ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 

Juwel Rio 240 έναρξη

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Ioannis66
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 34
Τόπος : Πάτρα

ΔημοσίευσηΘέμα: Juwel Rio 240 έναρξη   Σαβ Σεπ 24, 2011 8:49 am

Χθες παρέλαβα το ενυδρείο μαζί με τη βάση και το έχω κιόλας στήσει.
Εχω μια απορία...
Ξέρω ότι οι πέτρες λάβας είναι μη ασβεστολιθικές και έχουν άγρια υφή,ίσως μη κατάλληλες για τις κιχλίδες (δεν συναντώνται τέτοιες πέτρες εκεί).
Από την άλλη όμως είναι πανάλαφρες (έχω πάρει 11 κιλά μαύρες κιόλας για δοκιμή),έχουν πολλές κρυψώνες για τα μελλοντικά μικρά (από την φύση τους έχουν μικρές και μεγάλες τρύπες)
και μπορώ να φτιάξω δυο νταμάρια σχετικά άνετα με αυτές με αρκετό ύψος ("κουμπώνουν" εύκολα) δίνοντας επίσης εύκολα πολλές κρυψώνες στα ψαράκια χωρίς ιδιαίτερο κόπο.

Τέλος να μην ξεχνάμε (για όσους δεν ξέρουν) δουλεύουν και από μόνες τους ως έξτρα βιολογική φίλτρανση μιας και το νερό περνάει από μέσα τους σαν σφουγγάρι.

Από την άλλη μόνο με αραγωνίτη και άμμο της θάλασσας (περίπου 30 κιλά όλα μαζί) είμαι καλυμένος στη σκλήρυνση και διατήρηση του ph του νερού;
Αν προσθέσω και μία ρίζα redwood (κατεβάζει το ph) είναι εντάξει;
Εν πάσει περιπτώσει ζητάω πολλά; Razz
Τα φώτα σας παιδιά και σας ευχαριστώ πολύ.
Γιάννης

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Αριθμός μηνυμάτων : 2402
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Juwel Rio 240 έναρξη   Σαβ Σεπ 24, 2011 9:46 pm

Ioannis66 έγραψε:

Ξέρω ότι οι πέτρες λάβας είναι μη ασβεστολιθικές και έχουν άγρια υφή,ίσως μη κατάλληλες για τις κιχλίδες (δεν συναντώνται τέτοιες πέτρες εκεί).
Από την άλλη όμως είναι πανάλαφρες (έχω πάρει 11 κιλά μαύρες κιόλας για δοκιμή),έχουν πολλές κρυψώνες για τα μελλοντικά μικρά (από την φύση τους έχουν μικρές και μεγάλες τρύπες)
και μπορώ να φτιάξω δυο νταμάρια σχετικά άνετα με αυτές με αρκετό ύψος ("κουμπώνουν" εύκολα) δίνοντας επίσης εύκολα πολλές κρυψώνες στα ψαράκια χωρίς ιδιαίτερο κόπο.

Τέλος να μην ξεχνάμε (για όσους δεν ξέρουν) δουλεύουν και από μόνες τους ως έξτρα βιολογική φίλτρανση μιας και το νερό περνάει από μέσα τους σαν σφουγγάρι.

Εχεις απαντησει μονος σου!
Ξεκινα και φτιαξε το νταμαρι σου και ανεβασε το να το δουμε αν και πιστευω οτι θα χρειαστεις κι αλλες πετρες!

Με αραγωνιτη και αμμο θαλασσης θα βοηθησει να ανεβουν οι σκληροτητες!
πες μας τις σκληροτητες του δικτυου σου και το πεχα?

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://chris7-photos.blogspot.com
Ioannis66
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Juwel Rio 240 έναρξη   Σαβ Σεπ 24, 2011 10:10 pm

Πέτρες θα χρειαστώ οπωσδήποτε άλλα 20 κιλά (τουλάχιστον),θα πάω την Τετάρτη να πάρω από την μάντρα.
Εχω σκεφθεί ένα aquascape λίγο ασυνήθιστο αλλά όχι και αφύσικο.Ετσι και το πετύχω όπως το έχω σκεφτεί θα είναι μούρλια afro
Οσο για σκληρότητες και ph θα σου πω μόλις πάρω τα τεστ στα χέρια μου.
Ioannis66
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Juwel Rio 240 έναρξη   Σαβ Οκτ 01, 2011 6:17 am

Γεια σας και πάλι παιδιά.
Σήμερα το πρωί αφού είχα συνδέσει κιόλας λάμπες,φίλτρα κλπ.,
έφτιαξα το aquascape μου,βάζοντας συνολικά 38 κιλά πέτρες λάβας,
έβαλα 9 κιλά αραγωνίτη μαζί με 5 κιλά γκρι χαλαζιακή άμμο και 15 κιλά άμμο θάλασσας,
αναμεμιγμένα όλα μαζί 29 κιλά.
Το γέμισα νερό και έριξα αντιχλώριο μετά.
Εβαλα το εσ. φίλτρο της Juwel (600 l/h) να δουλεύει και έπειτα
έβαλα και το εξ. φίλτρο της JBL CristalProfi e900 (900 l/h) να δουλεύει με το spraybar.
Ολα πήγαν ρολόι ευτυχώς king
Εκανα και τις μετρήσεις του δικτύου μου :
PH : 8
GH : 14
KH : 11

Εχω κάποιες απορίες.
1) Η θολούρα και οι φουσκάλες κοντά κοντά στο γιαλί είναι φυσιολογικές ; scratch (πιστεύω ναι,απλά ρωτάω για επαλήθευση Razz )
2) Βλέπω μία κυκλική κίνηση του νερού από τα αριστερά του ενυδρείου προς τα δεξιά και πίσω δεξιά πάλι κίνηση προς τα πίσω αριστερά.
Είμαι εντάξει από κυκλοφορία και οξυγόνωση; Ρωτάω γιατί έχω βάλει λίγο πιο χαμηλά από την επιφάνεια του νερού το spraybar.
3)Από τιμές του δικτύου πως τα πάω; (για την μέτρηση του PH έβαλα άλλα τρία άτομα να μου πουν την δική τους τιμή,ένας μου είπε 8 ,
ο άλλος ένας μου είπε 8,ίσως και 8.5 affraid και ο άλλος μου είπε 8.5 με 9 lol!
Μετά το είδα και εγώ και όντως ήταν 8 cheers
4)Το ύψος της άμμου είναι 7-8 εκατοστά. Είναι πολύ; Πρέπει να αφαιρέσω άμμο;
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Juwel Rio 240 έναρξη   Σαβ Οκτ 01, 2011 10:14 am

[quote="Ioannis66"]Γεια σας και πάλι παιδιά.
Σήμερα το πρωί αφού είχα συνδέσει κιόλας λάμπες,φίλτρα κλπ.,
έφτιαξα το aquascape μου,βάζοντας συνολικά 38 κιλά πέτρες λάβας,
έβαλα 9 κιλά αραγωνίτη μαζί με 5 κιλά γκρι χαλαζιακή άμμο και 15 κιλά άμμο θάλασσας,
αναμεμιγμένα όλα μαζί 29 κιλά.
Το γέμισα νερό και έριξα αντιχλώριο μετά.
Εβαλα το εσ. φίλτρο της Juwel (600 l/h) να δουλεύει και έπειτα
έβαλα και το εξ. φίλτρο της JBL CristalProfi e900 (900 l/h) να δουλεύει με το spraybar.στο εσωτερικό φιλτρο έχεις βάλει άνθρακα;αν έχεις βάλει βγαλτον μετά από 5-6 μέρες!τα φίλτρα σου είναι στρωμενα;
Ολα πήγαν ρολόι ευτυχώς king
Εκανα και τις μετρήσεις του δικτύου μου :
PH : 8
GH : 14
KH : 11

Εχω κάποιες απορίες.
1) Η θολούρα και οι φουσκάλες κοντά κοντά στο γιαλί είναι φυσιολογικές ; scratch (πιστεύω ναι,απλά ρωτάω για επαλήθευση Razz )Η θολούρα θα φύγει...μην αγχωνεσαι
2) Βλέπω μία κυκλική κίνηση του νερού από τα αριστερά του ενυδρείου προς τα δεξιά και πίσω δεξιά πάλι κίνηση προς τα πίσω αριστερά.
Είμαι εντάξει από κυκλοφορία και οξυγόνωση; Ρωτάω γιατί έχω βάλει λίγο πιο χαμηλά από την επιφάνεια του νερού το spraybar.το spraybar βάλτο να χτυπάει στην επιφάνεια του νερού όπως επίσης και την έξοδο του εσωτερικού φιλτρου και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα!από κυκλοφορία είσαι μια χαρά!
3)Από τιμές του δικτύου πως τα πάω; (για την μέτρηση του PH έβαλα άλλα τρία άτομα να μου πουν την δική τους τιμή,ένας μου είπε 8 ,
ο άλλος ένας μου είπε 8,ίσως και 8.5 affraid και ο άλλος μου είπε 8.5 με 9 lol! Οι τιμές σου καλές και θα ανέβουν λίγο ακόμα με τον αραγωνιτη!με τι μετρησες τις τιμές του νερού;
Μετά το είδα και εγώ και όντως ήταν 8 cheers
4)Το ύψος της άμμου είναι 7-8 εκατοστά. [b]Είναι πολύ; Πρέπει να αφαιρέσω άμμο;Μια χαρα είναι το ύψος της άμμου...μην την πειραξεις!
Ioannis66
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Juwel Rio 240 έναρξη   Σαβ Οκτ 01, 2011 10:27 am

Ανθρακα έχει το εσ. φίλτρο,τα φίλτρα δεν είναι στρωμένα βέβαια,σήμερα άρχισαν να δουλεύουν,ωστόσο ψάχνω για μπόλι.
Γιατί μετά από 6 μέρες να αφαιρέσω τον άνθρακα; Αλλοι λένε μετά από 1 μήνα να τον πετάμε.
Επ ευκαιρία έριξα Nitrivec της Sera για τώρα (μιας και δεν έβρισκα καθαρή αμμωνία).
Η θολούρα άρχισε να φεύγει μετά από 6 ώρες,πιστεύω αύριο να έχει καθαρίσει.
Για την ώρα δεν έχω μαγνήτη για να καθαρίσω το εσωτερικό του γιαλιού,Δευτέρα θα πάρω.
Αλλος τρόπος να καθαρίσω τώρα κάποια άλατα που εμφανίστηκαν μαζί με τις φουσκάλες;
To filter wool (ανταλλακτικό) της Juwel κάνει;
Τρίτη θα βάλω 2-3 ανούμπιες και θα αρχίσω να ανάβω φως στο ενυδρείο +ένα τέταρτο της ώρας κάθε μέρα αύξηση.
Ολα καλά μέχρι εδώ;
Τα τεστ έγινανα με υγρά τεστ της Sera,δεν είναι αξιόπιστη;
Της Api δεν βρήκα για την ώρα.
Αλήθεια παρατήρησα ότι για να ανέβει ένα βαθμό Κελσίου χρειάστηκε 2 ώρες +, είναι εντάξει αυτό;
Η θερμοκρασία όταν μπήκε το νερό ήταν 19 βαθμοί.
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Juwel Rio 240 έναρξη   Σαβ Οκτ 01, 2011 1:34 pm

Ioannis66 έγραψε:
Ανθρακα έχει το εσ. φίλτρο,τα φίλτρα δεν είναι στρωμένα βέβαια,σήμερα άρχισαν να δουλεύουν,ωστόσο ψάχνω για μπόλι.
Γιατί μετά από 6 μέρες να αφαιρέσω τον άνθρακα;Επειδή ο ανθρακας μετά αρχίζει και βγάζει ότι έχει μαζέψει μέσα στο ενυδρειο......δεν χρειάζεται να το κρατήσεις ένα μήνα την δουλειά που είναι να κάνει την κάνει σε μικρότερο χρονικό διάστημα! Αλλοι λένε μετά από 1 μήνα να τον πετάμε.
Επ ευκαιρία έριξα Nitrivec της Sera για τώρα (μιας και δεν έβρισκα καθαρή αμμωνία).
Η θολούρα άρχισε να φεύγει μετά από 6 ώρες,πιστεύω αύριο να έχει καθαρίσει.
Για την ώρα δεν έχω μαγνήτη για να καθαρίσω το εσωτερικό του γιαλιού,Δευτέρα θα πάρω.
Αλλος τρόπος να καθαρίσω τώρα κάποια άλατα που εμφανίστηκαν μαζί με τις φουσκάλες;Με τα αλατα δεν μπορείς να κανείς κάτι!
To filter wool (ανταλλακτικό) της Juwel κάνει;Ναι κανει
Τρίτη θα βάλω 2-3 ανούμπιες και θα αρχίσω να ανάβω φως στο ενυδρείο +ένα τέταρτο της ώρας κάθε μέρα αύξηση.
Ολα καλά μέχρι εδώ;[color:74f8=red ]όλα μια χαρα μόνο κοίταξε να βρεις μπόλικη για να επιτάχυνσης την διαδικασία του στρωσιματος!
Τα τεστ έγινανα με υγρά τεστ της Sera,δεν είναι αξιόπιστη;Όχι όσο της API
Της Api δεν βρήκα για την ώρα.
Αλήθεια παρατήρησα ότι για να ανέβει ένα βαθμό Κελσίου χρειάστηκε 2 ώρες +, είναι εντάξει αυτό;Τον μαμισιο θερμοστατη έχεις;σε τι θερμοκρασία τον ρυθμισες;
Η θερμοκρασία όταν μπήκε το νερό ήταν 19 βαθμοί.
Ioannis66
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Juwel Rio 240 έναρξη   Σαβ Οκτ 01, 2011 8:13 pm

Οταν αλλάξω τον άνθρακα να τον αντικαταστήσω με siporax; και επειδή είναι χύμα μέσα στο εσ. φίλτρο να το βάλω σε ένα τούλι ή καλσόν; και τα δύο κάνουν;
Τον θερμοστάτη τον ρύθμισα στους 27, μετά από 16 ώρες λειτουργίας έχει φτάσει τουε 24.
5 βαθμοί σε 16 ώρες είναι φυσιολογικό;
Σκέφτομαι να κάνω μία κατάσταση να παραγγείλω από το νετ κάποια πράγματα όπως ένα ψηφιακό θερμόμετρο,τροφές και ίσως 1-2 τεστ της API,τα σημαντικότερα.
Εσείς από τεστ και τροφές ποια μoυ προτείνετε; και αν υπάρχει κάτι άλλο σημαντικό που θα μου προτείνατε να πάρω από ενυδρειακά είδη;
Οτιδήποτε κι αν είναι αυτό.θα τα αγοράσω από το petcumulus.Υπάρχει χύμα filter wool για να βάζω στα φίλτρα στις αλλαγές τους;

ΥΓ συγνώμη που σας πρήζω κάθε λίγο και λιγάκι scratch
Ioannis66
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Juwel Rio 240 έναρξη   Σαβ Οκτ 01, 2011 11:02 pm

update

παιδιά που θα μου προτείνατε να βάλω ανούμπιες και πόσες;
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Juwel Rio 240 έναρξη   Κυρ Οκτ 02, 2011 2:23 am

Ioannis66 έγραψε:
Οταν αλλάξω τον άνθρακα να τον αντικαταστήσω με siporax;Σωστα οσο πιο πολυ βιολογικο τοσο καλυτερα και επειδή είναι χύμα μέσα στο εσ. φίλτρο να το βάλω σε ένα τούλι ή καλσόν; και τα δύο κάνουν;Και τα δυο κανουν
Τον θερμοστάτη τον ρύθμισα στους 27, μετά από 16 ώρες λειτουργίας έχει φτάσει τουε 24.25-26 βαθμους ειναι ιδανικη θερμοκρασια
5 βαθμοί σε 16 ώρες είναι φυσιολογικό;ο θερμοστατης σου ειναι ο μαμισιος της juwel?ποσα watt ειναι?
Σκέφτομαι να κάνω μία κατάσταση να παραγγείλω από το νετ κάποια πράγματα όπως ένα ψηφιακό θερμόμετρο,τροφές και ίσως 1-2 τεστ της API,τα σημαντικότερα.
Εσείς από τεστ και τροφές ποια μoυ προτείνετε; και αν υπάρχει κάτι άλλο σημαντικό που θα μου προτείνατε να πάρω από ενυδρειακά είδη;
Οτιδήποτε κι αν είναι αυτό.θα τα αγοράσω από το petcumulus.Υπάρχει χύμα filter wool για να βάζω στα φίλτρα στις αλλαγές τους;

Τροφες για mbuna κοιτα εδω
Filter wool.
τα σημαντικοτερα τεστ ειναι αυτα που μετρουν ph,kh,gk,NO2,NO3,NH4....ολα αυτα θα τα χρειαστεις για το στρωσιμο και για αργοτερα!

ΥΓ συγνώμη που σας πρήζω κάθε λίγο και λιγάκι scratch

Ομορφο το στησιμο που εχεις κανει!
Φαινεται να εχει αρκετες κρυψωνες και να ειναι λειτουργικο για τα ψαρια σου!
Ποσα ειδη θα βαλεις μεσα?
Προσωπικα θα εβαζα καμια βαλισνερια πισω απο του βραχους για να μου καλυπτε την εισοδο-εξοδο του φιλτρου και αισθητικα θα ειναι πολυ ομορφο!
Ioannis66
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Juwel Rio 240 έναρξη   Κυρ Οκτ 02, 2011 4:24 am

Ο θερμοστάτης είναι ο μαμίσιος,200άρης.
Βαλισνέριες ναι θα βάλω κανα δύο,μία σε κάθε έξοδο των φίλτρων.
Λέω να βάλω δύο είδη,λαμπιντάκια πρώτα και μετά ιωδιάκια (άμα βρω) ή κάτι άλλο.
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια,τα links και την όλη βοήθεια.
Για το στήσιμο έφαγα 5 ώρες.
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Juwel Rio 240 έναρξη   Κυρ Οκτ 02, 2011 5:53 am

Ioannis66 έγραψε:
Ο θερμοστάτης είναι ο μαμίσιος,200άρης.
Βαλισνέριες ναι θα βάλω κανα δύο,μία σε κάθε έξοδο των φίλτρων.
Λέω να βάλω δύο είδη,λαμπιντάκια πρώτα και μετά ιωδιάκια (άμα βρω) ή κάτι άλλο.
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια,τα links και την όλη βοήθεια.
Για το στήσιμο έφαγα 5 ώρες.

Για την ψαροσυνθεση κοιτα εδω
Ioannis66
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Juwel Rio 240 έναρξη   Κυρ Οκτ 02, 2011 5:56 am

Την έχω δει πολύ προσεκτικά,σε ευχαριστώ για τον κόπο σου και πάλι Cool
Ioannis66
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Juwel Rio 240 έναρξη   Δευ Οκτ 03, 2011 2:05 am

Τώρα με τις τρεις ανούμπιες (η μεσαία είναι nana) και τις δύο βαλισνέριες (η δεξιά είναι giagntea) δείχνει σαφώς καλύτερα Shocked
Δεν ξέρω με τον φωτισμό τι έγινε,το ενυδρείο δείχνει πολύ φωτεινό (ενώ δεν είναι).
Τέλος πάντων ξεκίνησα με στρώσιμο αμμωνίας (δεν βιάζομαι, άλλωστε θέλω τα φυτά να βγάλουν νέες ρίζες και να πιάσουν καλά.)
Τα ψαράκια μου θα βρουν ένα ωραίο περιβάλλον (θέλω να πιστεύω Razz )
Τώρα καταλαβαίνω το συναίσθημα του να ξεκινάς ένα νέο ενυδρείο από το μηδέν.
Ολα τα λεφτά φίλε Χρήστο victory

Από αύριο θα ξεκινήσω και την φωτοπερίοδο για τα φυτά,αυξανόμενη μέρα με τη μέρα μέχρι να φτάσω τις 8 ώρες.
Επειδή έχω πάρει ένα βαρέλι τροφίμων 60 litres και ένα αλφαδολάστιχο 10mm για τις αλλαγές νερού που θα κάνω αργότερα,
θέλω να σε ρωτήσω πως πρέπει να γίνεται η διαδικασία της αλλαγής νερού.
Αυτά που ξέρω είναι ότι κλείνω φίλτρα και ότι έχει σχέση με ρεύμα,βγάζω το απαιτούμενο νερό,
προετοιμάζω νέο νερό να είναι περίπου στην ίδια θερμοκρασία και να έχω ρίξει το απιτούμενο αντιχλώριο,
εν τω μεταξώ ξεπλένω αν χρειάζεται μέσα σε νερό ενυδρείου (που θα έχω ρίξει σε ένα κουβά)
υλικά φίλτρων αν χρειάζεται και όχι παραπάνω από το 1/3 ,σωστά μέχρι εδώ;
Εκεί που δεν ξέρω τι να κάνω,σε τι ύψος πρέπει να τοποθετήσω το βαρέλι με το έτοιμο νερό για να το ρίξω μέσα;
Κάτι άλλο που ίσως ξέχασα;
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Juwel Rio 240 έναρξη   Δευ Οκτ 03, 2011 3:26 am

Ioannis66 έγραψε:

Τώρα με τις τρεις ανούμπιες (η μεσαία είναι nana) και τις δύο βαλισνέριες (η δεξιά είναι giagntea) δείχνει σαφώς καλύτερα Shocked
Δεν ξέρω με τον φωτισμό τι έγινε,το ενυδρείο δείχνει πολύ φωτεινό (ενώ δεν είναι).
Τέλος πάντων ξεκίνησα με στρώσιμο αμμωνίας (δεν βιάζομαι, άλλωστε θέλω τα φυτά να βγάλουν νέες ρίζες και να πιάσουν καλά.)
Τα ψαράκια μου θα βρουν ένα ωραίο περιβάλλον (θέλω να πιστεύω Razz )
Τώρα καταλαβαίνω το συναίσθημα του να ξεκινάς ένα νέο ενυδρείο από το μηδέν.
Ολα τα λεφτά φίλε Χρήστο victory

Από αύριο θα ξεκινήσω και την φωτοπερίοδο για τα φυτά,αυξανόμενη μέρα με τη μέρα μέχρι να φτάσω τις 8 ώρες.
Επειδή έχω πάρει ένα βαρέλι τροφίμων 60 litres και ένα αλφαδολάστιχο 10mm για τις αλλαγές νερού που θα κάνω αργότερα,
θέλω να σε ρωτήσω πως πρέπει να γίνεται η διαδικασία της αλλαγής νερού.
Αυτά που ξέρω είναι ότι κλείνω φίλτρα και ότι έχει σχέση με ρεύμα,βγάζω το απαιτούμενο νερό,
προετοιμάζω νέο νερό να είναι περίπου στην ίδια θερμοκρασία και να έχω ρίξει το απιτούμενο αντιχλώριο,
εν τω μεταξώ ξεπλένω αν χρειάζεται μέσα σε νερό ενυδρείου (που θα έχω ρίξει σε ένα κουβά)
υλικά φίλτρων αν χρειάζεται και όχι παραπάνω από το 1/3 ,σωστά μέχρι εδώ;Πολυ σωστα!! cheers cheers
Εκεί που δεν ξέρω τι να κάνω,σε τι ύψος πρέπει να τοποθετήσω το βαρέλι με το έτοιμο νερό για να το ρίξω μέσα;
Κάτι άλλο που ίσως ξέχασα;Το βαρελι θα το βαλεις κατω στο πατωμα και θα παρεις μια αντλια να σου το πηγαινει μεσα στο ενυδρειο δεν χρειαζεται κατι αλλο!

Εδειξε πιο πολυ τωρα!
Μια χαρα ειναι το ενυδρειακι σου!
Μπραβο σου!
Και απο οτι βλεπω εισαι πολυ σωστα διαβασμενος και ψαγμενος!
Ioannis66
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Juwel Rio 240 έναρξη   Δευ Οκτ 03, 2011 3:37 am

Βρε φιλαράκι τι είδους αντλία? έχω διαβάσει σχετικά αλλά από που μπορώ να την αγοράσω? πρέπει να είναι ακριβούτσικη ε?

Και ναι μου αρέσει να διαβάζω και να ψάχνομαι για κάτι όταν με ενδιαφέρει Razz
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, 2 νέες φωτό Smile

chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Juwel Rio 240 έναρξη   Τρι Οκτ 04, 2011 3:39 am

Μια αντλια να σου ανεβαζει το νερο απο το βαρελι στο ενυδρειο!Να εχει μανομετρικο 1μετρο και παραπανω να εχει δεν πειραζει!
Π.χ
http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2090
http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2272
http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1212
Ioannis66
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Juwel Rio 240 έναρξη   Τρι Οκτ 04, 2011 7:34 am

chris7 έγραψε:
Μια αντλια να σου ανεβαζει το νερο απο το βαρελι στο ενυδρειο!Να εχει μανομετρικο 1μετρο και παραπανω να εχει δεν πειραζει!
Π.χ
http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2090
http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2272
http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1212

Βρε φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ,και δεν ήξερα τι είναι ο κυκλοφορητής Rolling Eyes
Κάτι ακόμα,η εισαγωγή είναι που παίζει ρόλο (να έχει αργή ροή) ,έτσι? γιατί θα το αφαιρώ με το αλφαδολάστιχο.
Αλήθεια ρυθμίζεται αν ξέρεις η ροή μήπως?
Και τι διαφορά έχει αυτό το μοντέλο http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1142 από αυτό http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1144
το πρώτο λέει 280 λίτρα το δεύτερο 600 λίτρα,δλδ εννοεί ότι έχει την (ονομαστική) δύναμη να αντλήσει 280/600 λίτρα ανά ώρα?
μπορούν να ρυθμιστούν στη ροή τους κιόλας (όπως προείπα πιο πάνω Razz ) άμα θέλω χαμηλότερη ροή?
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Juwel Rio 240 έναρξη   Τρι Οκτ 04, 2011 9:42 pm

Ioannis66 έγραψε:

Βρε φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ,και δεν ήξερα τι είναι ο κυκλοφορητής Rolling Eyes
Κάτι ακόμα,η εισαγωγή είναι που παίζει ρόλο (να έχει αργή ροή) ,έτσι? Σιγουρα παιζει ρολο..λογικα πρεπει να εχει εξοδο 12/16!ρωτα για να εισαι σιγουρος!γιατί θα το αφαιρώ με το αλφαδολάστιχο.
Αλήθεια ρυθμίζεται αν ξέρεις η ροή μήπως?Δεν ξερω αν ρυθμιζονται!Πιθανολω οτι της eheim θα ρυθμιζεται η ροη αλλα καλυτερα παρε ενα τηλ να σιγουρευτεις!Σε περιπτωση που δεν ρυθμιζεται θα παρεις ενα κυκλοφορητη με την λιγοτερη ροη αλλα να εχει τουλαχιστον μανομετρικο 1 μετρο!
Και τι διαφορά έχει αυτό το μοντέλο http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1142 από αυτό http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1144
Αυτες οι αντλιες ειναι για τα εσωτερικα φιλτρα της juwel δεν ξερω αν κανουν για την δουλεια που το θες..εκτος αν σκεφτεσαι να αναβαθμισεις την μαμα αντλια που εχεις τωρα στο εσωτερικο φιλτρο!
το πρώτο λέει 280 λίτρα το δεύτερο 600 λίτρα,δλδ εννοεί ότι έχει την (ονομαστική) δύναμη να αντλήσει 280/600 λίτρα ανά ώρα?
μπορούν να ρυθμιστούν στη ροή τους κιόλας (όπως προείπα πιο πάνω Razz ) άμα θέλω χαμηλότερη ροή?Σιγουρασ παιζει ρολο
Ioannis66
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Juwel Rio 240 έναρξη   Τετ Οκτ 05, 2011 3:44 am

Οταν λες έξοδο 12/16 τι εννοείς ? που αναφέρεσαι ?
Μπερδεύτηκα τώρα...
Εντάξει θα πάρω ένα με 600λιτ/ω ( αυτό λέω http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2090 ) αλλά τι λάστιχο πρέπει να βάλω στην έξοδό του ?
Μάλλον θα τους ρωτήσω...

edit
έστειλα email να τους ρωτήσω αν έχουν στον κατάλογό τους λάστιχο που να εφαρμόζει σε αυτήν την αντλία,αναμέν απάντηση...
τελικά έχει και ρύθμιση ροής,το λέει εδώ http://www.aquariumline.com/catalog/tetra-powerful-aquarium-water-pump-p-10140.html?language=en
"Flow rate adjuster for flow regulation"

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Ioannis66 στις Τετ Οκτ 05, 2011 5:05 am, 1 φορά
Ioannis66
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Juwel Rio 240 έναρξη   Τετ Οκτ 05, 2011 4:50 am

Προκύπτει και πρόβλημα από ότι βλέπω με τον μαμίσιο θερμοστάτη της Juwel,το έχω δει σε πολλά άλλα posts σε άλλα forums
ότι βγαίνουν ελλατωματικά.Το είχα να δείχνει στους 26 και το θερμόμετρο έδειχνε 27.5,το κατέβασα το πρωί στους 24 και δείχνει πάλι 27.5,
τώρα το κατέβασα στους 22 Suspect και άμα δεν πέσει 0.5-1 βαθμό τον αλλάζω Mad
Εχεις να μου προτείνεις κάποιο αξιόπιστο 200άρη από την petcumulus ?
Αυτός είναι καλός? http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1211 (όλοι λένε καλά λόγια),καλιμπράρεται κιόλας king
ελπίζω να μπορεί να μπεί στη θέση του μαμίσιου Razz

Σε ευχαριστώ και πάλι Smile
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Juwel Rio 240 έναρξη   Τετ Οκτ 05, 2011 6:19 am

Ioannis66 έγραψε:
Οταν λες έξοδο 12/16 τι εννοείς ? που αναφέρεσαι ?12/16 ειναι η διαμετρος του λαστιχου http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1872
Μπερδεύτηκα τώρα...
Εντάξει θα πάρω ένα με 600λιτ/ω ( αυτό λέω http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2090 ) αλλά τι λάστιχο πρέπει να βάλω στην έξοδό του ?
Μάλλον θα τους ρωτήσω...

edit
έστειλα email να τους ρωτήσω αν έχουν στον κατάλογό τους λάστιχο που να εφαρμόζει σε αυτήν την αντλία,αναμέν απάντηση...
τελικά έχει και ρύθμιση ροής,το λέει εδώ http://www.aquariumline.com/catalog/tetra-powerful-aquarium-water-pump-p-10140.html?language=en
"Flow rate adjuster for flow regulation"
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Juwel Rio 240 έναρξη   Τετ Οκτ 05, 2011 6:24 am

Ioannis66 έγραψε:
Προκύπτει και πρόβλημα από ότι βλέπω με τον μαμίσιο θερμοστάτη της Juwel,το έχω δει σε πολλά άλλα posts σε άλλα forums
ότι βγαίνουν ελλατωματικά.Το είχα να δείχνει στους 26 και το θερμόμετρο έδειχνε 27.5,το κατέβασα το πρωί στους 24 και δείχνει πάλι 27.5,
τώρα το κατέβασα στους 22 Suspect και άμα δεν πέσει 0.5-1 βαθμό τον αλλάζω Mad
Εχεις να μου προτείνεις κάποιο αξιόπιστο 200άρη από την petcumulus ?
Αυτός είναι καλός? http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1211 (όλοι λένε καλά λόγια),καλιμπράρεται κιόλας king
ελπίζω να μπορεί να μπεί στη θέση του μαμίσιου Razz

Σε ευχαριστώ και πάλι Smile

Πριν παρεις παρεις θερμοστατη αλλον τσεκαρε το θερμομετρο πρωτα!
Βγαλε το θερμομετρο εξω και μετρα θερμοκρασια δωματιου και με ενα αλλλο αν εχεις!Μηπως χανει το θερμομετρο!
Οντως εχουν ενα θεμα οι θερμοστατες της juwel αλλα ο δικος σου ειναι καινουριος ακομα..περιεργο μου φαινεται να στην εχει κανει απο τωρα!
Αν φταιει ο θερμοστατης παρε αυτον στο λινκ που εβαλες...ειναι κορυφη!Για να δεις αν μπαινει κοιτα το υψος του σε σχεση με τον μαμισιο!
Ioannis66
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Juwel Rio 240 έναρξη   Τετ Οκτ 05, 2011 10:07 am

Το εσωτερικό θερμόμετρο που είχα δεν ανέβαινε πάνω απο 25.5 κι ας είχα βάλει το θερμοστάτη στο 28,έπειτα όταν παρέλαβα παραγγελία απο το petcumulus
το νεο θερμομετρο (το ΗΑ30 της Tetratec) δεν λέει να πέσει κάτω από το 27.5 κι ας έχω βάλει το θερμοστάτη στο 22 τώρα,πάλι μου δείχνει 27.5,δεν ξέρω τι να πω...
Οσο για το σωλήνα σε ευχαριστώ για το λινκ Very Happy
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Juwel Rio 240 έναρξη   Πεμ Οκτ 06, 2011 1:39 am

Αφου εχεις δυο θερμομετρα για τσεκαρε αυτο που σου ειπα!

Juwel Rio 240 έναρξη
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» μειωση φωτισμου σε juwel ??
» Ζητειται βαση juwel 240 Μαυρη..
» Πωλείται ενυδρείο Juwel Rio 400
» ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΒΑΣΗ JUWEL RIO 180 ΛΙΤΡΑ
» Πωλειται ενυδρειο Juwel Rio 125 κομπλε!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: