ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 

Χειροποιητα προσθετα νερου για αφρικανες - Καθαρτικο αλας

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Stelios_Rjk
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 359
Τόπος : Αθηνα

ΔημοσίευσηΘέμα: Χειροποιητα προσθετα νερου για αφρικανες - Καθαρτικο αλας   Κυρ Σεπ 28, 2008 9:46 am

Διαβαζα σε ενα αρθρο παρασκευης χειροποιητου buffer για αφρικανικο ενυδρειο οτι χρησιμοποιουν καθαρτικο αλας (epsom salt), μαγειρικη σοδα και αλατι για θαλασσινα ενυδρεια και ηθελα να ρωτησω τι ειδους αλατι ειναι αυτο, αν ειναι ασφαλες για τα ψαρια και που μπορει να το προμηθευτει κανεις. Αν ειναι ασφαλη τα συστατικα του τοτε εχουμε μια πολυ ευκολη και λογικα φθηνη λυση για να φερουμε το νερο σε ενυδρειο τυπου rift lake εκει που πρεπει.
Οποιος μπορει ας βοηθησει, ευχαριστω!

υ.γ. Το αρθρο ειναι αυτο: http://www.cichlid-forum.com/articles/buffer_recipe.php
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
lingistis
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 382
Τόπος : ΦΛΩΡΙΝΑ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειροποιητα προσθετα νερου για αφρικανες - Καθαρτικο αλας   Κυρ Σεπ 28, 2008 10:38 pm

Εγώ ακριβώς αυτό κάνω… Very Happy

Σε ένα ποτήρι βάζω epson salt - magnesium sulphate - (περίπου 7 ευρώ το κιλό από φαρμακείο), σόδα και αλάτι για θαλασσινά (Instant Ocean από pet shop). Καλό ανακάτεμα με ζεστό νερό και στο καθαρό κουβά. Γεμίζω με νερό 25 με 26 βαθμούς (θερμομεικτική βρύση… όλα τα λεφτά Wink ), αντιχλώριο και στο ενυδρείο. Τις αναλογίες τις κανονίζεις ανάλογα με το τι νερό δικτύου έχεις.

Μια κουταλιά του γλυκού από το Instant Ocean ανά 10 λίτρα είναι ότι πρέπει. Έχω και φυσικό αλάτι – χωρίς ιώδιο κλπ - θάλασσας (5 κιλά 1,5 ευρώ από σούπερ) που βάζω που και που προληπτικά (κυρίως μετά από καβγάδες). Την μέθοδο αυτή τη χρησιμοποιώ σχεδόν δύο χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα. Το καλό με το αλάτι για θαλασσινά είναι ότι εμπλουτίζει το νερό με ιχνοστοιχεία που είναι απαραίτητα για την ανάπτυξη των ψαριών.

Ελπίζω να σε βοήθησα Wink
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://bumblebeegr.blogspot.com/
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Αριθμός μηνυμάτων : 1054

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειροποιητα προσθετα νερου για αφρικανες - Καθαρτικο αλας   Δευ Σεπ 29, 2008 12:22 am

με προλαβε ο Γιαννης... lol! lol!

η αγαπημένη μας ομάδα...REMAL MADRID
Stelios_Rjk
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειροποιητα προσθετα νερου για αφρικανες - Καθαρτικο αλας   Δευ Σεπ 29, 2008 1:49 am

Ααα παρα πολυ ομορφα! Να σε ρωτησω κατι ακομα, το αλατι απο σουπερ που λες ειναι το ιδιο με το ενυδρειακο αλατι που χρησιμοποιουμε ετσι?
orck
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 218
Τόπος : Π.Φαληρο

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειροποιητα προσθετα νερου για αφρικανες - Καθαρτικο αλας   Δευ Σεπ 29, 2008 1:58 am

καλα τα ειπες, ομως δεν καταλαβαμε και πολλα cheers
το epson salt και το magnesium sulphate ειναι αλατα συσκευασμενα στο φαρμακειο; 7 ευρω το καθε ενα;

η θερμομεικτικη τι ειναι; μετραει και θερμοκρασια;

γιατι δεν φτιαχνεις μεγαλη ποσοτητα απο την συνταγη και να το αποθηκευσεις σε ενα μπουκαλι νερου να το εχεις για τα επομενα χρονια ετοιμο;

lingistis έγραψε:
Εγώ ακριβώς αυτό κάνω… Very Happy

Σε ένα ποτήρι βάζω epson salt - magnesium sulphate - (περίπου 7 ευρώ το κιλό από φαρμακείο), σόδα και αλάτι για θαλασσινά (Instant Ocean από pet shop). Καλό ανακάτεμα με ζεστό νερό και στο καθαρό κουβά. Γεμίζω με νερό 25 με 26 βαθμούς (θερμομεικτική βρύση… όλα τα λεφτά Wink ), αντιχλώριο και στο ενυδρείο. Τις αναλογίες τις κανονίζεις ανάλογα με το τι νερό δικτύου έχεις.

Μια κουταλιά του γλυκού από το Instant Ocean ανά 10 λίτρα είναι ότι πρέπει. Έχω και φυσικό αλάτι – χωρίς ιώδιο κλπ - θάλασσας (5 κιλά 1,5 ευρώ από σούπερ) που βάζω που και που προληπτικά (κυρίως μετά από καβγάδες). Την μέθοδο αυτή τη χρησιμοποιώ σχεδόν δύο χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα. Το καλό με το αλάτι για θαλασσινά είναι ότι εμπλουτίζει το νερό με ιχνοστοιχεία που είναι απαραίτητα για την ανάπτυξη των ψαριών.

Ελπίζω να σε βοήθησα Wink
lingistis
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειροποιητα προσθετα νερου για αφρικανες - Καθαρτικο αλας   Δευ Σεπ 29, 2008 10:09 pm

orck έγραψε:
το epson salt και το magnesium sulphate ειναι αλατα συσκευασμενα στο φαρμακειο; 7 ευρω το καθε ενα;

η θερμομεικτικη τι ειναι; μετραει και θερμοκρασια;

γιατι δεν φτιαχνεις μεγαλη ποσοτητα απο την συνταγη και να το αποθηκευσεις σε ενα μπουκαλι νερου να το εχεις για τα επομενα χρονια ετοιμο;

Αλάτι, είναι το ίδιο πράγμα, epson είναι το κοινό όνομα και magnesium sulphate το χημικό. Με παραγγελία σε φαρμακείο σου φέρνει ένα βαζάκι 1 κιλού. Εγω πριν 2 χρόνια το πλήρωσα 6 Ευρώ το 1 κιλό.

Θερμομεικτική, είναι βρύση με ρυθμιστή θερμοκρασίας, κάτι σαν στα σώματα του καλοριφέρ. Η ένδειξη αρχίζει στους 20 βαθμούς και φτάνει έως και τους 60. ρυθμίζεις στους 26 βαθμούς και το νερό βγαίνει 26 βαθμοί + ή - ένα βαθμό. Μπορείς να το δεις μερικές φορές στο λίντελ ή στο πράκτικερ. Η καλές πάνω από 30 ευρώ. Εγώ την έχω στη μπανιέρα και τη χρησιμοποιούμε συνέχεια!!!

Το σωστό είναι να έχεις κάθε συστατικό χώρια για να μην "χαλάσουν". Είναι και πιο πρακτκά Wink
egeorgiou
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 46
Τόπος : ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ/ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειροποιητα προσθετα νερου για αφρικανες - Καθαρτικο αλας   Τρι Σεπ 30, 2008 2:17 am

Στέλιο - από Μπακάκο να πάρεις.
Όταν ζήτησα από φαρμακεία μου έδειχναν άλατα για spa κλπ (δεν είναι εντελώς άσχετο μιας και τα άλατα Mg κάνουν για spa Razz).

Θεωρητικολογόντας με τη μήξη των 3 αλατιών πέρνεις τις σκληρότητες αλλά δεν πέρνεις το εύρος και την ποσότητα των ιχνοστοιχείων της λίμνης. afro
orck
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειροποιητα προσθετα νερου για αφρικανες - Καθαρτικο αλας   Τρι Σεπ 30, 2008 7:37 am

και γιατι θεωρουμε αυτην την μιξη πιο καλη απο το ετοιμο που εχει σε σκονη η Seachem;
μην μου πει οτι ειναι ακριβο, ετσι οπως το υπολογιζω ενα κοστος της ταξης των 20 τον χρονο δεν ειναι σοβαρο ουτε θα σωθουμε οικονομικα εαν πληρωνουμε 10 για την ιδιοκατασκευη αντι για 20
Stelios_Rjk
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειροποιητα προσθετα νερου για αφρικανες - Καθαρτικο αλας   Τρι Σεπ 30, 2008 11:51 am

Εχω φιλο φαρμακοποιο διπλα στο σπιτι οποτε μαλλον ουτε που θα κουνησω, χεχεχε!
Λες δεν εχει το ευρος? Εγω σκεφτομουν το αντιθετο, το αλατι για τα θαλασσινα εχει τις παναγιας τα ματια μεσα. Σε αυτο που θα συμφωνησω ειναι η ποσοτητα, ναι ισως ειναι μικρη.

Orck αν μπορεις να γλυτωσεις κατι γιατι οχι? Εκτος κι αν δεν σε ενδιαφερει. Εγω παντως με τετοιες λυσεις και παραγγελιες απ'εξω πιστευω εχω ριξει το κοστος σημαντικα. (Φοιτητης γαρ Wink )
dori
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 124
Τόπος : Αθήνα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειροποιητα προσθετα νερου για αφρικανες - Καθαρτικο αλας   Τετ Οκτ 01, 2008 6:49 am

Ρίξτε μια ματιά εδώ:

http://www.malawicichlidhomepage.com/greek/articlesgreek/salts_greek.html

και χημικά απο εδω:

Σωκράτους 30 στην Αθήνα (Κέντρο) "Ρουμπουλάκης Χημικά Α.Ε.". Τηλέφωνα επικοινωνίας μαζί τους 2105222294 & 2105222328

Απλά να ζητήσετε καλή ποιότητα (υψηλής καθαρότητας).
Stelios_Rjk
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειροποιητα προσθετα νερου για αφρικανες - Καθαρτικο αλας   Τετ Οκτ 01, 2008 7:02 am

Την εχω δει αυτη τη σελιδα αλλα ακομα δεν εχω καταλαβει πως ακριβως θα βγαλω 0,09 CaSO4 του κουταλιου του γλυκου.. Τι θελει να πει ο ποιητης? Τουλαχιστον να μας ελεγε οτι το κουταλακι αντιστοιχει σε τοσα γραμμαρια, αλλα και παλι, θα πρεπει να ξερουμε ποσο ζυγιζει το κουταλακι απο καθε συστατικο γιατι αλλο μπορει να ειναι πιο βαρυ αλλο οχι. Θελω να πω οτι δεν ζυγιζει το ιδιο ενα κουταλακι NaCl και ενα κουταλακι CaSO4. Αν μας τα ελεγε απλα σε γραμμαρια θα μπορουσαμε τουλαχιστον με μια ζυγαρια ακριβειας να καναμε δουλεια.

Η υποδειξη για το καταστημα πολυ χρησιμη, ευχαριστουμε Smile
dori
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειροποιητα προσθετα νερου για αφρικανες - Καθαρτικο αλας   Τετ Οκτ 01, 2008 7:13 am

Και εμένα με μπερδεύει αυτο το πράγμα με τα κουταλάκια (κοφτό θα είναι, γεμάτο θα είναι scratch ).
Πάντος η καλύτερη λύση είναι με ζυγαριά και ενα κουβά για δωκιμές.
egeorgiou
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 46
Τόπος : ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ/ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειροποιητα προσθετα νερου για αφρικανες - Καθαρτικο αλας   Τετ Οκτ 01, 2008 7:14 am

Stelios_Rjk έγραψε:
...τουλαχιστον με μια ζυγαρια ακριβειας να καναμε δουλεια.

Όταν την ζητάς, και πεις για τις σκόνες τις άσπρες ... με τρόπο
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειροποιητα προσθετα νερου για αφρικανες - Καθαρτικο αλας   Τετ Οκτ 01, 2008 8:01 am

egeorgiou έγραψε:
Stelios_Rjk έγραψε:
...τουλαχιστον με μια ζυγαρια ακριβειας να καναμε δουλεια.

Όταν την ζητάς, και πεις για τις σκόνες τις άσπρες ... με τρόπο

lol! lol! lol! lol! lol! lol!

dori
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειροποιητα προσθετα νερου για αφρικανες - Καθαρτικο αλας   Κυρ Οκτ 12, 2008 10:46 pm

Λοιόν παίδες πήρα σήμερα τα παρακάτω:

Ανθρακικό ασβέστιο 1 Κιλό
Θειικό ασβέστιο δεν είχαν
Θειικό μαγνήσιο 1 Κιλό
Διτανθρακικό νάτριο (σόδα) 2 Κιλά
Χλωριούχο νάτριο 2 Κιλά
Χλωριούχο κάλιο 1 Κιλό
Ιοδιούχο κάλιο δεν πήρα γιατί ειχε 50 ευρώ το κιλό και είναι πάααααρα πολύ για ένα άτομο και δεν έδεινε πιο λίγο.

Τα παραπάνω έκαναν 29 ευρώ και κάτι ψιλά και το απόγευμα θα κάνω δοκιμές και θα έχετε πλήρη αναφορά. study
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειροποιητα προσθετα νερου για αφρικανες - Καθαρτικο αλας   Κυρ Οκτ 12, 2008 11:45 pm

δοκιμες σε κουβα ε??? Very Happy Very Happy
οχι στο ενυδρειο απευθειας..??

orck
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειροποιητα προσθετα νερου για αφρικανες - Καθαρτικο αλας   Δευ Οκτ 13, 2008 1:33 am

δεν μας λες και τιμες που κοστισαν ολα αυτα και απο ποιο καταστημα;

dori έγραψε:

Θειικό μαγνήσιο 1 Κιλό
Χλωριούχο νάτριο 2 Κιλά
Χλωριούχο κάλιο 1 Κιλό
Ιοδιούχο κάλιο δεν πήρα γιατί ειχε 50 ευρώ το κιλό και είναι πάααααρα πολύ για ένα άτομο και δεν έδεινε πιο λίγο.

Τα παραπάνω έκαναν 29 ευρώ και κάτι ψιλά και το απόγευμα θα κάνω δοκιμές και θα έχετε πλήρη αναφορά. study
dori
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειροποιητα προσθετα νερου για αφρικανες - Καθαρτικο αλας   Δευ Οκτ 13, 2008 2:39 am

Giannis-malawi έγραψε:
δοκιμες σε κουβα ε??? Very Happy Very Happy
οχι στο ενυδρειο απευθειας..??

Ναι σε κουβά αλλά ψάρια δεν έχω έτσι κι αλλιώς οπότε και στο ενυδρείο...

orck έγραψε:
δεν μας λες και τιμες που κοστισαν ολα αυτα και απο ποιο καταστημα;

dori έγραψε:

Θειικό μαγνήσιο 1 Κιλό
Χλωριούχο νάτριο 2 Κιλά
Χλωριούχο κάλιο 1 Κιλό

Δυστηχώς δεν θυμάμαι το καθ'ενα πόσο έκανε ολα μαζί 29 ευρώ
Το κατάστημα το αναφέρω πιο πάνω στο πόστ
Σωκράτους 30 στην Αθήνα (Κέντρο) "Ρουμπουλάκης Χημικά Α.Ε.". Τηλέφωνα επικοινωνίας μαζί τους 2105222294 & 2105222328
dori
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειροποιητα προσθετα νερου για αφρικανες - Καθαρτικο αλας   Δευ Οκτ 13, 2008 4:32 am

Εχουμε και λέμε....
Σε ένα κουβά έριξα 9 λίτρα νερό. Κράτησα 1 λίτρο ζεστό νερό σε ένα μικρό δοχείο. (σύνολο 10 λίτρα)
Τις ποσότητες τις έριξα στο περίπου (κουταλάκια) βάση του σάιτ
http://www.malawicichlidhomepage.com/greek/articlesgreek/salts_greek.html

Ανθρακικό ασβέστιο 0,02 (το κουταλάκι ήταν βρεγμένο και ίσα-ίσα κόλλησε λίγο στη μύτη του)
Θειικό μαγνήσιο 0,16
Διττανθρακικό νάτριο 0.3
Χλωριούχο νάτριο 1.2*
Χλωριούχο κάλιο 0.38*

*Τα δυο τελευταία δεν επιρεάζουν GH και KH.

Νερό βρύσης:

PH 7,8
KH 6
GH 8

Νερό μετά την μίξη:

PH 8,1-8,2
KH 14
GH 12

Στο σάιτ λέει οτι οι τιμές είναι για να πετύχουμε PH=8,4 KH=14 GH=14.
Για το GH μπορεί να φταίει και το οτι δεν έχω Θειικό ασβέστιο αλλά με λίγο Θειικό μαγνήσιο παραπάνω θα είναι ΟΚ Very Happy
Βέβαια τις μετρήσεις τις πήρα αμέσως. Ισως σε λίγη ώρα να αλλάξουν λίγο.

Υ.Γ. Που θα μου πάει θα βρώ και ζυγαριά lol!

Και κάτι άλλο. Αν ενδιαφέρεται και άλλος για να αγοράσει άλατ να μαζευτούμε να πάρουμε Ιοδιούχο κάλιο να το μοιράσουμε 4-5 άτομα.
Μήπως μας φέρει και Θειικό ασβέστιο
lingistis
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειροποιητα προσθετα νερου για αφρικανες - Καθαρτικο αλας   Τρι Οκτ 14, 2008 9:58 pm

Μπράβο, πολύ ενδιαφέρων τελικά...

Στο μίγμα μου βάζω αλάτι της Instant Ocean γιατί όταν τα έψαξα τα ίδια υλικά πριν χρόνια... τίποτα.
Η ζυγαριά ακριβείας είναι πολύ ακριβή (π.χ. έχω μία για την δουλεία μου και μου στοίχισε περίπου 700 ευρώ, δεύτερο χέρι, πριν 5 χρόνια!!!) Οι απλές ζυραριές δεν κάνουν για τόσο μικρές ποσότητες. Μια λύση για τη ζύγιση είναι να πας σε φαρμακείο που φτιάχνει διάφορα δικά του μίγματα και έχει ζυγαριά και να σου ετοιμάσει μερικά "φακελάκια" με προζυγισμένες ποσότητες για να έχεις μια ιδέα και να είσαι πιο σίγουρος όταν χρησιμοποιείς το "κουταλάκι". Μην ξεχνάμε ότι τα υλικά αυτά είναι "καθαρές ουσίες" οπότε και η παραμικρή απόκλιση επηρεάζει πολύ και το μάτι πάντα μας γελάει. Π.χ. μια φορά πήγα να δω πόσο "καλός" είμαι με το μάτι έβγαλα δέκα κουταλάκια αλάτι, το κάθε ένα χώρια και προσπάθησα πολύ να είναι "ίδια". Όταν τα ζύγισα υπήρχαν μεγάλες διαφορές (κάθε κουταλάκι ήταν από 4 έως 7 γραμμάρια).

Εδώ είναι και ανάλυση του Instant Ocean που βρήκα και όπως βλέπετε ακόμα και στα έτοιμα προϊόντα υπάρχουν διαφοροποιήσεις.
orck
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειροποιητα προσθετα νερου για αφρικανες - Καθαρτικο αλας   Τετ Οκτ 15, 2008 1:15 am

εχω μια ζυγαρια που ζυγιζει μεχρι και δεκατα του γραμμαριου, νομιζω οτι το πανω οριο ειναι 100γραμμαρια, αγορα απο ebay κοστος περιπου 15 ευρω, εγω την θεωρω πολυ καλη, οκ μπορει να χασει τα δεκατα αλλα πιανει το γραμμαριο

εαν καποιος εχει καποια προτυπα βαρη μπορουμε να επαληθευσουμε την ακριβεια της και μπορω να την δανεισω στον/στην dori που φτιαχνει τα χημικα

σαν τα πρεζακια κανουμε Smile
dori
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειροποιητα προσθετα νερου για αφρικανες - Καθαρτικο αλας   Τετ Οκτ 15, 2008 2:32 am

Λογικά στην Σωκράτους όλο και κάποιος θα υπήρχε με ζυγαριά ακριβείας σε καμιά γωνίτσα lol! lol!
dori
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειροποιητα προσθετα νερου για αφρικανες - Καθαρτικο αλας   Τετ Οκτ 15, 2008 5:58 am

Κοιτάξτε τι βρήκα ψάχνοντας για ζυγαριά

http://www.jadefrance.fr/shopjadefrance/127-ph-meter-d-aquarium-ph-025.html

Εχει και ρεφρακτόμετρο για τους "αλμυρους" Laughing

Και βρήκα και ζυγαριά βέβαια

http://www.jadefrance.fr/shopjadefrance/search.php?search_query=balance&submit_search=Search
dori
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειροποιητα προσθετα νερου για αφρικανες - Καθαρτικο αλας   Τετ Οκτ 15, 2008 5:58 am

Εχει και θερμόμετρα cheers cheers cheers
lingistis
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειροποιητα προσθετα νερου για αφρικανες - Καθαρτικο αλας   Τετ Οκτ 15, 2008 8:14 pm

dori, αν πάρεις ζυγαριά να πάρεις αυτή που βλέπει και τα εκατοστά του γραμμαρίου. Η τιμή είναι σπέσιαλ!!!
Η δική μου είναι επαγγελματική, βλέπει από εκατοστά έως 2 κιλά αν θυμάμε καλά... αναπνέεις πάνω και μετράει την αναπνοή (έκανα τσακοτή μια μέρα την κόρη μου να παίζει Smile )

Πρότυπα βάρη μόνο σε πιστοποιημένο εργαστήριο θα βρείτε....

Χειροποιητα προσθετα νερου για αφρικανες - Καθαρτικο αλας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Γενικά για κιχλίδες Αφρικής-
Μετάβαση σε: