ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 

ξεκινημα ενυδρειου 320 λιτρων

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Chris7 GTiR
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 182
Τόπος : ΚΟΡΙΝΘΟΣ

ΔημοσίευσηΘέμα: ξεκινημα ενυδρειου 320 λιτρων   Παρ Αυγ 08, 2008 4:54 pm

Γεια σας και παλι.Εχω ενα ενυδρειο 320 λιτρα οπως λεω και πιο πανω διαστασεων 1.70 μηκος 38 υψος και 50 πλατος.Αφου εχω κανα μηνα περιπου που εχω στρωσει το νερο εχω μεσα μεχρι στιγμης τρεις ζεβρες λευκες μια κοκκινη ενα γατοψαρο και τρεις πλακοστομους.Για υποστρωμα εχω βαλει φελιζολ και αμμο θαλασσης απο μαντρα.Πετρες και αυτες απο θαλασσα αλλα θα βγουνε γιατι ειναι μικρες και δεν κανουν και πολλες κρυψωνες.Τελικα τον ΕΡΜΗ δεν τον γλυτωνω.Φυτα κανα δυο πλαστικα μιας και ο πετσοπας μου ειπε οτι και βαλισνεριες να βαλω που ηθελα καποια στιγμη αργα η γρηγορα θα τις φανε.Απο φιλτρανση εχω δυο εξωτερικα ενα της χειμ και ενα της βιτατεκ.Αυτα και πιστευω να μην σας κουρασα με το μεγαλο ποστ μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Τόπος : Α. Γλυφάδα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα ενυδρειου 320 λιτρων   Παρ Αυγ 08, 2008 6:11 pm

Όταν λες ζέβρες, ποιό είδοw ακριβώς εννοείς;
Τα Convicts ή τα Red Zebra;
Ποιό γατόψαρα ακριβώς; Τα περισσότερα βέβαια πάνε σε κοπάδι και όχι μόνα τους αλλά για πες ποιό είδος;
Επίσης οι πλέκο αν είναι common γίνονται περί τους 30 πόντους έκαστος. Ελπίζω να το έχεις υπ'όψιν σου.

Αλήθεια, το ενυδρείο με αυτές τις διαστάσεις είναι κάποιας εταιρίας ή DIY;

Chris7 GTiR
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα ενυδρειου 320 λιτρων   Παρ Αυγ 08, 2008 7:01 pm

Προς τα δευτερα μου μοιαζουν red δηλαδη.Το γατοψαρο ειναι συνοδοντης και τα πλεκο να σου πω την αληθεια δεν ηξερα οτι μεγαλωνουν τοσο.Το ενυδρειο ειναι ιδιοκατασκευη οχι απο εμενα βεβαια και ειναι τοποθετημενο πανω σε σιδερενια βαση με ξυλο γυρω γυρω σαν επενδυση.Καπακι παλι φτιαχτο απο ξυλο
Z.X
Guru
Guru

Αριθμός μηνυμάτων : 2329
Τόπος : Θεσσαλονικη

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα ενυδρειου 320 λιτρων   Παρ Αυγ 08, 2008 9:03 pm

Γεια σου Χρηστο...
Λεω να το παρεις σωστα για να κανεις ενα ωραιο ενυδρείο μιας και εισαι στην αρχη.
Βγαλε καμια φωτο τα ψαρακια που εχεις μεσα να τα ταυτοποιησουμε,βγαλε το πλεκο γιατι δεν σε χρησιμευει σε τιποτα.
Και ξεκινα με ενα πλάνο με το τι ψαρια θελεις και ποσα μπορεις να βαλεις,για να μπορεσεις να φτιαξεις μια σωστη διακοσμηση..

Αντε και καλη αρχη...
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://cich.forumchti.com
Chris7 GTiR
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα ενυδρειου 320 λιτρων   Παρ Αυγ 08, 2008 10:21 pm

Ναι φιλε μου καποια στιγμη που θα μπορεσω θα ανεβασω φωτο του ενυδρειου να δειτε και τα ψαρακια.Οι πλεκο δεν καθαριζουν τα τζαμια του ενυδρειου απο την αλγη η κανω λαθος?Και μιας και τα εχω δεν θελω να τα πεταξω θα τα αφησω μεσα.Μηπως μου κανουν πουθενα ζημια?Θελω να βαλω αλλη μια ασπρη ζεβρα και 3 κοκκινες ζεβρες ακομα για να γινουν 2 χαρεμακια.Επισης μολις φτιαξω τις πετρες θελω να βαλω αν ειναι αυτο δυνατον 4 λαμπιντο κιτρινες και 4 ασει η 4 σοκολοφι.Οτι ταιριαζει καλλυτερα μιας και τα 2 ειδη τα τελευταια μου αρεσουν.Μηπως τελικα ειναι πολλα τα ψαρια για τα λιτρα μου?
Z.X
Guru
Guru

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα ενυδρειου 320 λιτρων   Παρ Αυγ 08, 2008 10:40 pm

Τα πλεκο ειναι απο την ηπειρο της αμερικης αρα εχουν αλλες παραμέτρου νερου και δεν ταιριάζουν με αφρικανες.
Δες καποια είδη μηπως αναγνωρίσεις το δικο σου Πλεκο .
Οι αφρικανες που θελεις ειναι φυτοφαγες,αρα θα εχεις στοματα για την αλγη που θα προκύψει(απο τα τζαμια εσυ θα το καθαριζεις).
Νομιζω παντως οτι με 1,70 πλάτος μπορεις να βαλεις 4 χαρεμια...
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα ενυδρειου 320 λιτρων   Σαβ Αυγ 09, 2008 10:03 pm

Τους πλέκο δεν χρειάζεται να τους πετάξεις. Μπορείς να του χαρίσεις/πουλήσεις σε κάποιον συνχομπύστα ή στην χειρότερη να τους δώσεις σε κάποιο pet-shop.

Οι "ζέβρες" που έχεις μέσα, σαν είδος είναι περισσότερο επιθετικό απο Labido, Acei κλπ οπότε ίσως να έχεις πρόβλημα μιας οι "ζέβρες" ήδη προυπάρχουν μέσα οπότε ως "παλιοί" θα θέλουν αμέσως να δείξουν στους νέους κατοίκους ποιός είναι το αφεντικό.Οπότε θα πρέπει να είσαι προσεκτικός στον εγκλιματισμό των νέω κατοίκων στο ενυδρείο (π.χ. να αφήσεις για 1-2 μέρες σβηστά τα φώτα αφού βάλεις τα νέα ψάρια).

Σε 1.70 μήκος (@Z.X. : 1.70 πλάτος;;!!;; lol! ) με "έξυπνο" aquascaping θεωρώ κι εγώ ότι μπορείς να βάλεις 4 μικρά χαρέμια.
Βέβαια αν πάρεις τα ψάρια μικρά θα πρέπει να δεις συμπεριφορές προκειμένου να ξεχωρίσεις αρσενικά με θυληκά έτσι ώστε να βγάλεις τα παραπανίσια αρσενικά.

Επίσης, έχε υπ'όψιν και κάτι άλλο....έχουν παρατηρηθεί αρκετοί υβριδισμοί μεταξύ socolofi και Labidos, οπότε ίσως θα ήταν καλύτερα να μην βάλεις αυτά τα 2 είδη μαζί.

Chris7 GTiR
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα ενυδρειου 320 λιτρων   Σαβ Αυγ 09, 2008 10:29 pm

Eνταξει δεν βαζω τις σοκολοφι μιας και οι λαμπιντος μου αρεσουν πολυ.Τωρα αν υποθεσουμε με τις ζεβρες που εχω πορτοκαλι και λευκες πανε να βαλω λαμπιντος και μαινγκανο?Τι λετε?
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα ενυδρειου 320 λιτρων   Σαβ Αυγ 09, 2008 10:39 pm

Chris7 GTiR έγραψε:
Eνταξει δεν βαζω τις σοκολοφι μιας και οι λαμπιντος μου αρεσουν πολυ.Τωρα αν υποθεσουμε με τις ζεβρες που εχω πορτοκαλι και λευκες πανε να βαλω λαμπιντος και μαινγκανο?Τι λετε?

Προσωπικά δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουρία μια και δεν έχω δει με τα μάτια μου τον βαθμό επιθετικότητας των "ζεβρών" αλλά λαμβάνοντας υπ'όψιν το μεγάλο μήκος του ενυδρείου σου, θεωρώ πως θα είσαι ΟΚ.

Chris7 GTiR
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα ενυδρειου 320 λιτρων   Σαβ Αυγ 09, 2008 10:48 pm

Μολις παρω και τις πετρες που θελω και γεμισει το ενυδρειο απο τη μια μερια στην αλλη με πολλες κρυψωνες λογικα δεν θα εχουν προβλημα.Βεβαια η δοκιμη θα μας πεισει Very Happy
Chris7 GTiR
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα ενυδρειου 320 λιτρων   Τρι Αυγ 12, 2008 4:25 am

Σημερα πηγαμε ΕΡΜΗ με ενα φιλαρακι και πηραμε πετρες.Καλες τιμες σε σχεση με εδω Κορινθο και πολυ ποικιλια.Μολις στηθει θα ανεβασω φωτο να μου πειτε εντυπωσεις Very Happy
Chris7 GTiR
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα ενυδρειου 320 λιτρων   Τετ Αυγ 13, 2008 6:34 am

Τις πετρες που πηρα απο τον ερμη αν τις περασω με το πιεστικο που πλενω το αμαξι και ματα στη μπανιερα με καυτο νερο ειμαι οκ η θελουν βρασιμο?
Z.X
Guru
Guru

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα ενυδρειου 320 λιτρων   Τετ Αυγ 13, 2008 6:51 am

Υπερβολικο το βρισκω το βρασιμο,με το πιεστικο γινονται μια χαρα...
Chris7 GTiR
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα ενυδρειου 320 λιτρων   Τετ Αυγ 13, 2008 4:03 pm

Ευτυχως γιατι τις πετρες που εχω αυτη την στιγμη μεσα τις εχω μαζεψει απο παραλια και πραγματικα δεν ηταν και η καλυτερη εμπειρια με το βρασιμο.Πολυ ταλαιπωρια φιλε μου
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα ενυδρειου 320 λιτρων   Τετ Αυγ 13, 2008 7:13 pm

Chris7 GTiR έγραψε:
Ευτυχως γιατι τις πετρες που εχω αυτη την στιγμη μεσα τις εχω μαζεψει απο παραλια και πραγματικα δεν ηταν και η καλυτερη εμπειρια με το βρασιμο.Πολυ ταλαιπωρια φιλε μου

Οι πέτρες που είναι αγορασμένες απο μαγαζί με καλό πλύσιμο με πιεστικό είναι ΟΚ.
Αυτές που έχουμε μαζέψει απο παραλία θέλουν καί βράσιμο (ΙΜΟ). Ειδικά αν έχουν μικρές τρυπούλες και πόρους (αν δεν είναι βότσαλα δηλαδή) το βράσιμο είναι "must".
Δεν μπορείτε να φανταστείτε τί "ζουζούνια" (ψαλίδες κλπ) βγήκαν απο τις τρύπες μετά απο 30 λεπτά βράσιμο... affraid
...και η βρώμα που βγήκε ήταν πολλή...

lingistis
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 382
Τόπος : ΦΛΩΡΙΝΑ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα ενυδρειου 320 λιτρων   Τετ Αυγ 13, 2008 8:06 pm

Χρήστο, διαβάζοντας και το άλλο ποστ σου για τα φίλτρα, σου εύχομαι καλή αρχή Very Happy

Θα σου πρότεινα πριν αρχίσεις το στήσιμο να δεις φώτο από σχετικά ενυδρεία με αφρικάνες για να πάρεις ιδέες. Να έχεις υπόψη σου ότι αφού θέλεις να βάλεις «μπόλικα» ψάρια στο ενυδρείο σου ότι πρέπει να φροντίσεις για την «υπερβολική» οξυγόνωση του (π.χ. τη καλή κυκλοφορία του νερού, βάλε και υποδομή – λάστιχο με πέτρα - για αεραντλία από τώρα). Μεγάλη προσοχή δώσε στο στήσιμο με τις πέτρες. Δημιούργησε όσες πιο πολλές κρυψώνες γίνεται, τόσο μεγάλες όσο και μικρές σαν χαραμάδες. Αν το ξεκινήσεις σωστά δεν θα τρέχεις με πολλές αλλαγές μετά…. Wink
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://bumblebeegr.blogspot.com/
Chris7 GTiR
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα ενυδρειου 320 λιτρων   Τετ Αυγ 13, 2008 8:32 pm

Συμφωνω απολυτα μαζι σου.Το μονο που δεν καταλαβα ειναι αυτο που λες (λαστιχο με πετρα)εννοεις τις κουρτινες αερα που εχω και τωρα με αεραντλια η ειναι κατι αλλο?Και απο φωτο βαρεθηκα να βλεπω.Οτι φορουμ εχω βρει μπαινω και κοιταω παρουσιασεις αφρικανικων ενυδρειων.Αλλα μου αρεσουν και αλλα καθολου και ας γραφουν απο κατω τα μελη οτι ειναι φανταστικο και και και.Για μενα οπως ειπες και εσυ ειναι να φτιαξεις αρκετες κρυψωνες διαμπερες και μη.αλλωστε το κυριοτερο ειναι να αρεσει στα ψαρια και μετα στο ματι μας που και .το θεμα γουστου ειναι υποκειμενικο
lingistis
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 382
Τόπος : ΦΛΩΡΙΝΑ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα ενυδρειου 320 λιτρων   Τετ Αυγ 13, 2008 9:14 pm

Ναι, το λάστιχο που ξεκινάει από την αεραντλία και καταλήγει στις κουρτίνες. Αντί για "πέτρα" κουρτίνας ή με αυτή, μπορείς να συνδιάσεις και τις πιο μικρές "πέτρες". π.χ. στην πίσω πλευρά του ενυδρείου εγώ έχω κουρτίνα στη μέση και μια μικρή πέτρα στην μια γωνία που μου είναι κάπως "τυφλή" στην κυκλοφορία του νερού. Η αεραντλία είναι συνδεμένη με χρονοδιακόπτη που τη θέτει σε λειτουργία πρωί και απόγευμα από 2 ώρες κάθε φορά. Όταν χρειάζεται να κάνω χρήση φαρμάκων η αεραντλία δουλεύει 3 με 4 ημέρες συνέχεια. Σε μεγάλο μήκους ενυδρείο σαν το δικό σου θα έβαζα 3 "πέτρες" στην πίσω μεριά για κάθε ενδεχόμενο.

Τώρα όσο αφορά τα σχόλια των παρουσιάσεων, μια καλή κουβέντα βοηθάει στο να το κάνουμε καλύτερο το ενυδρείο μας, γιατί άμα είναι μάπα θα το καταλάβουμε αργά ή γρήγορα, άσε που θα στο πούνε με το τρόπο τους τα ψάρια Wink

Έχει επεξεργασθεί από τον/την lingistis στις Τετ Αυγ 13, 2008 9:53 pm, 1 φορά
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://bumblebeegr.blogspot.com/
Chris7 GTiR
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα ενυδρειου 320 λιτρων   Τετ Αυγ 13, 2008 9:42 pm

Σωστος ο φιλος.Εγω εχω 2 μεγαλες κουρτινες στο πισω τζαμι του ενυδρειου και δουλευουν μερα νυχτα.Λες να πειραζει?Εγω νομιζω οτι καλυτερα ειναι να σου λενε οπως εχουν τα πραγματα και οχι κολακιες.Οταν θα μπορεσω να ανεβασω φωτο θα το κανω για να μου πουν οι ποιο εμπειροι τις γνωμες τους για το αν ειναι στυμενο σωστα και οχι αν θα ειναι ομορφο μιας και στα δικα μου ματια αφου το εχω φτιαξει εγω θα ειναι ομορφο. 👽
Chris7 GTiR
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα ενυδρειου 320 λιτρων   Σαβ Αυγ 23, 2008 7:20 am

Καλησπερα σε ολη την παρεα.Καθε ποτε πρεπει να κανω αλλαγες νερου?Καθε δεκα με δεκαπεντε ημερες ειναι καλα η οχι?Θα βγαζω το ενα τριτο δηλαδη 100 λιτρα,καλα ειναι?Και μεχρι στιγμης εχω δεκα κιχλιδες μικρου μεγεθους.
Z.X
Guru
Guru

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα ενυδρειου 320 λιτρων   Σαβ Αυγ 23, 2008 9:22 am

Καθε 10 μερες το 30% ειναι μια χαρα...
Chris7 GTiR
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα ενυδρειου 320 λιτρων   Σαβ Αυγ 23, 2008 9:34 am

Οκ ευχαριστω.Και κατι αλλο μαζι με τις αλλαγες ειναι απαραιτητο να αλλαζω και τους υαλοβαμαβακες απο τα φιλτρα?
Z.X
Guru
Guru

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα ενυδρειου 320 λιτρων   Σαβ Αυγ 23, 2008 10:07 am

Αυτο θα το κρινεις εσυ,αναλογα την βρωμα που θα εχει..
Παντως και να το αλλαζεις καθε φορα δεν νομιζω να ειναι προβλημα...
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Αριθμός μηνυμάτων : 1054
Τόπος : Αθηνα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα ενυδρειου 320 λιτρων   Σαβ Αυγ 23, 2008 10:11 am

για μενα ειναι περιττο να τον αλλαζεις σε καθε αλλαγη..και το φιλτρο μην το ανοιγεις σε καθε αλλαγη.. Wink
αφηνε το ενα μηνα και αν κρινεις οτι θελει καθαρισμα εχει καλως..

η αγαπημένη μας ομάδα...REMAL MADRID
Chris7 GTiR
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξεκινημα ενυδρειου 320 λιτρων   Σαβ Αυγ 23, 2008 10:15 am

Παντως πριν καμια δεκαρια μερες που εκανα την πρωτη μου αλλαγη νερου και ανοιξα και τα φιλτρα οι υαλοβαμβακες ηταν καθαροι αλλα τους αλλαξα.Οποτε δοκιμαζω στο μηνα και βλεπουμε

ξεκινημα ενυδρειου 320 λιτρων
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: