ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 

Σχετικά με αναπαραγωγές Mbuna

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
lingistis
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 382
Τόπος : ΦΛΩΡΙΝΑ

ΔημοσίευσηΘέμα: Σχετικά με αναπαραγωγές Mbuna   Πεμ Σεπ 18, 2008 9:10 pm

Με αφορμή κάποια άλλα post σχετικά με αναπαραγωγές, γράφω κάποια πράγματα από τις δικές μου παρατηρήσεις. Οι παρατηρήσεις μου αφορούν ενυδρείο με 3 είδη mbuna χωρίς την απομάκρυνση των μπουκωμένων θηλυκών. Ελπίζω να τις βρείτε χρήσιμες και περιμένω με πολύ ενδιαφέρων να διαβάσω τις δικές σας… Very Happy

Σε όλα τα είδη που έχω, εντοπίστηκαν όλα τα μικρά τους μέσα σε 2 μέρες από τότε που ξεμπουκώθηκαν οι μητέρες τους. Βασικά με το που τάιζα τα ψάρια (μεγάλα και μικρά μαζί) τα μικρά «ξεπόρτιζαν» από τις κρυψώνες – φωλιές τους οπότε εύκολα τα έβρισκα. Γενικά διαπίστωσα μεγάλο ανταγωνισμό μεταξύ των μικρών για τις κρυψώνες. Αν και 2-3 ημερών, το πιο δραστήριο θα διώξει τα άλλα τα οποία αν δεν κρυφτούνε κάπου αλλού σύντομα θα γίνουν «γεύμα». Επίσης διαπίστωσα μια «πιστότητα» στην κρυψώνα τους έως ότου γίνουν περίπου ενός μηνών και αρχίσουν τις εξερευνήσεις στο ενυδρείο. Ακόμα και μετά από αυτή την ηλικία, για σημαντικό διάστημα (π.χ. άλλο ένα μήνα) βρίσκονται πολύ κοντά στο χώρο της αρχικής τους κρυψώνας. Για να μειώσω τον ανταγωνισμό μεταξύ των «μικρών» τοποθέτησα σε ακόμα 4 σημεία του ενυδρείο συστάδες από βότσαλα, αυξάνοντας με αυτό τον τρόπο κατά πολύ τις διαθέσιμες κρυψώνες. Το αποτέλεσμα ήταν να επιβιώνουν τα μικρά Very Happy και τώρα όταν ταΐζω υπάρχει ένα υπέροχο θέαμα από γόνο κάθε μεγέθους στο πυθμένα του ενυδρείου. Φυσικά ώσπου να φτάσω σε αυτή τη λύση έχασα όλα τα μικρά από μία γέννα Labido και Maingano Sad (που διώχτηκαν στην κυριολεξία «στο ανοιχτό πέλαγος» από ένα τσαμπουκά Iodotropheus, μόλις κατά μία εβδομάδα μεγαλύτερο).

Συμπεράσματα δικά μου είναι ότι

1. μπορείς να μετρήσεις μέσα σε 2 μέρες όλα τα μικρά μιας γέννας.

2. αν μετά από λίγες μέρες μετράς, κατά πολύ, λιγότερα μικρά από όσα είχαν γεννηθεί, θέλεις και άλλες κρυψώνες ή κάτι δεν πάει καλά με αυτές που έχεις.

3. αν έχεις πολλές θηλυκές να γεννάνε στο ίδιο ενυδρείο κάποια στιγμή θα φτάσει το ενυδρείο σε σημείο κορεσμού ως προς τον μέγιστο αριθμό γόνου που μπορεί να διατηρήσει.

4. μετά από κάποια ηλικία πρέπει να αφαιρείς τους «έφηβους» από το ενυδρείο γιατί αφού ξέρουν καλά τις κρυψώνες αλλά το κυριότερο χωράνε ακόμα σε αυτές θα δημιουργήσουν πολλά προβλήματα με το γόνο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://bumblebeegr.blogspot.com/

Σχετικά με αναπαραγωγές Mbuna
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» (Malawi) RIO 400 - Mbuna
» (Malawi) 450 λίτρα (ver.4)
» Ξεκίνημα Malawi 120L
» Σκεψεις για ενυδρειο με haps.
» (Malawi) Mbuna 240lt

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: