ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
Share | 

ΕΝΥΔΡΙΟ 480L

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Go down 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
MIXALIS.DRAMA
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 14

ΔημοσίευσηΘέμα: ΕΝΥΔΡΙΟ 480L    Τρι Apr 10, 2012 12:20 pm

επιτέλους μετά απο 2 μήνες ειναι ετοιμο το ενυδρειο.....μια εβδομαδα εχει που ηρθαν και τα ψαράκια απο αθηνα παραγγελεία....αξιζε ο κόπος τελικά ειναι ολα πανέμορφα
ΦΩΤΟ ΠΡΟΣΕΧΩΣ..... victory
Επιστροφή στην κορυφή Go down
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Αριθμός μηνυμάτων: 1309
Τόπος: Χανιά

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΝΥΔΡΙΟ 480L    Τρι Apr 10, 2012 4:06 pm

περιμενουμε.....

http://imichalfishphotos.blogspot.com//
Ηλίας
MIXALIS.DRAMA
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΝΥΔΡΙΟ 480L    Τρι Apr 10, 2012 5:24 pm

MIXALIS.DRAMA
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΝΥΔΡΙΟ 480L    Τετ Apr 11, 2012 9:51 am

MIXALIS.DRAMA
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΝΥΔΡΙΟ 480L    Τετ Apr 11, 2012 9:59 am

ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΕ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΜΕΣΑ......

Labidochromis Caeruleus 3F 1M........ cynotilapia afra 3F 1M........ melanochromis maingano 3F 1M....... pseudotropheus acei 3F 1M........ pseudotropheus socolofi 3F 1M

MIXALIS.DRAMA
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΝΥΔΡΙΟ 480L    Τετ Apr 11, 2012 10:16 am

ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ... ΤΟ ΕΝΥΔΡΙΟ ΤΟ ΕΦΤΙΑΞΑ ΕΓΩ ΜΕ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ....

ΤΑ ΤΖΑΜΙΑ ΕΙΝΑΙ 10mm..... Η ΠΕΤΡΕΣ ΜΕΣΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΔΡΑΜΑ ΤΗΣ ΚΑΘΑΡΙΣΑ ΜΕ ΑΜΜΟΒΟΛΗ ΚΑΙ ΓΙΝΑΝΕ ΤΕΤΟΙΟ ΧΡΩΜΑ...
ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΒΡΕΘΕΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΞΕΡΩ ΤΟ ΜΕΡΟΣ cheers .... ΤΗΝ ΜΑΥΡΗ ΑΜΜΟ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΑ ΑΠΟ ΕΝΑ PET SHOP ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΑΓΟΡΑΖΑ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΕ ΟΠΟΤΕ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΛΥΣΗ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΙΟ "ΑΒΥΣΣΟ" ΚΑΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟΝ
ΣΤΑΥΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΨΟΓΗ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ.... Laughing ΣΤΟΝ ΠΑΤΟ ΑΝΑΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΖΑΜΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΞΥΛΙΝΗ ΒΑΣΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΑ ΦΕΛΙΖΟΛ 10mm TO ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΜΟ.... ΕΔΩ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΤΟΝ ΞΥΛΟΥΡΓΟ GREGORY ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΜΕ ΤΑ ΞΥΛΑ tongue ..... ΤΟ BACKROUND EIΝΙΑ ΔΙΚΙΑΣ ΜΟΥ ΕΜΠΝΕΥΣΗΣ ΛΟΓΩ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ (ΕΠΙΓΡΑΦΟΠΟΙΟΣ) ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΥΡΑ PLEXI GLASS ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΑ ΚΑΠΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΦΑΤΣΕΣ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΙΟ....
ΑΠΟ ΦΥΤΑ ΕΠΕΛΕΞΑ 2 ΑΝΟΥΜΠΙΕΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΛΕΓΕΤΑΙ Η ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΞΕΧΑΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ Ο ΜΑΓΑΖΑΤΟΡΑΣ ΤΟΥ ΕΔΩ PET SHOP ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΠΗΡΑ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΦΙΛΤΡΑ... ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΕΣ.... 2 ΛΑΜΠΕΣ Τ8......ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ.......

ΤΕΛΟΣ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΟΛΟΥΣ ΕΣΑΣ...ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΣΧΗΜΑΤΙΣΩ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ.......
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟ ΘΕΑΜΑ ΤΗΝ ΗΡΕΜΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΟΜΟΡΦΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΙΟ...........
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Αριθμός μηνυμάτων: 1309
Τόπος: Χανιά

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΝΥΔΡΙΟ 480L    Τετ Apr 11, 2012 4:10 pm

Χμμ..... Μας βαζεις δυσκολα.....
Καταρχιν το στησιμο των πετρων μου αρέσει πολύ... Επίσης η μαύρη αμμος δεν ειναι ασχημη αν και στο φυσκο τους περιβαλλον δεν ειναι μαυρη....
Το background ειναι......ωραιο μεν αλλα..... ασχετο ..... Δεν εχει να κανει σε τιποτα με το φυσικο βιοτοπο των ψαριων......Τωρα απο εκει και περα αν εσενα σου αρεσει .....
Δεν μας λες τιποτα για την φιλτρανση σου καθως και για τις διαστασεις του ενυδρειου. Τι μηκος εχεις ? Τα ψαρια που εχεις διαλεξει γινονται μεγαλα και ειδικα τα socolofi και τα acei θελουν μηκος τουλαχιστον 1,5μέτρων..... Δεν εχει σημασια δηλαδη μονο ο ογκος σε λιτρα. Στην πραγματικοτητα το υψος παιζει πολύ μικρο ρόλο. Μήκος και πλάτος ομως ειναι καθοριστικά..

http://imichalfishphotos.blogspot.com//
Ηλίας
MIXALIS.DRAMA
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΝΥΔΡΙΟ 480L    Τετ Apr 11, 2012 5:27 pm

Η ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ 70cm ΥΨΟΣ...... ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΤΑ ΠΙΣΩ ΤΖΑΜΙΑ ... ΚΑΝΕΙ ΣΠΑΣΙΜΟ 30cm τα δυο πλαινα τζαμια....και το μπροστα ειναι αλλο ενα μετρο......τωρα απο την μεση του τζαμιου μεχρι την γωνια πισω ειναι 80cm
......το μπροστα με τα δυο πλαινα που κανουν σπασιμο 45 μοιρεσ ειναι δλδ 1.60.... οποτε πρεπει να ειμαι μεσα στα ορια.....
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Αριθμός μηνυμάτων: 2234
Τόπος: Κόρινθος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΝΥΔΡΙΟ 480L    Τετ Apr 11, 2012 10:48 pm

Εμένα μου φαινονται πολυ λίγες πέτρες για τόσα είδη που έχεις μέσα!

Τώρα για το σχήμα του ενυδρειου είναι πολλα τα είδη που έχεις μέσα και αργότερα μεγαλώνοντας τα ψάρια θα έχεις θέμα!

Απο φίλτρα τι έχεις μέσα;
Τιμές νερου;

http://chris7-photos.blogspot.com
Παναγιώτης Κ
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 202
Τόπος: Άρτα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΝΥΔΡΙΟ 480L    Κυρ Μαϊος 13, 2012 5:59 pm

Το ενυδρείο πολύ καλό!
Αυτό που θέλω να προσθέσω είναι ότι πιστεύω ότι έχεις πολλά είδη και όταν θα αρχίζουν να γεννάνε κιόλας δεν θα έχεις που να τα βάλεις! Επίσης έχεις 3 είδη pseudotropheus(αν βάλουμε και τα maingano) που αν και δεν μοιάζουν πολύ, λόγω ότι είναι της ίδιας οικογένειας διατρέχουν κύνδυνο υβριδισμού!
Καλή συνέχεια και περιμένουμε εξελίξεις! Wink
stelios81
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 82
Τόπος: peiraias

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΝΥΔΡΙΟ 480L    Κυρ Μαϊος 13, 2012 7:10 pm

φιλε παναγιωτη δεν υπαρχει περιπτωση υβριδισμου με τιποτα στα ειδη του μιχαλη μη λεμε
οτι θελουμε αν δεν ειμαστε σιγουρη πρωτα.
Παναγιώτης Κ
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 202
Τόπος: Άρτα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΝΥΔΡΙΟ 480L    Κυρ Μαϊος 13, 2012 8:58 pm

stelios81 έγραψε:
φιλε παναγιωτη δεν υπαρχει περιπτωση υβριδισμου με τιποτα στα ειδη του μιχαλη μη λεμε
οτι θελουμε αν δεν ειμαστε σιγουρη πρωτα.

Aυτό μην το λες ποτέ στην αφρική!
Στην αφρική υπάρχει περίπτωση να υβριδίσουν ψάρια(πχ mbuna) διαφορετικών οικογενειών και χρωμάτων(βέβαια σπάνια αλλά όχι ακατόρθωτα).
Αν και στην περίπτωση του το ότι έχει φτιάξει καλά τα χαρέμια είναι ένας ανασταλτικός παράγοντας, αλλά δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ποτέ!
stelios81
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 82
Τόπος: peiraias

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΝΥΔΡΙΟ 480L    Κυρ Μαϊος 13, 2012 9:22 pm

Αν και στην περίπτωση του το ότι έχει φτιάξει καλά τα χαρέμια είναι ένας ανασταλτικός παράγοντας. το ειπες 10 χρονια με ολα αυτα τα ειδη δεν ετυχε ποτε αν ειναι ετσι τοτε στα 900 λιτρα μου θα επρεπε να εχω μονο labidochromis και maingano με αυτη τη λογικη πανο thumbup

ΕΝΥΔΡΙΟ 480L

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ::  :: -