ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 

Σκέψη για ξεστήσιμο και ξανά στήσιμο Μαλάουι.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
saxo_29
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 37
Τόπος : ΑΝΩ ΚΥΨΕΛΗ

ΔημοσίευσηΘέμα: Σκέψη για ξεστήσιμο και ξανά στήσιμο Μαλάουι.   Πεμ Απρ 09, 2009 7:07 am

Καλησπέρα παιδιάΣκέπτομαι να ξεστήσω το Μαλάουι (Acei και Labido) να καθαρίσω της πέτρες κλπ. και να το ξανά στήσω, με περισσότερους χώρους ανοιχτούς για κολύμπι των ψαριών. Εσείς τι λέτε, θα στρεσάρω τα ψαράκια άδικα; Τελευταία έχω μαζέψει και αρκετή καφέ/μαύρη άλγη πάνω στης πέτρες και με την ευκαιρία λέω να καθαρίσω όλο το ενυδρείο και να αλλάξω την διακόσμηση. Είναι κάτι που θα προτείνατε εσείς ή θα εξαφανιστούν εντελώς τα ψαράκια μου τα οποία ούτος η άλλως είναι κρυψίνιδες;Φιλικά Κώστας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Τόπος : Α. Γλυφάδα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκέψη για ξεστήσιμο και ξανά στήσιμο Μαλάουι.   Πεμ Απρ 09, 2009 7:33 am

Κώστα, όλα είναι σχετικά.

Αρχικά το να βγάλεις τι πέτρες και να τις καθαρίσεις.....κάποια στιγμή θα ξαναβγάλουν την ίδια άλγη. Αν δεν θέλεις αυτή την άλγη πρέπει να βρεις τί την προκαλεί, ξεκινώντας απο τον φωτισμό ή π.χ. τα φωσφορικά.

Όσον αφορά την επαναδιάταξη των πετρών, εξαρτάται απο το τί βλέπεις καθημερινά απο τα ψαράκια σου.
Έχουν αρκετές κρυψώνες-φωλιές;
Αισθάνονται ασφαλή ή είναι νευρικά και δείχουν σημάδια στρες (π.χ. διαχωρισμένα πτερύγια) ή σημάδια αψιμαχιών (κομμένες ουρές, σημάδια στο στόμα κλπ).

Σε γενικές γραμμές, τα ψάρια σου είναι αυτά που θα σου "πουν" αν το aquascape χρίζει αλλαγής.

Απο κει και πέρα παίζει και η προσωπική σου αισθητική. Αν αυτό που βλέπεις, το "βαρέθηκες" τότε μπορείς να κάνει αλλαγές στο aquascape αλλά με γνώμονα ότι θα είναι εξίσου λειτουργικό με το προηγούμενο.

Όσον αφορά το στρεσάρισμα των ψαριών αυτό είναι αναπόφευκτο αλλά τίποτα που δεν θα το αντέξουν και θα έχεις πρόβλημα (με το δεδομένο ότι θα μετακινήσεις τα ψάρια σε π.χ. κουβά μαζί με το φίλτρο και θα τα ξαναβάλεις μέσαμόλις τελειώσεις).

Z.X
Guru
Guru

Αριθμός μηνυμάτων : 2329
Τόπος : Θεσσαλονικη

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκέψη για ξεστήσιμο και ξανά στήσιμο Μαλάουι.   Πεμ Απρ 09, 2009 7:39 am

Εγω οταν βαριεμαι κωστα αλλαζω τελειως την συνθεση και το aquascape.....
Σαν καινουργιο ενυδρειο δηλαδη...
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://cich.forumchti.com
saxo_29
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκέψη για ξεστήσιμο και ξανά στήσιμο Μαλάουι.   Πεμ Απρ 09, 2009 8:21 am

Ευχαριστω για τις απαντησεις.Τα ψαρακια μου μεχρι στιγμης ( δοξα τον Θεο) δεν ειχαν ποτε τετοια ειδος σημαδια. (νευρικά, διαχωρισμένα πτερύγια. σημάδια αψιμαχιών κλπ.), απλως κρυβονται στις πετρες ή στα λαγουμια που εχουν σκαψει. Βγαινουν για μασσες ή οταν δεν υπαρχει κανεις στο δωματιο. Σκεφτηκα με την αλλαγη εαν αφερουσα λιγες πετρες κλπ, αναγκαστηκα θα επρεπε να βγαινουν περισοτερο ( ή θα ταν βλακεια αυτο και θα τα εκανα να αισθανονται ανασφαλεςWinkΟσο για την αλγη, ξερω πολυ καλα τι την προκαλει, αλλα δεν γινετε τιποτα εδω ( ο φωτισμος μαλλον και το γεγονος οτι δεν υπαρχει τιποτα να αποροφαει τα νιτρικα)Αλλαγες κανω κανονικα 30% καθε εβδομαδα αλλα προφανως δεν μειωνονται αρκετα ( περισοτερες αλλαγες τις βρισκω λιγο περιτες μιας και μιλαμε για 10-20 το πολυ).Οσο για τον φωτισμο εχω μια Τ8 Phillips Aquarelle 18w (10 000K) και μια Phillips daylight 18w ( 6500K) με φωτοπεριοδο 11:00 εως 20:00.Τα ψαρακια μου απλως κρυβονται απο τοτε που τα πηρα ηταν ετσι παντα κρυβοντουσαν και βγαιναν μονο για φαγητο ( καποτε ειχα αγανακτηση τοσο πολυ που ελεγα να βγαλω τα παντα απο το ενυδρειο και να δω τοτε που θα κρυφτουν, αυτη η σκεψει φυσικα δεν επικρατησε!)
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Τόπος : Α. Γλυφάδα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκέψη για ξεστήσιμο και ξανά στήσιμο Μαλάουι.   Πεμ Απρ 09, 2009 9:02 am

Κώστα, τα mbuna γενικότερα "την βρίσκουν" στις σπηλιές τους και, προς θεού, μην τις "αφαιρέσεις.

Το θέμα είναι ότι όσο καταλαβαίνω απο τα λεγόμενά σου, είναι πολύ επιφυλακτικά και τρομάζουν εύκολα.
Αν θυμάμαι καλά είναι αρκετό καιρό στο ενυδρείο και ήταν έτσι απο την αρχή.

Όσον αφορά τις αναλογίες (αρσενικά-θυληκά) τί "παίζει";

Ρωτώ μπας και έχεις κάναν αρσενικό djeebour (aka τρομοκράτης) Twisted Evil , ο οποίος δημιουργεί θέματα.

Επίσης, μπας και το ενυδρείο είναι κοντά σε κάτι που κάνει θόρυβο; (π.χ. ψυγείο, αποροφητήρας κλπ) οπότε με το συνεχόμενο θόρυβο τα ψάρια είναι τρομαγμένα;

Όσον αφορά τον φωτισμό θα μπορούσες να βγάλεις την 1 λάμπα και μην μείνεις μόνο με την άλλη.

saxo_29
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκέψη για ξεστήσιμο και ξανά στήσιμο Μαλάουι.   Πεμ Απρ 09, 2009 10:05 am

Η αληθεια εινα οτι σε αναλογιες αρσενικα / θηλικα δεν ειμαι και στο τελειο. Acei 2 αρσενικα και 5 θηλικαLabido 2 αρσενικα και 4 θηλικαΤσαμπουκαδες ομως δεν υπηρξαν μεχρι στιγμης ποτε. Ολοι ξερουν οτι ο μεγαλος αρσενικος ειναι "THE BOSS" και τελος. Αυτη η συνθεση ειναι ετσι απο τοτε που ολα εκτος απο το ζευγαρι το μεγαλο ηταν σχεδον μωρα. Ολα μεγαλωσαν μαζι και δεν εχω παρατηρησει ουτε καν κυνιγητο μεταξι τους.Τωρα σχετικα με θορυβο δεν παιζει ( απο θεμα καποιου μηχανηματος) λογο οτι το ενυδρειο ειναι σε τετοιο συμειο που δεν ακοθγετε θορυβος, το μονο ειναι οτι υπαρχει συνηθως κινηση σ'εκεινο το συμειο μιας και συνδεει το σαλωνι με το υπολοιπο σπιτι. 
TΣΙΟΝΟΓΛΟΥ ΣΤΑΥΡΟΣ
Υπεύθυνος
Υπεύθυνος

Αριθμός μηνυμάτων : 198
Τόπος : Kατερίνη

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκέψη για ξεστήσιμο και ξανά στήσιμο Μαλάουι.   Πεμ Απρ 09, 2009 11:24 am

saxo_29 έγραψε:
Ευχαριστω για τις απαντησεις.Τα ψαρακια μου μεχρι στιγμης ( δοξα τον Θεο) δεν ειχαν ποτε τετοια ειδος σημαδια. (νευρικά, διαχωρισμένα πτερύγια. σημάδια αψιμαχιών κλπ.), απλως κρυβονται στις πετρες ή στα λαγουμια που εχουν σκαψει. Βγαινουν για μασσες ή οταν δεν υπαρχει κανεις στο δωματιο. Σκεφτηκα με την αλλαγη εαν αφερουσα λιγες πετρες κλπ, αναγκαστηκα θα επρεπε να βγαινουν περισοτερο ( ή θα ταν βλακεια αυτο και θα τα εκανα να αισθανονται ανασφαλεςWinkΟσο για την αλγη, ξερω πολυ καλα τι την προκαλει, αλλα δεν γινετε τιποτα εδω ( ο φωτισμος μαλλον και το γεγονος οτι δεν υπαρχει τιποτα να αποροφαει τα νιτρικα)Αλλαγες κανω κανονικα 30% καθε εβδομαδα αλλα προφανως δεν μειωνονται αρκετα ( περισοτερες αλλαγες τις βρισκω λιγο περιτες μιας και μιλαμε για 10-20 το πολυ).Οσο για τον φωτισμο εχω μια Τ8 Phillips Aquarelle 18w (10 000K) και μια Phillips daylight 18w ( 6500K) με φωτοπεριοδο 11:00 εως 20:00.Τα ψαρακια μου απλως κρυβονται απο τοτε που τα πηρα ηταν ετσι παντα κρυβοντουσαν και βγαιναν μονο για φαγητο ( καποτε ειχα αγανακτηση τοσο πολυ που ελεγα να βγαλω τα παντα απο το ενυδρειο και να δω τοτε που θα κρυφτουν, αυτη η σκεψει φυσικα δεν επικρατησε!)

Aν άλλαζες και την λάμπα των 10000Κ με μια ίδια των 6500 ή και λιγότερων Κ ίσως βοηθούσε στην αντιμετώπιση της 'αλγης ,η οποία δεν μας λες ακριβώς πιο είδος άλγης έιναι .Γενικά τα πολλά kelvinό με υψηλα NO3 αι ΡΟ4 βοηθούν την άλγη.
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Αριθμός μηνυμάτων : 1054
Τόπος : Αθηνα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκέψη για ξεστήσιμο και ξανά στήσιμο Μαλάουι.   Πεμ Απρ 09, 2009 6:49 pm

Κωστα καλημερα και απο μενα...

και η δικη μου γνωμη ειναι να μην πειραξεις τις σπηλιες τους,τουλαχιστον μην τις μειωσεις.. Wink
οσο για την αλγη και σε μενα εμφανιζεται μια στο τοσο αυτη η καφε-μαυρη σαν γλιτσα που ειναι,αλλα με λιγες αλλαγες παραπανω κανει κυκλο και φευγει..δεν νομιζω οτι θα κερδισεις κατι με το να τις καθαρισεις με το χερι.. Smile

η αγαπημένη μας ομάδα...REMAL MADRID

Σκέψη για ξεστήσιμο και ξανά στήσιμο Μαλάουι.
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: