ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 

Πρώτες ερωτήσεις...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
viciouscircle
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 64

ΔημοσίευσηΘέμα: Πρώτες ερωτήσεις...   Δευ Σεπ 29, 2008 6:35 am

Λοιπόν, μιάς και πετυχαίνω τόσους κιχλιδάδες μαζί, αρχίζω τις "περίεργες" ερτήσεις μου Twisted Evil ...

Μια μεγάααλη απορία που είχα πάντα όταν άκουγα αναπαραγωγές και ειδικά σε είδη που δεν πολύ-παίζουν στη αγορά ήταν το θέμα της ομομειξίας...
Τώρα φυσικά δεν ζητάω να μου εξηγήσετε τι παίζει απλά θέλω να ακούσω αν έχει παρατηρήσει κάποιος κάτι όπως το να μειώνονται οι γέννες-υγεία-χρώματα των ψαριών όσο προχωρούν οι γενιές και χωρίς να μπαίνε νέο αίμα στην αποικία.

Π.χ αγοράζω 3f+1m multifasciatus και τα αφήνω να γεννάνε, βγάζει ο ασερνικός μια γέννα με τη μια θυλικιά και μια από την άλλη F1 (σημ. δεν ξέρουμε αν αγοράζουμε αδέλφια εξ. αρχής) μετά κάποια μικρά ζευγαρώνουν μεταξύ τους, δίνουμε τους γονείς και η F2 ξαναδίνει μικρά, η F3 πάλι τα ίδια και ου το καθ' εξής...

...αυτό είναι υγειές για την αποικία μας?

Με λίγα λόγια ενώ είμαι έτοιμος να στήσω το 200άρι Taganyika με κάποια βραχόψαρα και κάποια αμμόψαρα και ενώ έχω εξασφαλίσει καταστήματα για να δίνω τα μικρά, μου τα χαλάει αυτή η ιδέα, δεν μου πάει να δημιουργώ σκάρτα ψάρια και να τα μοιράζω εδώ και εκεί. Rolling Eyes

Και ένα τελευταίο, πως μπορώ να μάθω αν τα ψάρια σε ένα κατάστημα είναι από αναπαραγωγέα ή αγριο-πιασμένα?

Δικές σας σκέψεις πάνω στο θέμα Question
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
Z.X
Guru
Guru

Αριθμός μηνυμάτων : 2329
Τόπος : Θεσσαλονικη

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρώτες ερωτήσεις...   Δευ Σεπ 29, 2008 7:45 am

Πρωτα να πουμε οτι με τον όρο αιμομιξία εννοούμε την στενή συγγενική αναπαραγωγή, όταν δηλαδή οι δύο γονείς είναι μεταξύ τους εξ’ αίματος συγγενείς.
Θα αναφερω απλα ενα παραδειγμα με καθημερινους ορους μην βαρατε lol!
Ετσι συνηθως στο dna υπαρχουν καποια ''σφαλματα'' τα οποια ουσιαστικα κοιμουνται..
Οταν ομως συναντηθουν με καποιους που εχουν παρομοια σφαλματα(που κατα ενα μεγαλο ποσοστο ειναι σε συγγενεις τους) τοτε 'ξυπνανε' και παρουσιαζονται προβληματα.
Αρα οι αιμομιξια ευνοει καποιες ανωμαλιες οταν υπάρχει προδιαθεση.
F0 ειναι το ψαρι που ερχεται απο την λιμνη στο ενυδρειο μας,F1 ειναι ο απογονος του F0 κτλ.
Σε μια αποικια τωρα,στα μουλτι που ειχα γεννουσε μονο μια μανα,αρα οι αποικια ηταν υγειης.
Μετα βεβαια που δινουμε τα μικρα εκει ναι μπορει να παρουσιαστει ανωμαλια γιατι ειναι αδερφια...

http://zx-foto.blogspot.com/
http://zx-foto2.blogspot.com/
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://cich.forumchti.com
viciouscircle
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρώτες ερωτήσεις...   Δευ Σεπ 29, 2008 11:07 am

Δυστυχώς αυτό το γεγονός με εμποδίζει από το απολαύσω τις αναπαραγωγές όπως θέλω (μόνο τα θετικά) οπότε λέω να προχωρήσω σε κοινόβιο ενυδρείο tanganyika χωρίς αναπαραγωγές, φόβο και πάθος... :sunny:

Παρακαλώ μην θεωρήσετε οτι ήρθα στην παρεά σας για να κοντράρω όσους δεν έχουν πρόβλημα με την αιμομιξία , απλά το χόμπυ θέλω να μου προσφέρει μόνο χαλάρωση και όχι τύψεις και ανησυχία. (μάλλον είμαι υπερευαίσθητος... scratch )
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Τόπος : Α. Γλυφάδα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρώτες ερωτήσεις...   Δευ Σεπ 29, 2008 7:56 pm

Για αποφυγή του εν λόγω προβλήματος, θα μπορούσες να ανταλλάζεις κάποιον απο τον ποληθυσμό με κάποιον άλλο χομπύστα.

Αν π.χ. έχουμε ένα χαρέμι Yellow Labs (1m+3f), μετά απο κάποιες γέννες, να ανταλλάζουμε κάποιες απο τις θυληκιές (είτε τις "μαμάδες" είτε τους "γόνους") με αυτές κάποιου άλλου χομπύστα, προκειμένου να μην υπάρχει εκφυλισμός.

lingistis
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 382
Τόπος : ΦΛΩΡΙΝΑ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρώτες ερωτήσεις...   Δευ Σεπ 29, 2008 9:00 pm

Σωστό η ανταλλαγές Very Happy

Και τα extra αρσενικά μπορούν να βρούνε έτσι το δρόμο τους σε ανταλλαγές... Wink
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://bumblebeegr.blogspot.com/
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Αριθμός μηνυμάτων : 1054
Τόπος : Αθηνα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρώτες ερωτήσεις...   Τρι Σεπ 30, 2008 3:25 am

να πω και γω την γνωμη μου...

αυτο που αναφερθηκε για νεο αιμα ειναι σωστο..πρεπει να ανανεωνονται τα ψαρια για να μην ζευγαρωνουν ιδιας γεννιας μεταξυ τους..Ομως το οτι μπορει να γινει μια φορα δεν σημαινει απαραιτητα οτι θα εχουμε παρενεργιες..Το σωστο και το καλυτερο ειναι να αποφευχθει για να ειμαστε σιγουροι!

αν σε ενα ενυδρειο συνεχιζουν αν γεναννε τα ιδια ψαρια μεταξυ τους,πχ ενα σταθερο χαρεμι ή ενα σταθερο ζευγαρι τοτε δεν υπαρχει προβλημα σε αυτο το ενυδρειο...ΑΝ ομως δωσουμε ολοκληρη ομαδα σε αλλον χομπιστα και ζευγαρωσουν εκει τοτε πιθανον να προκυψει..

αν λοιπον σε προβληματιζει τοσο (και καλα κανει!! Wink ) το συγκεκριμενο ενδεχόμενο,τότε πολυ απλα μπορεις να μοιράζεις τα ψαρια ανα 2 σε διαφορετικούς χομπιστες..θα ειναι ομως του ιδιου φυλου για να μην υπαρχει περιπτωση να ζευγαρωσουν εκει που θα πανε..

δεν χρειαζεται να σε αποτρεπει απο το να χαιρεσαι τις γεννες αυτο το θεμα..Πολυ σωστα το σκεφτεσαι,οπως και αλλοι απο εμας,απλα θα πρεπει να ασχοληθεις λιγο παραπάνω με το δωσιμο των ψαριων μετα..Υπαρχει ο τροπος..

Προσωπικα δεν θεωρω καλη λυση για τα ψαρια το κοινοβιο ενυδρειο..Η αποφαση δικη σου..καλη συνεχεια και εδω ειμαστε ολοι.. Very Happy

η αγαπημένη μας ομάδα...REMAL MADRID
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρώτες ερωτήσεις...   Τρι Σεπ 30, 2008 3:28 am

viciouscircle έγραψε:

Παρακαλώ μην θεωρήσετε οτι ήρθα στην παρεά σας για να κοντράρω όσους δεν έχουν πρόβλημα με την αιμομιξία , απλά το χόμπυ θέλω να μου προσφέρει μόνο χαλάρωση και όχι τύψεις και ανησυχία. (μάλλον είμαι υπερευαίσθητος... scratch )

αυτο τωρα το προσεξα.. Smile

εδω φιλε μου ειμαστε μια παρεα ατομων που εχουν την ιδια τρελα και τπτ παραπανω..Οποιος εχει την ιδια τρελα ειναι καλοδεχουμενος και τυγχανει θερμης υποδοχης απο ολους..Ολοι εχουν την αποψη τους και ακομη καλυτερα αν εχουν και αντιθετες αποψεις διοτι αυτο εχει σαν αποτελεσμα τον γονιμο διαλογο.. Wink

οποτε μην σε αγχωνει τπτ.. Wink εδω ειμαστε για να τα λεμε..

viciouscircle
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρώτες ερωτήσεις...   Τρι Σεπ 30, 2008 4:16 am

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά, χαίρομαι που ακούω και από άλλους τέτοιες σκέψεις! santa

Αυτό που με απασχολεί είναι το άγχος του να διατηρώ τα ψάρια μέχρι να τα πάρει κάποιος, ειδικά αν τα δίνω μόνο δυο-δυο και ίδιο φύλλο (που συμφωνώ απόλυτα σ'αυτό!) όπως και το να ξεχωρίζω το φύλο για να είμαι αξιόπιστος σε αγγελίες κλπ.
Ο μόνος υγειής λόγος που βρίσκω πλέον για να κάνω αναπαραγωγή είναι το να υποστηρίζω τους άγριους πληθυσμούς αποτρέποντας τα καταστήματα από το να φέρνουν αλλά και ταυτόχρονα να ξέρω που θα πάνε τα μικρά, αλλιώς, αν είναι να καταντήσουν οι μελλοντικές γενιές ντροπή για το είδος τους... δώρον άδωρον.

Αλλα ρε παιδιά, απ' την άλλη πόσοι είναι που ενδιαφέρονται?

Έχω μείνει με 50 multifasciatus (θα κάνω παρουσίαση geek ) και μέχρι να δώσω ένα χαρεμάκι, βγαίνουν άλλα 10, άσε που δεν πολυνοιάζονται οι αγοραστές για νέο αίμα κ.λ.π... εγώ όμως τα πονάω και το σκέφτομαι πολύ για να ξαναασχοληθώ με αναπαραγωγές...
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρώτες ερωτήσεις...   Τρι Σεπ 30, 2008 4:20 am

πραγματικα ειναι λιγοι που το σκεφτονται αυτο... :|
ειδικα με τα Multi που εχεις που γεναννε αβερτα ειναι λιγο δυσκολη η ολη διαδικασια..Αλλα ετσι μονο μπορει να γινει.. Wink

viciouscircle
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρώτες ερωτήσεις...   Τρι Σεπ 30, 2008 4:32 am

Δεν ξέρω Γιάννη, το οικολογικό μου ένστικτο είναι πλέον αρκετά αυαίσθητο, θα το σκεφτώ...

Πρώτες ερωτήσεις...
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Γενικά για κιχλίδες Αφρικής-
Μετάβαση σε: