ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 

Internet project αναπαραγωγών mbuna

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
lingistis
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 382
Τόπος : ΦΛΩΡΙΝΑ

ΔημοσίευσηΘέμα: Internet project αναπαραγωγών mbuna   Κυρ Αυγ 24, 2008 10:33 pm

Από τότε που είχα αναπαραγωγές, κάθε φορά με κέντριζε στο ενδιαφέρων να δω και κάτι ακόμα. Μετά από λίγη επεξεργασία μιας ιδέας μου, αυτό που θέλω να προτείνω και νομίζω ότι είναι ενδιαφέρων, είναι να «internet project» αναπαραγωγών.

Συγκεκριμένα προτείνω πέρα από το προσωπικό αρχείο που τυχών διατηρούν ορισμένοι, όσοι θέλουν να κρατάμε και «τυποποιημένο» αρχείο αναπαραγωγών. Δηλαδή π.χ. πόσες μέρες είναι (ανά είδος) η κάθε «κοπελιά» μπουκωμένη κάθε φορά και την θερμοκρασία του ενυδρείου κατά την περίοδο αυτή. Μετά από ένα ποστ εδώ εγώ θα αρχίσω να σημειώνω και μέγεθος (στο περίπου εννοείτε) και πόσα μικρά είδα (όσο το δυνατών). Για τον αριθμό των μικρών όσοι τοποθετούν χώρια τις «κοπελιές» θα έχουν καλύτερα αποτελέσματα. Από τις δικές μου σημειώσεις έχω παρατηρήσει μια σταθερότητα όσο αφορά τις ημέρες που είναι μπουκωμένες αλλά και το ενδιάμεσο διάστημα. Εγώ προτείνω για το «internet project» το εξής δελτίο (με κόκκινη γραφή παράδειγμα):

ΓΕΝΙΚΑ

Είδος Κιχλίδας Iodotropheus sprengerae
Ηλικία Κιχλίδας 15 μηνών
Λίτρα ενυδρείου (γυάλας) 160
Αριθμός άλλων ειδών κιχλίδων στο ίδιο ενυδρείο 2
Αριθμός όλων των ψαριών στο ίδιο ενυδρείο 9
Για το είδος της, αριθμός θηλυκών 2
Για το είδος της, αριθμός αρσενικών 1

ΕΙΔΙΚΑ ΑΝΑ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ

Αριθμός γέννας

Ημερομηνία «μπουκώματος» 12.05.2008
Μέγεθος Κιχλίδας (κεφάλι έως και ουρά) 5.5 cm
Θερμοκρασία ενυδρείου 27C
Ημερομηνία «ξε - μπουκώματος» 02.06.2008
Τοποθέτηση σε ειδικό ενυδρείο για τη γέννα (ΝΑΙ/ΟΧΙ) OXI
Αριθμός μικρών τις πρώτες ημέρες 5
Αριθμός μικρών που επιβιώσανε μετά από ένα μήνα 1
Διάστημα ημερών έως επόμενο «μπούκωμα» 37
Ιδιαίτερη σημείωση παρατήρηση Δεν κρυβότανε καθόλου και έτρωγε από λίγο κάθε φορά

Εννοείτε ότι μπορεί να αλλάξει το παραπάνω εάν νομίζεται ότι μπορεί να συμπεριλάβει κάτι ακόμα

Έχει επεξεργασθεί από τον/την lingistis στις Τετ Αυγ 27, 2008 6:58 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://bumblebeegr.blogspot.com/
georgetax
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 656
Τόπος : ΣΕΡΡΕΣ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Internet project αναπαραγωγών mbuna   Τετ Αυγ 27, 2008 12:52 am

κάτι τέτοιο βοηθάει σε πολλές περιπτώσεις

δεν έχω κρατήσει ποτέ ημερολόγιο σε κανένα από τα ενυδρεία μου και τώρα με έβαλες στην πρίζα για κάτι τέτοιο, λόγο το ότι τα multi έχω να τα δω πολύ καιρό να γεννάνε και ίσως αν το είχα να μπορούσα στο περίπου να δω τι φταίει
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
lingistis
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 382
Τόπος : ΦΛΩΡΙΝΑ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Internet project αναπαραγωγών mbuna   Πεμ Σεπ 18, 2008 8:59 pm

Να ρωτήσω απλά αν έχει δοκιμάσει κάποιος να κρατήσει σημειώσεις και μήπως θέλει τροποποίηση η καρτέλα πληροφοριών...
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://bumblebeegr.blogspot.com/

Internet project αναπαραγωγών mbuna
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» (Malawi) RIO 400 - Mbuna
» (Malawi) 450 λίτρα (ver.4)
» Ξεκίνημα Malawi 120L
» Σκεψεις για ενυδρειο με haps.
» (Malawi) Mbuna 240lt

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: