ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 

Πόσο επηρεάζει τις παραμέτρους του νερού το κοράλλι;

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Τόπος : Α. Γλυφάδα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πόσο επηρεάζει τις παραμέτρους του νερού το κοράλλι;   Τετ Οκτ 08, 2008 12:29 am

Giannis-malawi έγραψε:
Moutralewn έγραψε:

Σαλιγκάρια υπάρχουν κάποια physa snails τα οποία ήρθαν πακέτο με την valissneria. (αλήθεια, γιατί ρωτάς;Wink

Απο κει και πέρα (όπως έχω αναφέρει και στα παραπάνω posts) υπάρχει μέσα σπασμένο κοράλλι στο φίλτρο.

Το θέμα είναι ότι το μόνο διαφορετικό που μεσολάβησε ήταν η προσθήκη λίγης επιπλέον σόδας σε ποσότητα που δεν θεωρώ ότι επηρέασε...
...και βέβαια η αλλαγή νερού (η οποία έγινε κατά τον ίδιο τρόπο όπως πάντα).

Εκτός και αν μέσα σε 1 εβδομάδα άλλαξε το νερό δικτύου και έγινε μαλακό... Τί να πω...
(Να σημειώσω ότι δεν μέτρησα εκ νέου το νερό δικτύου θεωρόντας ότι δεν μπορεί να άλλαξε μέσα σε 1 εβδομάδα).

το να αλλαξε τοσο το νερο δικτυου δεν ξερω αν ειναι τοσο ευκολο..παντως διακυμανσεις παιζουν συνεχεια..
τα σαλιγκαρια για το κελυφος τους απορροφουν ουσιες απο το νερο με αποτελεσμα να μαλακωνει..Τωρα αν ειναι μονο αυτα που το προκαλουν δεν ξερω..Αλλα για πες μας,ποσα ειναι?ειναι μεγαλα?

Τώρα είναι περίπου 5-6 αλλά σίγουρα αναπαράγονται μιας και εντοπίζω συχνά αυγά τα οποία και απομακρύνω.

Τα Physa Snails είναι είδος που ενήλικο έχει μέγεθος γύρω στο 1εκ.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Αριθμός μηνυμάτων : 1054
Τόπος : Αθηνα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πόσο επηρεάζει τις παραμέτρους του νερού το κοράλλι;   Τετ Οκτ 08, 2008 12:34 am

δυσκολο να ειναι απο αυτα... Suspect

η αγαπημένη μας ομάδα...REMAL MADRID
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πόσο επηρεάζει τις παραμέτρους του νερού το κοράλλι;   Τρι Οκτ 14, 2008 10:38 pm

Νέο update.

Το νερό δικτύου μετρήθηκε και βρέθηκαν οι παρακάτω τιμές:
pH: 7.4
GH: 13
KH: 6

Οπότε αρχίζουμε με το δεδομένο ότι οι παράμετροι του νερού δικτύου είναι σταθεροί.

9/10/2008

Έγινε αλλαγή νερού 25% με νερό δικτύου χωρίς καμία προσθήκη αφού πρώτα έγιναν εκ νέου μετρήσεις με τιμές αμετάβλητες (pH: 8,4 - GH: 10 - KH: 19)

11/10/2008

Νέα μέτρηση με τιμές:
pH: 8,4
GH: 12
KH: 15

Κατόπιν αλλαγή νερού 25% με νερό δικτύου χωρίς καμία προσθήκη.

14/10/2008

Νέα μέτρηση με τιμές:
pH: 8,2
GH: 8
KH: 13

Θεωρούμε ότι η πτώση ΚΗ και ΡΗ οφείλεται στην μείωση της περιεκτικότητας σε σόδα, κάτι που είναι λογικό.

Η πτώση του GH όμως προβληματίζει...
Με GH νερού δικτύου 12, μετά απο προσθήκη σε ενυδρείο με ασβεστολιθικά υλικά (υπόστρωμα,πέτρες κλπ) να πέφτει σε 8; Βάση λογικής σημαίνει ότι υπάρχει κάτι στο ενυδρείο που ρίχνει το GH. Το θέμα είναι τί μπορεί να είναι αυτό.

Να σημειώσω επίσης ότι στο malawi 180lt που έχω, υπάρχουν μέσα τα ίδια υλικά: Ίδια άμμος (διαφορετική ποσότητα), ίδιες πέτρες (διαφορετική ποσότητα), ίδιο κοράλλι (διαφορετική ποσότητα) και οι παράμετροι είναι σταθερότατοι.

dori
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 124
Τόπος : Αθήνα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πόσο επηρεάζει τις παραμέτρους του νερού το κοράλλι;   Τετ Οκτ 15, 2008 2:23 am

Υπάρχει μια πιθανότητα να πέφτει από τα άλατα που κολλάνε στο ενυδρείο!
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πόσο επηρεάζει τις παραμέτρους του νερού το κοράλλι;   Τετ Οκτ 15, 2008 2:51 am

dori έγραψε:

Δηλαδή;; confused

dori
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πόσο επηρεάζει τις παραμέτρους του νερού το κοράλλι;   Τετ Οκτ 15, 2008 3:06 am

Moutralewn έγραψε:
dori έγραψε:

Δηλαδή;; confused

Τα άλατα που κολλάνε στα τζάμια με τις εξατμήσεις.
Αυτό μου το είπε κάποιος που είχε θαλασσινό παλιά.
Βαρέθηκα, μου είπε, με το νερό που εξατμιζόταν.
Απλό νερό απο Α/Ο, του λέω, δεν έριχνες;
Ναι, μου λέει, αλλά είναι και τα άλατα που κολλάνε στα τζάμια, οπότε πρέπει να προσθέσεις λίγο.

Και έγω παραξενεύτικα, δεν το είχα ακούσει ξανά.
Εσένα όμως πέφτει πάρα πολύ.
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πόσο επηρεάζει τις παραμέτρους του νερού το κοράλλι;   Τετ Οκτ 15, 2008 7:50 pm

dori έγραψε:
Moutralewn έγραψε:
dori έγραψε:

Δηλαδή;; confused

Ναι, μου λέει, αλλά είναι και τα άλατα που κολλάνε στα τζάμια, οπότε πρέπει να προσθέσεις λίγο.

Ομολογώ ότι δεν το έχω ξανακούσει.

Αλλά, θεωρητικά, αν τα άλατα κολλούσαν στα τζάμια με την εξάτμιση του νερού, δεν θα έπρεπε να ανεβάζουν την σκληρότητα αντί να την κατεβάζουν;

Δηλαδή μάλλον αυτός που στο είπε εννοούσε ότι κατά την εξάτμιση, χάνεται μόνο το νερό και όχι τα άλατα τα οποία παραμένουν. Οπότε μεγαλώνει η συγκέντρωση αλάτων στην στήλη του νερού, κάτι που μόνο πτώση του GH δεν δικαιολογεί.

Τέσπα....
το επόμενο μου βήμα είναι να αντικαταστήσω όλα το νερό με νέο (εννοείται σταδιακά) έτσι ώστε να γυρίσει στις αρχικές παραμέτρους και κατόπιν βλέπω τί κάνω.

Είναι προτιμότερο για τα ψάρια οι λίγο χαμηλότερες τιμές απο τις ιδανικές αλλά σταθερές, παρά να έχουμε τιμές πολύ κοντά στις ιδανικές αλλά να μεταβάλονται συνεχώς.

dori
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πόσο επηρεάζει τις παραμέτρους του νερού το κοράλλι;   Τετ Οκτ 15, 2008 11:51 pm

Moutralewn έγραψε:
dori έγραψε:
Moutralewn έγραψε:
dori έγραψε:

Δηλαδή;; confused

Ομολογώ ότι δεν το έχω ξανακούσει.

Αλλά, θεωρητικά, αν τα άλατα κολλούσαν στα τζάμια με την εξάτμιση του νερού, δεν θα έπρεπε να ανεβάζουν την σκληρότητα αντί να την κατεβάζουν;

Δηλαδή μάλλον αυτός που στο είπε εννοούσε ότι κατά την εξάτμιση, χάνεται μόνο το νερό και όχι τα άλατα τα οποία παραμένουν. Οπότε μεγαλώνει η συγκέντρωση αλάτων στην στήλη του νερού, κάτι που μόνο πτώση του GH δεν δικαιολογεί.

Τέσπα....
το επόμενο μου βήμα είναι να αντικαταστήσω όλα το νερό με νέο (εννοείται σταδιακά) έτσι ώστε να γυρίσει στις αρχικές παραμέτρους και κατόπιν βλέπω τί κάνω.

Είναι προτιμότερο για τα ψάρια οι λίγο χαμηλότερες τιμές απο τις ιδανικές αλλά σταθερές, παρά να έχουμε τιμές πολύ κοντά στις ιδανικές αλλά να μεταβάλονται συνεχώς.

Επειδή κολλάνε στο τζάμι δεν είναι πλέον μέρος του νερού αλλά ξεχωριστό
"σώμα".

Πόσο επηρεάζει τις παραμέτρους του νερού το κοράλλι;
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Γενικά για κιχλίδες Αφρικής-
Μετάβαση σε: