ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 

ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΑΦΡΙΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΑΛΑΤΙΑ.... ???

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
CONAN77GR
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 25
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΘέμα: ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΑΦΡΙΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΑΛΑΤΙΑ.... ???   Πεμ Μαρ 17, 2011 1:43 am

Καλησπερα.Ειμαι κατοχος ενος ενυδρειου με κιχλιδες malawi mbuna.Θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με την χρηση αλατιων (epson salt ή seachem cichlid lake salt ή αλατια για θαλασσινο ενυδρειο) στην προετοιμασια του νερου για τις αφρικανες.Χρησιμοποιω ηδη μαγειρικη σοδα μιας και ειχα λιγο πεσμενο το ΚΗ.Κανει καλο η χρηση αλατιων σε ΚΑΘΕ ΑΛΛΑΓΗ(μικρη ποσοτητα) στα ψαρια?(Εκτος απο το ανεβασμα στο GH)Και αν κανει καλο ποιο αλατι απο τα παραπανω πρεπει να βαζω?Εχω ακουσει οτι το θαλασσινο εχει και πολλα ιχνοστοιχεια που κανουν καλο.Αλλοι παλι λενε οτι δεν κανει καλο και βαζουν σκετο epson salt ή αλατι για ενυδρεια γλυκου νερου.Ξερει καποιος?Και αν ναι τι ποσοτητες βαζει?
Οι τιμες του νερου δικτυου ειναι:GH=10
KH=6
PH=7,6
Ευχαριστω πολυ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
zipo
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 89

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΑΦΡΙΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΑΛΑΤΙΑ.... ???   Πεμ Μαρ 17, 2011 5:57 am

Με τις μετρήσεις σου,κατά τη γνώμη μου,μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Cichlid Lake Salt της Seachem στην προτεινόμενη αναλογία.Κακό δε θα κάνει.Εγώ το χρησιμοποιώ μαζί με σόδα σε κάθε αλλαγή.Καλά κάνεις και χρησιμοποιείς και σόδα.Δίνει σταθερότητα και είναι ασφαλής στη χρήση.
CONAN77GR
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 25
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΑΦΡΙΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΑΛΑΤΙΑ.... ???   Πεμ Μαρ 17, 2011 8:11 am

Το epson salt κανει την ιδια δουλεια με το προιον της seachem?Και δεν εννοω καλο στην αυξηση τησ σκληροτητας αλλα αν κανει καλο στα ψαρια,τα κανει πιο ανθεκτικα στις ασθενιες...Οπως ειναι η θεραπεια με "αλατι" αλλα οχι τοσο μεγαλη ποσοτητα αλλατιου οπως στην θεραπεια απλα λιγο αλατι σε καθε αλλαγη νερου...Σαν προληψη για τα ψαρια καπως....

ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΑΦΡΙΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΑΛΑΤΙΑ.... ???
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: