ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 

Αρχάριος 240 malawi .Πως ανεβαζω σκληροτητες

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
mouroutsos
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 19
Τόπος : εύβοια(προσωρινα αθηνα-σπουδες)

ΔημοσίευσηΘέμα: Αρχάριος 240 malawi .Πως ανεβαζω σκληροτητες   Σαβ Σεπ 20, 2008 4:25 am

Γεια εδω και λιγεσ μέρες εχω στησει ενα 240 με προοπτικες για malawi κιχλιδες.Η σκληροτητες και το pH μου ειναι αρκετα χαμηλα.

GH:8
KH:5
pH:7.5

Στα μαγαζια που ρωτησα το buffer εκανε 25 ευρω και αλλα 11 τα αλατα.
Πωσ μπορω να ανεβασω τις τιμες μου με φυσικο τροπο χωρις να σκασω καμια 30αρα ευρο (μου ειπαν οτι μπορω και με σοδα αλλα δεν ξερω πως ουτε τι σοδα)????
Στο ενυδρειο εχω βαλει 13 κιλα αραγωνιτη και περιπου αλλα 8 κιλα χαλαζιακη αμμο +τισ ασβεστολιθικες πετρες.το ενυδρειο εχει νερο 4 μερες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
Z.X
Guru
Guru

Αριθμός μηνυμάτων : 2329
Τόπος : Θεσσαλονικη

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρχάριος 240 malawi .Πως ανεβαζω σκληροτητες   Σαβ Σεπ 20, 2008 4:49 am

Καταρχην καλως ηρθες στην κιχλιδοπαρεα.
Νομιζω με το αλατακι για ενυδρειο θα σου κανει μια χαρα την δουλεια..
Το gh μπορεις να το ανεβασεις με μαγειρικη σοδα(ρωτα την μανα σου ξερουν απο αυτο).
Το ενυδρειο σου ομως ειναι καινουργιο γ αυτο θελεις και λιγο χρονο μεχρι να πιασεις της επιθυμητες τιμες..υπομονη.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://cich.forumchti.com
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Τόπος : Α. Γλυφάδα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρχάριος 240 malawi .Πως ανεβαζω σκληροτητες   Σαβ Σεπ 20, 2008 1:49 pm

Λάθος κεκτημένης ταχύτητας απο τον Χρήστο....

Μεγειρική σόδα χρησιμοποιείς για ανέβασμα ΚΗ (και όχι GH)

Το GH το ανεβάζεις με κάποιο ειδικό αλάτι για αφρικανικές κιχλίδες

αλλά...

...περίμενε κι άλλο. Οι 4 μέρες είναι λίγες για να βγάλεις άκρη.
Άσε τον αραγωνίτη να κάνει την δουλειά του.

orck
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 218
Τόπος : Π.Φαληρο

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρχάριος 240 malawi .Πως ανεβαζω σκληροτητες   Σαβ Σεπ 20, 2008 2:29 pm

οπως σου ειχα πει και στο msn πρεπει να περιμενεις λιγο καιρο για να ανεβουν οι τιμες σου, απο την στιγμη που δεν εχεις ψαρια μεσα δεν εχεις κανενα προβλημα

υπαρχει και το Malawi/Victoria Buffer της Seachem δεν προτιμαμε σαν χομπυστες γενικοτερα τα χημικα, θα το χρεισιμοποιησεις στην αναγκη εαν δεις οτι δεν ερχονται οι τιμες εκει που θελεις

επισης υπαρχει και το Seachem’s Cichlid Lake Salt το οποιο ειναι αλατα με ιχονστοιχεια που θα βελτιωσουν την ποιοτητα του νερου σου, σε αυτο εγω προσωπικα ειμαι θετικος

διαβασε τα παρακατω θεματα εαν θες
http://cich.forumchti.com/forum-f27/topic-t87.htm
http://cich.forumchti.com/forum-f27/topic-t88.htm
mouroutsos
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρχάριος 240 malawi .Πως ανεβαζω σκληροτητες   Σαβ Σεπ 27, 2008 11:40 pm

Γεια σε όλους.Δυστυχως οι σκληροτητες δεν εχουν ανεβει ακομα μεσα σε 12 μερες ουτε 1 βαθμο.θα παρω αλατακι να κανω τη δουλεια μου.αυριο θα παω και ερμη να αναβαθμισω το στησιμο μου και θα σα ανεβασω και φωτο.
Σημερα ομως που χαζεβα τις πετρες παρατηρησα οτι σε καποια σημεια πανω στις moonstone εχει βγει κατι σαν μουχλα λευκο.εχει στα σημεια που ειχε κατι ξεραμενα βρυα.τις πετρες πριν τις βαλω τισ ειχα βρασει και καθαρισει.τωρα αυτο φαινεται να εχει βγει εκει που ηταν ξεραμενα βρυα και ειχαν γινει ενα με την πετρα.

Εδω ειναι και καποιες φωτογραφιες για να μου πειτε την γνωμη σας.θα υπαρξει προβλημα?

Δεν μπορεσα να βγαλω πιο καθαρες.
mouroutsos
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρχάριος 240 malawi .Πως ανεβαζω σκληροτητες   Κυρ Σεπ 28, 2008 12:00 am

Τωρα παρατηρω οτι και οι βαλισνεριες εχουν πανω τους κατι ασπρακια που δεν τα ειχαν στην αρχη.

Z.X
Guru
Guru

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρχάριος 240 malawi .Πως ανεβαζω σκληροτητες   Κυρ Σεπ 28, 2008 12:11 am

Τα ιδια ειχα και εγω καποτε,δεν μπορουμε να ξερουμε τι ειναι ακριβως.
Θελει μικροσκοπιο για να καταλαβουμε.
Με μια βιολογος που ειχα μιλησει μου ειχε πει οτι μπορει να ειναι μυκητας,παντως ειναι ακινδυνο και θα φυγει μονο του...
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρχάριος 240 malawi .Πως ανεβαζω σκληροτητες   Κυρ Σεπ 28, 2008 12:14 am

Προφανώς είναι μήκυτας απο τα ξεραμένα βρύα.

Εγώ προσωπικά τα έβγαλα με το χέρι στην αρχή και απο τότε τίποτα.

Το παραπάνω θα στο πρότεινα κι εσένα μιας και δεν ξέρω τί μπορεί να "παίξει" αν τα τσιμπολογήσουν τα ψάρια.

mouroutsos
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρχάριος 240 malawi .Πως ανεβαζω σκληροτητες   Κυρ Σεπ 28, 2008 12:19 am

Μηπως ξερεις τι παιζει και με το φυτο?λες να εχει προσβαλει ο μηκυτας και τις βαλισνεριες?
mouroutsos
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρχάριος 240 malawi .Πως ανεβαζω σκληροτητες   Κυρ Σεπ 28, 2008 12:44 am

Eπισης διαβαζω στο post του φιλου anxri οτι του προτεινετε να βαλει περισσοτερο βιολογικο υλικο.το δικο μου το φιλτρο εχει αυτην τη δομη. να αφαιρεσω τα σφουγγαρια και να βαλω υλικα οπως siporax ή substrat pro?

Z.X
Guru
Guru

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρχάριος 240 malawi .Πως ανεβαζω σκληροτητες   Κυρ Σεπ 28, 2008 12:46 am

κρατα το σφουγγαρι του πρωτου οροφου και βαλε στα αλλα δυο σουστρατ...
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρχάριος 240 malawi .Πως ανεβαζω σκληροτητες   Κυρ Σεπ 28, 2008 7:27 pm

Z.X έγραψε:
κρατα το σφουγγαρι του πρωτου οροφου και βαλε στα αλλα δυο σουστρατ...

Ακριβώς αυτο..!!

Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρχάριος 240 malawi .Πως ανεβαζω σκληροτητες   Κυρ Σεπ 28, 2008 7:30 pm

mouroutsos έγραψε:
Μηπως ξερεις τι παιζει και με το φυτο?λες να εχει προσβαλει ο μηκυτας και τις βαλισνεριες?

Έχεις δοκιμάσει να το βγάλεις; Τί υφή έχει;

Ρωτώ γιατί, κι εμένα η βαλισνέρια είχε κάτι τέτοια σημαδάκια τα οποία ήταν άμμος κολλημένη πάνω στα φύλλα που είχε ανασηκωθεί απο το σκάψιμο των ψαριών.

mouroutsos
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρχάριος 240 malawi .Πως ανεβαζω σκληροτητες   Κυρ Σεπ 28, 2008 8:47 pm

Δεν ειναι αμμος .Ειναι σαν λευκες ινες που εχουν κολλησει πανω στο φυτο.μαλλον πρεπει να ειναι απο τον μηκυτα γιατι χθεσ εβγαλα απο μεσα τις πετρες και τις καθαρισα με μια παλια οδοντοβουρτσα και μετα τις ξεπληνα.αλλα μεσα το νερο που ειχε ανακατευτει ηταν θολο.λιγες τετοιες ινες εχουν κολλησει και πανω στο τζαμι.λογικα δεν θα πειραζει αφου και εσυ δεν ειχες προβλημα στην αρχη αλλα μου την σπανε που τα βλεπω και δεν μποορω να τα βγαλω γιατι μετα ξανακολλανε με την κυκλοφορια του νερου
mouroutsos
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρχάριος 240 malawi .Πως ανεβαζω σκληροτητες   Κυρ Σεπ 28, 2008 10:57 pm

Λεω να αγορασω καποια πραγματα απο aquaristic . Ενδιαφερεται κανενας να μοιρασουμε τα εξοδα αποστολης?
Z.X
Guru
Guru

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρχάριος 240 malawi .Πως ανεβαζω σκληροτητες   Δευ Σεπ 29, 2008 4:16 am

Για ομαδικες παραγγελειες στο internet ΕΔΩ
mouroutsos
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρχάριος 240 malawi .Πως ανεβαζω σκληροτητες   Δευ Σεπ 29, 2008 7:23 am

Αυτο ειναι το νεο μου στησιμο.προφανως καλλιτερο απο το προηγουμενο.Οσο για εκεινο το μηκυτα παρατηρησα οτι ειχε και μια γλιτα απο τα ξεραμενα βρυα πανω στις πετρες, ετσι εκατσα χθες με υπομονη και με μια παλια οδοντοβουρτσα και τις καθαρισα μια μια.τωρα στις καινουριες εκανα οτι μπορουσα με ενα κατσαβιδι και τις ετρυψα οσο μπορουσα αλλα σιγουρα θα βγαλουν και αυτες.

εδω μια λεπτομερεια. ελπιζω να μην το πειραξουν το φυτο.

Για το στρωσιμο του ενυδρειου λεω να το μπολιασω, οποτε αν ειχε καποιος απο σας την ευχερια και την καλοσυνη να βοηθησει θα ημουν υποχρεος. Very Happy Very Happy Very Happy

Αρχάριος 240 malawi .Πως ανεβαζω σκληροτητες
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Julidochromis Regani 'Kipilli'
» Ενυδρείο του μήνα - Αφρική - Δεκέμβριος 2009
» (Malawi) Νέο Ενυδρείο 325 λίτρων
» Βαθυ υποστρωμα στις Κιχλιδες Malawi ????
» (Malawi) Μία διαρκής προσπάθεια

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: