου και θα βγει ο άνθρακας) θα βάλεις μέσα τα ψάρια.

ROUSSAKS έγραψε:
Επισης θελω την διακυμανση των τιμων που πρεπει να εχει ενα malawi ενυδρειο.

Ξαναματα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ....

Δες εδώ για να δεις που κυμαίνονται οι παράμετροι στην λίμνη και αναλόγως πράττεις.

ROUSSAKS
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη σε Μαλαουι   Παρ Οκτ 16, 2009 12:23 am

Μαλλον το 305 συνφερει περισσοτερο απο ολα , αλλα θα παει για λιγο αργοτερα , δεν θα εχουν προβλημα ετσι;;;

Λοιπον η επομενη βδομαδα ειναι βδομαδα περι(ξ)συλλογης (πετρων)

Θα ενημερωνω για την προοοδο....
study
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη σε Μαλαουι   Παρ Οκτ 16, 2009 12:37 am

Μιας και είναι μικρά δεν θα έχουν πρόβλημα για αρχή.

Βέβαια μην το καθυστερήσεις πολύ μιας και σκέψου ότι το νέο φίλτρο θα το βάλεις να δουλέυει παράλληλα με το εσωτερικό και θα στρώσει σιγά-σιγά. Οπότε υπολόγισε και αυτό. Μην θεωρήσεις δηλαδή ότι με το που θα βάλεις το 305 να δουλεύει θα είσαι αυτομάτως ΟΚ. Θα χρειαστεί λίγος χρόνος. thumbup

ROUSSAKS
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη σε Μαλαουι   Παρ Οκτ 16, 2009 12:42 am

Την πρωτοχρονια ,να μου το φερει ο Αγιος Βασιλης;

περα απο την πλακα κατα τα Χριστουγεννα το σκεφτομαι .....

Στο εξωτερικο τι υλικα βαζεις ;;;
κοστος πανω κατω Smile
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη σε Μαλαουι   Παρ Οκτ 16, 2009 12:51 am

Κατά τα Χριστούγεννα καλά είναι.

Το 305 έρχεται μαζί με υλικά. Τα υλικά αυτά βέβαια είναι λίγα για τον όγκο του ενυδρείου. Θεωρώ ότι με 2 λίτρα επιπλέον βιολογικό υλικό (Substrat pro, Sera Siporax, JBL Micromec, JBL SintoMec) θα είσαι ΟΚ. Υπολόγιζε ότι πάνε γύρω στα 15-20€ το λίτρο ανάλογα με το υλικό. Επίσης υπάρχει και η λύση του χύμα βιολογικού υλικού που είναι σαφώε φθηνότερη αλλά (τις περισσότερες φορές) χωρίς να γνωρίζουμε την ποιότητα.

Στο εσωτερικό φίλτρο, τί υλικά έχεις τώρα;

ROUSSAKS
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη σε Μαλαουι   Παρ Οκτ 16, 2009 12:55 am

Σειρα δεν θυμαμαι αλλα εχω Μακαρονι 2 μπλε σφουγγαρια υαλομβαβακα και ισως κατι μου διαφευγει!!
Αυριο θα κανω μια αλλαγη οποτε και θα σου πω σιγουρα , μετα που θα ειναι ετοιμο τι βαζουμε;;;
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη σε Μαλαουι   Παρ Οκτ 16, 2009 1:09 am

ROUSSAKS έγραψε:
Σειρα δεν θυμαμαι αλλα εχω Μακαρονι 2 μπλε σφουγγαρια υαλομβαβακα και ισως κατι μου διαφευγει!!
Αυριο θα κανω μια αλλαγη οποτε και θα σου πω σιγουρα , μετα που θα ειναι ετοιμο τι βαζουμε;;;

Το ρωτώ διότι είναι προτιμότερο να υπάρχει μεγαλύτερη ποσότητα σε μακαρόνι (βιολογικό υλικό) απο ότι μηχανικό υλικό (σφουγγάρι). Συνήθως βάζουμε σφουγάρι στην είσοδο του νερού στο φίλτρο (στην περίπτωσή σου πάνω-πάνω) για να μαζεύει τα "χοντρά" και όλο το υπόλοιπο το γεμίζουμε με βιολογικό υλικό (π.χ. μακαρόνι).

Μόλις προσθέσεις το 305, θα ήταν προτιμότερο αντικαταστήσεις το 1 σφουγγάρι τουλάχιστον (για να μην πω καί τα 2) με επιπλέον βιολογικό υλικό. Και βέβαια εννοείται ότι το 305 θα το τιγκάρεις με βιολογικό υλικό. Ούτως ή άλλως το μηχανικό υλικό (σφουγγάρι) υπάρχει "ενσωματωμένο" στο φίλτρο.

ROUSSAKS
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη σε Μαλαουι   Κυρ Οκτ 18, 2009 7:49 pm

Λοιπον χθες εκανα εκαθαριση του ενυδρειου και ειδα και τα σφουγγαρια ....

Απο πανω προς τα κατω εχει :
Υαλοβαμβακα - μαυρο σφουγγαρι λεπτο - πρασιννο - μπλε μεγαλες τρυπες - 2 μπλε με μικρες τρυπες - Μακαρονι
Σημειωση: Ολα τα παραπανω ειναι μεσα απο την πρωτη μερα πριν 1 χρονο που εστεισα το ενυδρειο...εκτος το βαμβακι....
και η αντλια γραφει πανω 1000 lt/h

το μαυρο σφουγγαρι δεν ειναι ανθρακας; τωρα δεν μου χρειαζεται αλλα οταν θα εχω την αμμο μεσα δεν θα μπορω να το χρησιμοποιησω;
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη σε Μαλαουι   Δευ Οκτ 19, 2009 5:04 am

Τον άνθρακα θα έπρεπε να το είχες βγάλει μερικές ημέρες μετά. Για να τον χρησιμοποιήσεις τώρα δεν γίνεται μιας και έχει χάσει τις ιδιότητές του προ πολλού.

Η διάταξη του φίλτρου σου δείχνει μία κατά βάση μηχανική φίλτρανση. Καλό θα είναι σιγά-σιγά να αντικαθιστάς τα σφοουγγάρια με βιολογικό υλικό (μακαρόνι).

Βεβαια όχι τώρα μιας και η πλειοψηφία της βιολογίας σου βρίσκεται σε αυτά τα σφουγγάρια. Αφού βάλεις το εξωτερικό και αρχίσει σιγά-σιγά να στρώνει.

ROUSSAKS
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη σε Μαλαουι   Τρι Οκτ 20, 2009 12:22 am

Εχω σκοπο ουτοσι αλλος να τα αλλαξω τα σφουγγαρακια ολα , και να ξαναβαλω βακτηρια για συμπληρωμα .
Το μακαρονι ειναι το σιποραξ και οι κοκκοι το σαμπστρατ;;
Ποση ποσοτητα να βαλω απο το καθενα? (...και κανενα οικονομικο καταστημα εαν εχετε υποψιν)
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Αριθμός μηνυμάτων : 1312
Τόπος : Χανιά

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη σε Μαλαουι   Τρι Οκτ 20, 2009 1:27 am

To μακαρόνι που εχεις αυτή τη στιγμη ειναι μακαρονι μηχανικου φιλτραρισματος λογικα.... Αυτό θα το αφήσεις όπως ειναι και τωρα....
Επειτα θα προσθεσεις το βιολογικο σου υλικο. Θα βάλεις ενα απο τα 2. Δεν χρειαζεται να βαλεις και μακαρονι (σιποραξ) και σαμπστρατ (κοκκοι).
Εγώ θα σου πρότεινα το 2ο μια και έχει μεγαλυτερη επιφανεια για την αναπτυξη της αποικιας σου. Το δκαλό με το 1ο ομως ειναι ότι δεν φθείρεται......Και τα 2 παντως θα σε καλυψουν.... Καλό ειναι να αφήσεις και κανενα σφουγγάρι μέσα πάντως.......

http://imichalfishphotos.blogspot.com//
Ηλίας
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη σε Μαλαουι   Τρι Οκτ 20, 2009 5:03 am

imichal έγραψε:
To μακαρόνι που εχεις αυτή τη στιγμη ειναι μακαρονι μηχανικου φιλτραρισματος λογικα.... Αυτό θα το αφήσεις όπως ειναι και τωρα....
Επειτα θα προσθεσεις το βιολογικο σου υλικο. Θα βάλεις ενα απο τα 2. Δεν χρειαζεται να βαλεις και μακαρονι (σιποραξ) και σαμπστρατ (κοκκοι).
Εγώ θα σου πρότεινα το 2ο μια και έχει μεγαλυτερη επιφανεια για την αναπτυξη της αποικιας σου. Το δκαλό με το 1ο ομως ειναι ότι δεν φθείρεται......Και τα 2 παντως θα σε καλυψουν.... Καλό ειναι να αφήσεις και κανενα σφουγγάρι μέσα πάντως.......
thumbup

...εναλλακτικά μπορείς να δοκιμάσεις και το MicroMec της JBL για βιολογικό. Το έχω δοκιμάσει και είναι επίσης πολύ καλό.

ROUSSAKS
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη σε Μαλαουι   Τρι Οκτ 20, 2009 10:52 pm

Καλημερα, γιαυτο ρωτησα την ποσοτητα που θα βαλω . Εαν πχ βαλω 2 λιτρα με συνφερει το substrat pro , εναντι του micromek και του σιποραξ....
τελικα ποση ποσοτητα θα βαλω; το μακαρονι μου ειναι σε ενα πορτοκαλι σακουλακι εαν σας λεει κατι αυτο ,
δλδ να βαλω μακαρονι μου - σφουγγαρι μπλε - πρασσινο - σαμπστρατ - υαλομβαβακα ;;; (απο κατω προς τα πανωWink

Eπισης ποια βακτηρια μου προτεινεται;
και δυο βαλισνεριες πισω και μια ανουμπια στην μεση , θα ταιριαζαν ;;
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη σε Μαλαουι   Τετ Οκτ 21, 2009 5:07 am

ROUSSAKS έγραψε:
Καλημερα, γιαυτο ρωτησα την ποσοτητα που θα βαλω . Εαν πχ βαλω 2 λιτρα με συνφερει το substrat pro , εναντι του micromek και του σιποραξ....
τελικα ποση ποσοτητα θα βαλω; το μακαρονι μου ειναι σε ενα πορτοκαλι σακουλακι εαν σας λεει κατι αυτο ,
δλδ να βαλω μακαρονι μου - σφουγγαρι μπλε - πρασσινο - σαμπστρατ - υαλομβαβακα ;;; (απο κατω προς τα πανωWink

Δεν θυμάμαι να σου πω ακριβώς πόσο παίρνει. Νομίζω ότι 1,5-2 λιτρα χωράνε.
Θα βάλεις (απο κάτω προς τα πάνω): substrat - μακαρόνι σου - σφουγγάρι (κατά προτίμηση χοντρό - μάλλον το μπλε δηλαδή) - filter wool.

ROUSSAKS έγραψε:
Eπισης ποια βακτηρια μου προτεινεται;
και δυο βαλισνεριες πισω και μια ανουμπια στην μεση , θα ταιριαζαν ;;

Όταν λες βακτήρια, φαντάζομαι εννοείς τα "ζωντανα" που βοηθούν στο στρώσιμο. Απ'την στιγμή που έχεις στρωμένο φίλτρο, δεν χρειάζεται τίποτα άλλο επιπλέον.

Τα φυτάκια, αν σου αρέσουν, βάλτα. Απλώς δες να μην είναι αρμονικά και συμμετρικά βαλμένα. Π.χ. στις 2 γωνίες οι βαλισνέριες και ακριβώς στην μέση η ανούμπια. Βάλτα, λίγο πιο "ατημέλητα" για να δείξει πιο φυσικό.

ROUSSAKS
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη σε Μαλαουι   Τετ Οκτ 21, 2009 8:54 pm

Σκεφτομαι οτι αφου θα βγαλω τα σφουγγαρια , θα πλυνω το ενυδρειο θα καθαρισω το φιλτρο δεν θα φυγουν ολα τα βακτηρια ;;; ή να το αφησω μετα να τρεξει με τα παλια σφουγγαρια κανα μηνα να εξαπλωθει ή βιολογια;

Δυο ακομα ερωτησεις και τελειωσα!!!! να ξεκουραστειτε και σεις!!!

1.Το Fluval δεν το βρησκω στο interneti σε καλη τιμη οχι σαν της ελλαδας , εχει κανει κανενα σιτε υποψιν ή καποιο αλλο αξιολογο φιλτρο και αν ναι ποσα λιτρα καδο εχει και ποσο βιολογικο θα χρειαστω και για εκει .

2.Χτες μαζεψα την μια πλευρα απο πετρες ,οπως τις εστεισα δοκιμαστηκα εξω απο το νερο μου εβγαινα το πολυ 25 εκ ,ειναι καλα; και απο βαρος τι γινεται ;; πρεπει να ζυγηζαν τουλαχιστον 30 κιλα ! η μια πλευρα !!! πολυ πραμα δλδ θα αντεξει το ενυδρειο και η βαση;
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη σε Μαλαουι   Πεμ Οκτ 22, 2009 4:54 am

ROUSSAKS έγραψε:
Σκεφτομαι οτι αφου θα βγαλω τα σφουγγαρια , θα πλυνω το ενυδρειο θα καθαρισω το φιλτρο δεν θα φυγουν ολα τα βακτηρια ;;; ή να το αφησω μετα να τρεξει με τα παλια σφουγγαρια κανα μηνα να εξαπλωθει ή βιολογια;

Όπως σου είπα και παραπάνω, δεν θα αλλάξεις τα υλικά στο φίλτρο σου τώρα. Θα τα αλλάξεις αφού βάλεις το εξωτερικό και τρέξει κάνα μήνα. Μετά θα αρχίσεις να τα αλλάζεις σταδιακά.

Γιατί θα πλύνεις το ενυδρείο; Απο όσο έχω καταλάβει το ενυδρείο σου έτρεχε σαν αφρικάνικο. Οπότε για να κάνεις την αλλαγή δεν το αδειάζεις, το πλένεις κλπ. Αφαιρείς ότι δεν θέλεις και προσθέτεις αυτά που θέλεις (επιπλέον άμμος, φελιζόλ, πέτρες κλπ).
Υπ'όψιν ότι το φίλτρο αν μείνει αδούλευτο, χάνεις την βιολογία. Οπότε πρόσεξέ το αυτό.

ROUSSAKS έγραψε:
1.Το Fluval δεν το βρησκω στο interneti σε καλη τιμη οχι σαν της ελλαδας , εχει κανει κανενα σιτε υποψιν ή καποιο αλλο αξιολογο φιλτρο και αν ναι ποσα λιτρα καδο εχει και ποσο βιολογικο θα χρειαστω και για εκει .

2.Χτες μαζεψα την μια πλευρα απο πετρες ,οπως τις εστεισα δοκιμαστηκα εξω απο το νερο μου εβγαινα το πολυ 25 εκ ,ειναι καλα; και απο βαρος τι γινεται ;; πρεπει να ζυγηζαν τουλαχιστον 30 κιλα ! η μια πλευρα !!! πολυ πραμα δλδ θα αντεξει το ενυδρειο και η βαση;

1. Μπορείς να το πάρεις απο το Water-Inn ή κάποιο άλλο μαγαζί και να σου το στείλουν κάτω.

2. σχετικά με τον όγκο του "νταμαριού", δεν μπορεί να σου πει κανείς. εσύ θα κρίνεις βλέποντάς το καθώς το στήνεις με δεδομένο ότι υπάρχουν οι κρυψώνες όπως πρέπει να είναι και σχηματίζοντας κάτι όσο το δυνατόν φυσικότερο. Με το βάρος δεν θα έχεις πρόβλημα αρκεί να βάλεις φελιζόλ (για ομοιόμορφη κατανομή του βάρους). Προσωπικά σε 180 λίτρα έχω βάλει μέχρι και 50-60 κιλά πέτρες χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

ROUSSAKS
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη σε Μαλαουι   Πεμ Οκτ 22, 2009 7:40 pm

Bασικα ,Οσκαρ, πλακοστομο και λιφαλι ειχα... ωραια με βολευει να τα παραγγειλω μια και καλη ολα μαζι !!! κατα τα Χρισοτυγεννα να χω και κανα φραγκο!!
Σκεφτομουν να το πλυνω με ξυδι, οινοπνευμα και αζαξ (που ειπε ενας φιλος οτι ειναι μη τοξικα ) κυριως για να φυγει η πρασσινη αλγη απο τα τζαμια ! Αν δεν βγει σημερα με το σφουγγαρακι για τα κρυσταλλα που εχω σκοπο να παρω.
Chris7 GTiR
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 182
Τόπος : ΚΟΡΙΝΘΟΣ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη σε Μαλαουι   Παρ Οκτ 23, 2009 3:25 am

Αζαξ οινοπνευμα και ξυδι?Ουτε για αστειο φιλε μου αν θελεις να μην εχεις προβληματα αργοτερα.Καθαρισε με καυτο νερακι και τα τζαμια για να φυγει η αλγη περασε τα με ενα μαγνητη που πουλανε και κανει απιστευτη δουλεια αλλα αν σε περιπτωση που ειναι τοσο επιμονη η αλγη παρε μια τηλεκαρτα που δεν χαραζει και το τζαμι και κανε δουλεια.Και αργοτερα προσοχη με αζαξ και αλλα τετοια καθαριστικα την ωρα που θα καθαριζεις εξωτερικα τα τζαμια γιατι μια σταγονα αν μπει μεσα θα αποβει μοιραια.Οταν παιρναω τα τζαμια με αζαξ να σου δωσω να καταλαβεις ποτε δεν ψεκαζω στο τζαμι αλλα παντα πανω στο πανι μακρυα απο το ενυδρειο και μετα παιρναω τα τζαμια με το πανι.Καλη συνεχεια απο εμενα με προσοχη για να χαρεις χωρις προβληματα αυτο που εχεις στο μυαλο σου
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη σε Μαλαουι   Παρ Οκτ 23, 2009 4:59 am

Chris7 GTiR έγραψε:
Αζαξ οινοπνευμα και ξυδι?Ουτε για αστειο φιλε μου αν θελεις να μην εχεις προβληματα αργοτερα.Καθαρισε με καυτο νερακι και τα τζαμια για να φυγει η αλγη περασε τα με ενα μαγνητη που πουλανε και κανει απιστευτη δουλεια αλλα αν σε περιπτωση που ειναι τοσο επιμονη η αλγη παρε μια τηλεκαρτα που δεν χαραζει και το τζαμι και κανε δουλεια.Και αργοτερα προσοχη με αζαξ και αλλα τετοια καθαριστικα την ωρα που θα καθαριζεις εξωτερικα τα τζαμια γιατι μια σταγονα αν μπει μεσα θα αποβει μοιραια.Οταν παιρναω τα τζαμια με αζαξ να σου δωσω να καταλαβεις ποτε δεν ψεκαζω στο τζαμι αλλα παντα πανω στο πανι μακρυα απο το ενυδρειο και μετα παιρναω τα τζαμια με το πανι.Καλη συνεχεια απο εμενα με προσοχη για να χαρεις χωρις προβληματα αυτο που εχεις στο μυαλο σου
thumbup

chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Αριθμός μηνυμάτων : 2402
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγη σε Μαλαουι   Παρ Οκτ 23, 2009 8:01 pm

Chris7 GTiR έγραψε:
'
thumbup
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://chris7-photos.blogspot.com

Αλλαγη σε Μαλαουι
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 6Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: