ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 

πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Αριθμός μηνυμάτων : 2402
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων   Σαβ Νοε 24, 2012 1:14 am

ΚΙΧΛΙΔΑΣ έγραψε:
ρε γαμοτο μου δεν ανεβαινουν οι φωτογραφιες ουτε με λινκ Mad wanker scratch pale silent No Suspect

Δοκιμασε αλλη μια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://chris7-photos.blogspot.com
giannisbv
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 40
Τόπος : ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων   Σαβ Νοε 24, 2012 2:26 pm

egeorgiou έγραψε:
giannisbv έγραψε:
egeorgiou έγραψε:
Αν είναι κάτω από 1μ μήκος ... αλλάζεις λίμνη.

Lab. caurellius + Pseudotropheus estherae είναι συνδιασμός που θα υβριδίσει.

Αν ήμουν στη θέση σου θα κράταγα τις ... Βικτωριανές σαν species ή το πολύ μαζί με ένα χαρέμι Labs.

Όπως είναι τώρα είναι θέμα χρόνου να έχεις απώλειες.
Ρε φιλε καλα ολα...Να σου πω ομως κατι.Εγω εχω αυτο το ενυδρειο http://imageshack.us/f/854/dscn0499n.jpg/ που εχει μηκος 80 ποντους.Δεν μπορς να κρατησω 4 ψαρακια labido?

Κοίτα έχεις το aquascape - αρκετές κρυψώνες για τα ψάρια που λες.
Αλλά μεγαλώνοντας και πλησιάζοντας το τελικό μέγεθος τα ψάρια σου θα έχεις θέμα.
Ο κυρίαρχος αρσενικός όταν θέλει να ζευγαρώσει θα κυνηγάει ότι βρει.
Το 1μ που θα δεις να σου προτείνουν είναι η περιοχή που ανέχεται το ψάρι.
Τα yellow labs δεν είναι και τα μεγαλύτερα παλιόπαιδα.Ωραια ρε φιλε,εσυ ετσι οπως το βλεπεις αυτο το ενυδρειο,πιστευεις οτι μου παει η καρδια να το ξεστησω κ να ξεκινησω κατι καινουριο?

Μπορεί να δουλέψει αυτό που λες αλλά οι συντριπτικές πιθανότητες είναι να έχεις απώλειες και συνεχές στρεσάρισμα των ψαριών.
Από την άλλη πλευρά αν δοκίμαζες ψαράκια από Τανγκανίκα (δες λίγο τι προτείνουν τα παιδιά εδώ στο forum) θα δούλευαν καλύτερα στο ενυδρείο που λες.

Έχω δει ενυδρεία με 80εκατόστα μήκος που δούλεψαν με 1 είδος mbuna - (yellow labs ή ps saulosi ή ακόμα και ps demanosi) αλλά ήταν οι εξαιρέσεις.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
giannisbv
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 40
Τόπος : ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων   Σαβ Νοε 24, 2012 2:29 pm

giannisbv έγραψε:
egeorgiou έγραψε:
giannisbv έγραψε:
egeorgiou έγραψε:
Αν είναι κάτω από 1μ μήκος ... αλλάζεις λίμνη.

Lab. caurellius + Pseudotropheus estherae είναι συνδιασμός που θα υβριδίσει.

Αν ήμουν στη θέση σου θα κράταγα τις ... Βικτωριανές σαν species ή το πολύ μαζί με ένα χαρέμι Labs.

Όπως είναι τώρα είναι θέμα χρόνου να έχεις απώλειες.
Ρε φιλε καλα ολα...Να σου πω ομως κατι.Εγω εχω αυτο το ενυδρειο http://imageshack.us/f/854/dscn0499n.jpg/ που εχει μηκος 80 ποντους.Δεν μπορς να κρατησω 4 ψαρακια labido?

Κοίτα έχεις το aquascape - αρκετές κρυψώνες για τα ψάρια που λες.
Αλλά μεγαλώνοντας και πλησιάζοντας το τελικό μέγεθος τα ψάρια σου θα έχεις θέμα.
Ο κυρίαρχος αρσενικός όταν θέλει να ζευγαρώσει θα κυνηγάει ότι βρει.
Το 1μ που θα δεις να σου προτείνουν είναι η περιοχή που ανέχεται το ψάρι.
Τα yellow labs δεν είναι και τα μεγαλύτερα παλιόπαιδα
Μπορεί να δουλέψει αυτό που λες αλλά οι συντριπτικές πιθανότητες είναι να έχεις απώλειες και συνεχές στρεσάρισμα των ψαριών.
Από την άλλη πλευρά αν δοκίμαζες ψαράκια από Τανγκανίκα (δες λίγο τι προτείνουν τα παιδιά εδώ στο forum) θα δούλευαν καλύτερα στο ενυδρείο που λες.

Έχω δει ενυδρεία με 80εκατόστα μήκος που δούλεψαν με 1 είδος mbuna - (yellow labs ή ps saulosi ή ακόμα και ps demanosi) αλλά ήταν οι εξαιρέσεις.
.Ωραια ρε φιλε,εσυ ετσι οπως το βλεπεις αυτο το ενυδρειο,πιστευεις οτι μου παει η καρδια να το ξεστησω κ να ξεκινησω κατι καινουριο?
egeorgiou
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 46
Τόπος : ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ/ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων   Σαβ Νοε 24, 2012 8:59 pm

Όχι δεν σου πάει.
Θα το αφήσεις ελπίζοντας ότι ακούς θεωρίες ή ότι θα πέσεις στην περίπτωση που θα δουλέψει.
Αλλά όταν αρχίσεις να βλέπεις τα υπόλοιπα ψάρια στριμωγμένα στις γωνίες ή με φαγωμένες ουρές που αντί να ανακάμπτουν εξαπλώνονται μην περιμένεις να δεις χτυπήματα στα ψάρια ή θανάτους για να αναθεωρήσεις.

Φιλικά πάντα όλα αυτά.
ΚΙΧΛΙΔΑΣ
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 30

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων   Δευ Νοε 26, 2012 9:16 am

και ναι για πρωτη φορα ειδα τα νεογεννητα labidochromis ειναι γκρι σχεδον διαφανα και περειπου 1 εκατοστο ειναι το μεγεθος τους
Παναγιώτης Κ
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 202
Τόπος : Άρτα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων   Τρι Νοε 27, 2012 1:37 am

ΚΙΧΛΙΔΑΣ έγραψε:
και ναι για πρωτη φορα ειδα τα νεογεννητα labidochromis ειναι γκρι σχεδον διαφανα και περειπου 1 εκατοστο ειναι το μεγεθος τους
Μπράβο! Πόσα διακρίνεις? Άρχιζε να ταίζεις πολύ τριμένο φλέικ για να τρώνε και αυτά!
ΚΙΧΛΙΔΑΣ
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων   Τρι Νοε 27, 2012 1:45 am

διακρινω 4 ψαρακια τα οποια ειναι υπερτολμηρα δηλαδη για να καταλαβεις κοβουν βολτες ωρες-ωρες γυρω απο τον κυριαρχο αρσενικο αλλα αυτος ουτε που τα καταλαβαινει ταιζω 3 φορες την ημερα απο ολες τις τροφες μου και για τα μικρα μου αλλα και για τα μεγαλα μου ειδη εχουν αρχισει και τρωνε κανονικα τα μικρα και επισης πιστευω πως θα υπαρχουνκαι αλλα μικρακατω απο πετρες-κοραλια και τα μικρα απο οτι ξερω ταιζονται και απο την αλγη που εχουν οι πετρες και τα κοραλια ! για φωτογραφια ειναι δυσκολο να τα πετυχω γιατι ειναι ψυρακια!
Επισκέπτ
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων   Τρι Νοε 27, 2012 4:51 am

μπραβο ρε να σου ζησουνε cheers το σιγουροτερο ειναι οτι θα εχεισ και αλλεσ πολλεσ γενεσ ακομη και οπωσ ηδα τα μπλε σου δεν θα αργισησ να δεισ και απο εκει γενεσ
ΚΙΧΛΙΔΑΣ
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων   Τετ Νοε 28, 2012 1:56 am

ευχαριστω ρε παιδια για τα καλα σας λογια και εσεις να δειτε πολλες γεννες στα ενυδρεια σας! GoodJob
ΚΙΧΛΙΔΑΣ
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων   Τετ Νοε 28, 2012 2:57 am

να το πω τυχη να το πω κολοφαρδια παντως 2 θηλυκα ψαρακια μου ειναι μπουκωμενα !
τα μπλε μου blue ahli καθως και τα πολυχρωμα μου xystichromis GoodJob

τα ψαρια επειδη το ενυδρειο θα γινει ψαροσουπα με τοσα πολλα θα αρχισω να τα δινω σιγα σιγα ! ειδη εχω μια αγγελια για τα labido μου ! geek

παντως θα κρατησω μερικα ψαρακια απο τις γεννες μου ! tongue clown cyclops
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων   Τετ Νοε 28, 2012 11:09 am

Να σου ζησουν τα λαμπιντακια!
Αντε με το καλο και με τα επομενα!

Παντως αν ημουν στη θεση σου θα αφιερωνα ενα ενυδρειο μονο για τα xystichromis για να δεις πραγματικες συμπεριφορες και μην ξεχνας οτι ειναι Βικτωριανες!Φιλικα παντα!Προσωπικη μου αποψη!
ΚΙΧΛΙΔΑΣ
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων   Σαβ Δεκ 01, 2012 5:46 am

ΔΕΝ ΛΕΩ ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ ΤΑ ΒΙΚΤΟΡΙΑΝΑ ΨΑΡΙΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ Η ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΣΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΟΧΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΑΛΛΑ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΘΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΔΙΝΩ ΨΑΡΙΑ ΕΙΔΗ ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΑΝΟΙΓΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΓΓΕΛΙΑ!
ΚΙΧΛΙΔΑΣ
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων   Τρι Ιαν 15, 2013 3:23 am

εκανα πολυ καιρο να μπω στο φορουμ και δεν σας ενημερωνα σχετικα με το ενυδρειο μου ολα κυλουν καλα το ενυδρειο ομορφαινει μαζι κατα ψαρια μεγαλωνουν επισης και οι γεννες μου εχουν αυξηθει και τα νεογεννητα μεγαλωσαν!

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΠΡΣΠΑΘΩ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΩ!
Παναγιώτης Κ
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 202
Τόπος : Άρτα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων   Τρι Ιαν 15, 2013 3:29 am

ΚΙΧΛΙΔΑΣ
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων   Τετ Ιαν 23, 2013 2:18 am

παλι μπουκωμενη η labiodochromis μου καλως τα δεχομαι ΟΛΑ ΚΥΛΑΝΕ ΥΠΕΡΟΧΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ! ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΤΟ Σ/Κ!
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων   Τετ Ιαν 23, 2013 11:15 am

Μπραβο! cheers cheers
Τωρα που ξεκινησαν δεν θα σταματησουν!
ΚΙΧΛΙΔΑΣ
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων   Κυρ Ιαν 27, 2013 1:34 am

μακαρι! rock bravo thumbup victory

πειτε μου τις αποψεις σας για το ενυδρειο μου 275 λιτρων
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: