ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 

μπουκομενη or not???

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
kix-lides
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 56

ΔημοσίευσηΘέμα: μπουκομενη or not???   Τρι Μαϊος 12, 2009 3:07 am

Καλησπερα,

εχω σε ενα 160αρι 7 Labidochromis caeruleus.σχετικα μικρα!για τα θυλικα κ αρσενικα δεν ειμαι σηγουρος ποια ειναι αλλα εδω και δυο βδομαδες τα 6 βγαινουν και τρωνε ενω το ενα παντα λειπει και ειναι καλα κριμενω στην φωλια του.εκει που ειναι δυσκολα μπορω να το παρατηρισω αλλα απο το λιγο που μπορω να δω δεν φαινεται μπουκομενο.υπαρχει αλλοσ λογοσ να μην τρωει κ να μην βγαινει απο την φολια του????
Ενα αλλο Labi,δεν χονευεται απο τα υπολοιπα κ το διοχνουν συναιχεια....φαινεται αδυναμο(δ μπορω ματο πιασω για να το απομακρινω) με το που δει το φαει παει σφαιρα κ εκει δ το ενοχλουν τα αλλα.επισησ εχω παρατιρισει οτι ενα αλλο σαν να φερνει βολτεσ γυρο απο εκει που κριβεται αυτο που δ βγαινει και να διοχνει το αλλο που ειναι αδυναμο!
απο την εμπιρια σασ τι λετε???

κατι αλλο....
θελω να προσθεσω και αλλεσ πετρεσ...πειραζει αν ακουμπανε το τζαμι??
ευχαριστω! Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
Chris7 GTiR
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 182
Τόπος : ΚΟΡΙΝΘΟΣ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μπουκομενη or not???   Τρι Μαϊος 12, 2009 3:48 am

kix-lides έγραψε:
Καλησπερα,

εχω σε ενα 160αρι 7 Labidochromis caeruleus.σχετικα μικρα!για τα θυλικα κ αρσενικα δεν ειμαι σηγουρος ποια ειναι αλλα εδω και δυο βδομαδες τα 6 βγαινουν και τρωνε ενω το ενα παντα λειπει και ειναι καλα κριμενω στην φωλια του.εκει που ειναι δυσκολα μπορω να το παρατηρισω αλλα απο το λιγο που μπορω να δω δεν φαινεται μπουκομενο.υπαρχει αλλοσ λογοσ να μην τρωει κ να μην βγαινει απο την φολια του????
Ενα αλλο Labi,δεν χονευεται απο τα υπολοιπα κ το διοχνουν συναιχεια....φαινεται αδυναμο(δ μπορω ματο πιασω για να το απομακρινω) με το που δει το φαει παει σφαιρα κ εκει δ το ενοχλουν τα αλλα.επισησ εχω παρατιρισει οτι ενα αλλο σαν να φερνει βολτεσ γυρο απο εκει που κριβεται αυτο που δ βγαινει και να διοχνει το αλλο που ειναι αδυναμο!
απο την εμπιρια σασ τι λετε???

κατι αλλο....
θελω να προσθεσω και αλλεσ πετρεσ...πειραζει αν ακουμπανε το τζαμι??
ευχαριστω! Smile
Απο αυτα που περιγραφεις μαλλον μπουκωμα ειναι αλλα μην περιμενεις να δεις ψαρακια τωρα ειδικα αν ειναι η πρωτη της φορα.Αλλα μην σε ανησυχει αυτο θα μαθει.Επισης κοιτα αν μπορεις στο στομα της απο κατω αν ειναι πρισμενη απο εκει θα σιγουρευτεις.Οσο για το αδυναμο αρσενικο που λες αυτο ειναι κατι συνηθισμενο.Παντα καποιο αρσενικο ειναι κυριαρχο στο ενυδρειοι και αν υπαρχουν και αλλα γινεται αυτο που περιγραφεις.
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Αριθμός μηνυμάτων : 1054
Τόπος : Αθηνα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μπουκομενη or not???   Τρι Μαϊος 12, 2009 5:25 am

καλησπερα.. Smile

αν το ενυδρειο ειναι οπως ηταν εδω τοτε πρεπει να βαλεις και αλλες πετρες για να δημιουργησεις και αλλες κρυψωνες..το ειχαμε πει και τοτε Wink .
οι συμπεριφορες που περιγραφεις μπορει να ειναι και λογω επιθετικοτητας αν δεν φαινεται μπουκωμενη..
πρεπει να δημιουργησεις πολλες κρυψωνες οπου τα κυνηγημενα ψαρια θα μπορουν να κρυφτουν..

οι πετρες καλυτερα να μην ακουμπουν στα τζαμια.. Very Happy
καλη συνεχεια..

η αγαπημένη μας ομάδα...REMAL MADRID
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Αριθμός μηνυμάτων : 2402
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μπουκομενη or not???   Τρι Μαϊος 12, 2009 6:38 am

θα συμφωνησω με το Γιαννη (malawi)!
αν το ενυδρειο σου ειναι ακομα οπως τοτε φτιαξε κρυψωνες κ δωσε υψος!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://chris7-photos.blogspot.com
kix-lides
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μπουκομενη or not???   Τρι Μαϊος 12, 2009 11:34 am

αυτο ειναι το ενυδρειο!
Ειναι οριακα οι κρυψωνες για τα 7 ψαρακια,και για αυτο ρωτισα για τισ πετρες.το προβλημα ειναι οτι δ μπορω πλεον να τισ κολλισω η μια στην αλλη,πρεπει να περιοριστο σε πιο μικρεσ που να χορανε ενδιαμεσα στο τζαμι κ στισ υπαρχουσεσ πετρεσ (χωρισ να ακουμπουν στο τζαμι).θελω να δωσω κ λιγο υψος απο την μια μερια.εχετε καμια ιδεα??πατεντα?

οσο για την υποψηφια και αμφισβητουμενη μητερα,πρεπει να ειναι η πρωτη τησ γεννα,ειναι μικρουλα!κ να γεννησει ομωσ δ εχω αρκετεσ κρυψωνεσ για τα μικρα!
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Αριθμός μηνυμάτων : 2402
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μπουκομενη or not???   Τρι Μαϊος 12, 2009 9:15 pm

αφου οι πετρες οπως λες δν σε βοηθανε να φτιαξεις κρυψωνες κ να δωσεις υψος εχεις σκεφτει να παρεις καινουριες?
τουλαχιστον εγω αυτο θα εκανα κ θα επερνα μικροτερες πετρες για να κανω περισσοτερες κρυψωνες!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://chris7-photos.blogspot.com
kix-lides
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μπουκομενη or not???   Τετ Μαϊος 13, 2009 2:19 am

το μονο που μπορω να κανω ειναι να παρω καινουριεσ,δ θελω να βγαλω τισ παλιεσ,ισοσ να τουσ αλλαξω θεση...
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Αριθμός μηνυμάτων : 1054
Τόπος : Αθηνα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μπουκομενη or not???   Τετ Μαϊος 13, 2009 3:40 am

παιξε λιγο με τις υπαρχουσες και με μερικες καινουργιες και προσπαθησε να σχηματισεις πολλες κρυψωνες..θα την βρεις την ακρη.. Very Happy

η αγαπημένη μας ομάδα...REMAL MADRID
Z.X
Guru
Guru

Αριθμός μηνυμάτων : 2329
Τόπος : Θεσσαλονικη

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μπουκομενη or not???   Τετ Μαϊος 13, 2009 4:37 am

Εγω θα ελεγα να τα βγαλεις και να φτιαξεις καινουργιο setup..
Σε καποιο αλλο ενυδρειο αν εχεις η σε καποιον κουβα μεχρι να το τελειωσεις...
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://cich.forumchti.com
kix-lides
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μπουκομενη or not???   Τετ Μαϊος 13, 2009 11:32 am

το να τα βγαλω ισωσ ειναι πιο δυσκολο απο το να αλλαξω ολεσ τισ πετρεσ.μαλλον θα αλλαξω την μια γωνια με τισ ηδη υπαρχοθυσεσ κ με καινουριεσ.ελπιζω αυριο να βρω χρονο.θα βαλω φωτο!

μπουκομενη or not???
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: