ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 

κιχλιδες και ξυσιμο στο χαλικι

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
xaris
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 6

ΔημοσίευσηΘέμα: κιχλιδες και ξυσιμο στο χαλικι   Σαβ Σεπ 10, 2011 5:35 am

Γεια σας παιδα! ειμαι καινουριος χρηστης και θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με τα ψαρια μου στο ενυδρειο..τον τελευταιο καιρο παρατηρω οτι ασπριζουν λιγο και ξυνονται πανω στο χαλικι συχνα. Να σημειωσω πως εχω ενα ενυδρειο 200 λιτρα και μεσα εχω 3 frontosa, 1 cynotilapia sp. Mbamba, 2 labeotropheus, 1 labidochromis yellow, 1 melanochromis joanjohnsonae, 1 tropheus, 1 maingano , 1 aulonocara fire fish . θα ηθελα να μου δωσει οποιος γνωριζει καποιες πληροφοριες σχετικα με το ξυσιμο των ψαριων.. ειναι ανησυχητικο? υπαρχει τροπος αντιμετωπισης? καθως επισης και που οφειλεται το ασπρισμα στο σωμα τους..ευχαριστω προκαταβολικα !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
stelios81
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 82
Τόπος : peiraias

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κιχλιδες και ξυσιμο στο χαλικι   Σαβ Σεπ 10, 2011 7:27 am

xaris έγραψε:
Γεια σας παιδα! ειμαι καινουριος χρηστης και θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με τα ψαρια μου στο ενυδρειο..τον τελευταιο καιρο παρατηρω οτι ασπριζουν λιγο και ξυνονται πανω στο χαλικι συχνα. Να σημειωσω πως εχω ενα ενυδρειο 200 λιτρα και μεσα εχω 3 frontosa, 1 cynotilapia sp. Mbamba, 2 labeotropheus, 1 labidochromis yellow, 1 melanochromis joanjohnsonae, 1 tropheus, 1 maingano , 1 aulonocara fire fish . θα ηθελα να μου δωσει οποιος γνωριζει καποιες πληροφοριες σχετικα με το ξυσιμο των ψαριων.. ειναι ανησυχητικο? υπαρχει τροπος αντιμετωπισης? καθως επισης και που οφειλεται το ασπρισμα στο σωμα τους..ευχαριστω προκαταβολικα !

φιλε μου τα εχεις μπλεξει λιγο τα ψαρια σου mpuna haps ταγκανικα μαλαουι κανε μας μια παρουσιαση να σε βοηθησουμε γιατι θα εχεις συνεχως προβληματα πες μας ποσο καιρο τρεχει ποσες αλλαγες κανεις και βλεπουμε υστερα thumbup thumbup
xaris
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κιχλιδες και ξυσιμο στο χαλικι   Σαβ Σεπ 10, 2011 10:36 am

stelios81 έγραψε:
xaris έγραψε:

φιλε μου τα εχεις μπλεξει λιγο τα ψαρια σου mpuna haps ταγκανικα μαλαουι κανε μας μια παρουσιαση να σε βοηθησουμε γιατι θα εχεις συνεχως προβληματα πες μας ποσο καιρο τρεχει ποσες αλλαγες κανεις και βλεπουμε υστερα thumbup thumbup

Aυτο γινεται εδω και 2 μηνες περιπου.. αλλαγη κανω καθε 15 μερες, η θερμοκρασια ειναι γυρω στους 26 με 27 βαθμους και το ph 8 me 8,5 ..
stelios81
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κιχλιδες και ξυσιμο στο χαλικι   Σαβ Σεπ 10, 2011 10:07 pm

το τριψιμο στις αφρικανες ειναι φυσιολογικο εκτος αν ειναι υπερβολικα πολυ οποτε ειναι μυκητας ο οποιος θα φυγει βαλε μας καποια φοτω να δουμε.
xaris
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κιχλιδες και ξυσιμο στο χαλικι   Κυρ Σεπ 11, 2011 3:02 am

stelios81 έγραψε:
το τριψιμο στις αφρικανες ειναι φυσιολογικο εκτος αν ειναι υπερβολικα πολυ οποτε ειναι μυκητας ο οποιος θα φυγει βαλε μας καποια φοτω να δουμε.

Μηπως ειναι πολλα εντεκα ψαρια μεσα στο ενυδρειο 200 λιτρα και στρεσαρονται? θα προσπαθησω να βαλω και φωτογραφια.. γενικα εχω δει πως το καθενα ψαρι εχει ηδη το χωρο του γιατι το ενυδρειο δουλευει εδω και ενα χρονο και μεγαλωνουν αρκετα γρηγορα .
Κλεόβουλος
Υπεύθυνος
Υπεύθυνος

Αριθμός μηνυμάτων : 377
Τόπος : Τανζανία

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κιχλιδες και ξυσιμο στο χαλικι   Κυρ Σεπ 11, 2011 4:20 am

Δεν πρόσεξες αυτό που σου είπε ο Στέλιος πιό πάνω?
Τα ψάρια σου είναι φύρδην μίγδην.
Διάβασε λίγο για το κάθε είδος χωριστά ,την προέλευση του και βασικά τις ανάγκες του.
Εδώ μπορείς να δεις το προφίλ τους να πάρεις μια ιδέα
http://www.cichlid-forum.com/articles/african_cichlid_genus_gallery.php
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Αριθμός μηνυμάτων : 2402
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κιχλιδες και ξυσιμο στο χαλικι   Κυρ Σεπ 11, 2011 12:00 pm

Συμφωνω με τους προλαλησαντες!
Τα εχεις κανει λιγο σαλατα..θα πρεπει να κατασταλαξεις σε ποια λιμνη θες και σου αρεσει και μετα να δεις ποια ψαρια θα πρεπει να διωξεις και ποια να κρατησεις!

Ριξε μια ματια στα αρθρα του φορουμ και εμεις εδω ειμαστε να βοηθησουμε σε οτι αποφασεις!

Καλο διαβασμα!

xaris
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κιχλιδες και ξυσιμο στο χαλικι   Παρ Σεπ 16, 2011 4:51 am

chris7 έγραψε:
Τα εχεις κανει λιγο σαλατα..θα πρεπει να κατασταλαξεις σε ποια λιμνη θες και σου αρεσει και μετα να δεις ποια ψαρια θα πρεπει να διωξεις και ποια να κρατησεις!

Ριξε μια ματια στα αρθρα του φορουμ και εμεις εδω ειμαστε να βοηθησουμε σε οτι αποφασεις!

Καλο διαβασμα!

Καλησπερα και παλι ! σκεφτηκα σοβαρα οσα μου ειπατε και ετσι αποφασισα να εχω στο ενυδρειο ψαρια μονο απο ενα ειδος ! Ετσι ,σημερα εχω στο ενυδρειο μου 8 frontosa ( 2 ενηλικα -μεγαλα- και 6 μικρα ) ... Το ενυδρειο εχει πλεον πολλες πετρες και κρυψωνες ! Μπορειτε να μου δωσετε μερικες πληροφοριες για το ph και τη θερμοκρασια ? Και οποιαδηποτε αλλη πληροφορια ή συμβουλη 8ελετε για το νεο μου ενυδρειο !

ευχαριστωω cheers
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κιχλιδες και ξυσιμο στο χαλικι   Παρ Σεπ 16, 2011 6:24 am

8 frontosa σε 200 λίτρα;;;;

Έχεις διαβάσει ποσά λίτρα ενυδρειο θελουν αυτά τα ψάρια ;
Κ σε τι μέγεθος φτάνουν;
http://animal-world.com/encyclo/fresh/cichlid/frontosa.php

Ρίξε ένα προσεχτικο διάβασμα στο φόρουμ και κοιτά τι μπορείς να βάλεις στο ενυδρειο σου βάση των λίτρων σου και τις διαστάσεις του!

xaris
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κιχλιδες και ξυσιμο στο χαλικι   Παρ Σεπ 16, 2011 7:11 am

chris7 έγραψε:

Καλο διαβασμα!

μαλλον εγω δεν σας το ειπα σωστα πριν ..αλλαξα και το ενυδρειο , πηρα ενα JUWEL 600 λιτρα ..αυτο πιστευετε οτι ειναι καλα? κ αν ναι τι αλλη συμβουλη 8α μπορουσατε να μου δωσετε ???? ευχαριστω ..
stelios81
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κιχλιδες και ξυσιμο στο χαλικι   Παρ Σεπ 16, 2011 9:41 am

μαλλον εγω δεν σας το ειπα σωστα πριν ..αλλαξα και το ενυδρειο , πηρα ενα JUWEL 600 λιτρα ..αυτο πιστευετε οτι ειναι καλα? κ αν ναι τι αλλη συμβουλη 8α μπορουσατε να μου δωσετε ???? ευχαριστω ..

εβγαλε η juwel 600αρι ποτε??βαλε μας φοτω ρε χαρρυ
το μεγαλυτερο τις ειναι το ριο 400 απ οσο ξερω εσυ που βρηκες 600?
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κιχλιδες και ξυσιμο στο χαλικι   Σαβ Σεπ 17, 2011 11:03 pm

Λογικα το 400αρι ειναι η το 450αρι(vision)..... μεγαλυτερο δεν εχει βγαλει η juwel!

xaris
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κιχλιδες και ξυσιμο στο χαλικι   Κυρ Σεπ 18, 2011 5:15 am

chris7 έγραψε:
Λογικα το 400αρι ειναι η το 450αρι(vision)..... μεγαλυτερο δεν εχει βγαλει η juwel!

Καλησπερα και παλι παιδια ! προφανως κ να ειναι αυτο που λετε ! εμενα ενας γνωστος μ το εδωσε αυτο το ενυδρειο για 600αρι ..αλλα γ να το λετε εσεις ετσι ειναι.. παντως , εχει πολλες πετρες κ κρυψωνες . αυτο αποσο ξερω ειναι καλο για τις φροντοζες . εχω μεσα 8 οπως σας ειπα κ πιο πανω .επισης ,εχω ενα εξωτερικο φιλτρο JBL CristalProfi e1500 . ειναι καλο ? αυτα για την ωρα ! please αν εχετε να μου δωσετε πληροφοριες και συμβουλες για τις αναγκες του ενυδρειου και για τις φροντοζες σαν ψαρια 8α το εκτιμουσα πολυ -μιας κ απο,τι βλεπω ειστε γνωστες και σας ακολου8ησα σ αυτο που μου προτεινατε ( να βαλω δλδ ψαρια ενος μονο ειδους ) ..
ευχαριστω !
stelios81
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κιχλιδες και ξυσιμο στο χαλικι   Κυρ Σεπ 18, 2011 6:05 am

1]τι μηκος εχει το ενυδρειο σου χαρρυ
2]το φιλτρο σου ειναι λιγο για τα λιτρα σου
3] βαλε καμια φοτω
4]αν ακους πετ σοπ συνεχως θα ακους wanker
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κιχλιδες και ξυσιμο στο χαλικι   Κυρ Σεπ 18, 2011 8:54 am

Καταρχην να ξεκαθαρισουμε οτι δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι 600 λιτρα το ενυδρειο σου εκτος και αν δεν ειναι juwel!
Κ θελω να πιστευω οτι απο εκει που το αγορασες(αν το αγορασες) να μην το πληρωσες για 600αρι!
Βαλε καμια φωτο να το δουμε!

Σε 400 λιτρα μπορεις να κρατησεις 3 ατομα(1 αρσ-2 θυλ) μονο και οχι 8 !
Μαλλον δεν διαβασες το λινκ που σου εδωσα και δινω ακομα ενα!
http://www.malawicichlidhomepage.com/greek/articlesgreek/cyphotilapia_frontosa_greek1.html

Η φιλτρανση σου ειναι μικρη θα χρειαστεις ενα ακομα φιλτρο που να γυρναει 1000λ/ωρα!

κιχλιδες και ξυσιμο στο χαλικι
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Γενικά για κιχλίδες Αφρικής-
Μετάβαση σε: