ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 

ΚΑΝΙΒΑΛΟΙ!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
new hobbista
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 22

ΔημοσίευσηΘέμα: ΚΑΝΙΒΑΛΟΙ!!!   Τρι Μαρ 29, 2011 10:41 pm

Καλημέρα στην παρέα. Χρειάζομαι τα φώτα σας!!! Έχω ένα ενυδρέιο με κιχλίδες malawi και ανάμεσα τους ένα ζευγαράκι lifalili (το οποίο φυσικά δεν είναι malawi αλλά όταν τα πήρα δεν είχα ιδέα από αυτά και τώρα δεν θέλω να το δώσω). Αυτό το ζευγαράκι λοιπόν μου βγήκε πολύ καρπερό αλλά δεν μπορώ να σταυρώσω ψάρι γιατί τα άλλα είναι μοβόρικα και τα τρώνε!! Χώρισα λοιπόν το ενυδρείο με ένα τζάμι με τρύπες για να κυκλοφορεί το νερό αλλά πάλι περνάνε μέσα από τις τρύπες τα μικρά και φοβάμαι ότι δεν θα μου μέινει κανένα. Επίσης χθες έγινε κάτι που δεν έχω ξαναδεί. Τις προηγούμενες φορές τα μικρά τα φρόντιζαν και οι δύο γονείς πάρα πολύ. Χθες το απόγευμα ξαφνικά η θηλυκιά άρχισε να ορμάει στον αρσενικό και έγινε ο κακός χαμός. Τελικά ο αρσενικός κατέληξε στην άλλη πλευρά του του ενυδρείου γιατί εκτός από τα παιδιά του (έτσι άρχισε ο καβγάς) έφαγε κι ένα κομμάτι από το πίσω πτερύγιο της θηλυκιάς. Με την αναταραχή όμως και μέσα από τις τρύπες πέρασαν στην άλλη πλευρά και αρκετά μικρά. Εκεί του ξαναξύπνησε το πατρικό ένστικτο και άρχισε να τα προστατεύει πάλι και να διώχνει τα άλλα ψάρια του ενυδρείου. Επειδή πιστεύω ότι πάλι δεν θα μείνει κανένα τι μου προτείνετε να κάνω? Έχω την δυνατότητα να στήσω ένα 25λιτρο για τα μικρά αλλά θα χρειαστεί στρώσιμο. Αν πάρω νερό από αυτό που τρέχει ήδη σε πόσες μέρες μπορώ να βάλω τα μικρά? Και σε τι "ηλικία" μπορώ να χωρίσω τα μικρά από τη μάνα? Συγνώμη αν σας ζάλισα αλλά πραγματικά με έχει προβληματίσει πολύ όλη αυτή η κατάσταση.
Περιμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Αριθμός μηνυμάτων : 2402
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΑΝΙΒΑΛΟΙ!!!   Τετ Μαρ 30, 2011 1:14 am

Ο μονος τροπος για να αποφυγεις τα προβληματα ειναι να στησεις ενα ενυδρειο μονο για τα lifalli !
Διαφορετικα δεν προκειται να βρεις ησυχια!
Επισης αργοτερα το 25λιτρο μπορεις να το εχεις μονο για γεννηστρα και μετα να δινεις τα μικρα!

Τι διαστασεις εχει το ενυδρειο σου και ποσα λιτρα ειναι??
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://chris7-photos.blogspot.com
new hobbista
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 22

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΑΝΙΒΑΛΟΙ!!!   Τετ Μαρ 30, 2011 6:37 am

Το ενυδρείο που έχω τώρα είναι 110 λίτρα καθαρά. Τα lifalili τα είχα για ένα 2 μήνες περίπου στο 25λιτρο για τον ίδιο λόγο, αλλά ήταν μονίμως κρυμμένα στις πέτρες. 'Οχι μόνο δεν ζευγάρωσαν καμία φορά αλλά ούτε καν πλησίαζαν το ένα το άλλο. Γι'αυτο και ξαναμπήκαν στο μεγάλο όπου ξανάρχισαν να ζευγαρώνουν. Η πλάκα είναι ότι από χθες, όλα τα μικρά έχουν περάσει στην άλλη πλευρά με τους κανίβαλους κι ευτυχώς είναι ο πατέρας από κει και έχουν απομείνει αρκετά. Λέω να το στήσω το μικρό σήμερα κι ότι θέλει ας γίνει...
Όταν λες γεννήστρα τι εννοείς? Μόλις αρχίζουν το φλερτ να τα βάζω στο μικρό? Δεν θα σταματήσουν τη διαδικασία από το στρες? Και πως θα κρατάω τη βιολογία αφου θα είναι άδειο? Ή μήπως να παίρνω νερό από το μεγάλο κάθε φορά που πρέπει να τα αλλάξω? Ουφ... και μόνο που τα σκέφτηκα κουράστηκα!!! Smile
Κάνω το πείραμα απόψε και σας κρατάω ενήμερους...
Ευχαριστώ!!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Αριθμός μηνυμάτων : 2402
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΑΝΙΒΑΛΟΙ!!!   Τετ Μαρ 30, 2011 10:19 pm

το ενυδρειο που εχεις κανει μονο για ενα ζευγαρι lifalili...δεν μπορει να εχεις μεσα και τα malawi !
Tα malawi θελουν μεγαλυτερο ενυδρειο!
Αν τα lifalili μεινουν μονα τους μεσα στο 110λιτρο σιγουρα θα ξαναδεις γεννες..στο 25λιτρο που τα ειχες βαλει λογικο
ειναι μην εβλεπες γεννες...ειναι πολυ μικρο...ηταν στρεσαρισμενα τα ψαρια για αυτο και δεν τα εβλεπες!
Στο 25λιτρο αργοτερα μπορει να βαζεις τα μικρα να τα μεγαλωνεις λιγο και μετα να δινεις!

Διαβασε εδω για τα lifalili!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://chris7-photos.blogspot.com

ΚΑΝΙΒΑΛΟΙ!!!
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: