ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 

Νεο ξεκινημα φυτεμενο ....νταμαρι

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
komori
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 14

ΔημοσίευσηΘέμα: Νεο ξεκινημα φυτεμενο ....νταμαρι   Τετ Σεπ 29, 2010 3:39 am

Γεια σας παιδια
Σκεφτομαι ν'αλλαξω το στησιμο του ενυδρειου.Φυσικα εχω κιχλιδες mbuna και αυτη τη στιγμη εχω ενα χαρεμι labido.Παρουσιαση δεν κανω ακομη απλα θελω τη βοηθεια σας για μια νεα επανεκινηση.Το ενυδρειο εχει διαστασεις 120-45-50 και η εταιρια το δινει μικτα λιτρα 330.Απο εξοπλισμο 2 εξωτερικα φιλτρα της Eheim 2071 και 2073 αντιστοιχα.Και ενα εσωτερικο κυκλοφορητη 1600 λ/ω.
1)Θελω να βαλω πετρες λαβας γιατι ειναι παναλαφρες και ομορφες πολυ.Διαβαζοντας διαφορα καπου κολαω.Πεστε την γνωμη σας.Απο τα μειονεκτηματα ειναι οτι ειναι αιχμηρες και δεν ξερουμε τη συνθεση τους.Απο την αλλη ειναι ομορφες , ελαφριες και τελειο υλικο για αποικηση βιολογικου υλικου.
2)Πειτε κανενα τροπο στησιματος με το σκεπτικο οτι ισως και αν γινεται να μπουν καποια στιγμη και 3 χαρεμια.
3)Ποια αλλα ειδη θα μπορουσα να βαλω για να μην εχω υδριβισμους?Μ ' αρεσουν πολλα τ'ατιμα.Θα μπορουσα να βαλω demasoni με labido?Θα χωρουσε καποιο τριτο χαρεμι χωρις προβληματα?
4)Οπωσδηποτε θα βαλω φυτα(valisneria , crinum)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Αριθμός μηνυμάτων : 2402
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο ξεκινημα φυτεμενο ....νταμαρι   Τετ Σεπ 29, 2010 4:29 am

Γεια σου φιλε...
για τον εσωτερικο κυκλοφορητη που λες..ειναι εσωτερικο φιλτρο η απλα ενας κυκλοφορητης?

1)Τωρα για πετρες λαβας το ειπες κ μονο σου ειναι αιχμηρες κ δν κανουν για τα ψαρια μας...αναγκαστικα θα πας σε καποιο αλλο ειδος πετρας!
2)Πετρες πολλες πετρες που να δημιουργουν πολλες κρυψωνες,περασματα,σπηλιες !κοιτα εδω
3)Προσωπικη μου αποψη βαλε μονο 2 ειδη κ θα εισαι μια χαρα...τα 2 δυο που αναφερεις μπορεις να τα βαλεις αλλα θα ειναι ρισκο γιατι τα demasoni ειναι κωλοπαιδα..εχουν γινει αρκετα ποστ τελευταια για τα demasoni διαβασε κ θα ενημερωθεις πληρως!
διαβασε εδω για ειδη κ συνδιασμους!

Καλη συνεχεια κ οτι θες ρωτας!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://chris7-photos.blogspot.com
komori
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο ξεκινημα φυτεμενο ....νταμαρι   Τετ Σεπ 29, 2010 7:23 am

chris7 έγραψε:
Γεια σου φιλε...
για τον εσωτερικο κυκλοφορητη που λες..ειναι εσωτερικο φιλτρο η απλα ενας κυκλοφορητης?

Ενας εσωτερικος κυκλοφορητης ειναι μονο.
Τα φιλτρα πως να τα συνδεσω?Δηλ εισοδο εξοδο απο τη μια και το αλλο απο την αλλη μερια ή δυο εισοδοι αριστερα και δυο εξοδοι δεξια?Πως θα εχω πιο καλη κυκλοφορια του νερου?
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Τόπος : Α. Γλυφάδα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο ξεκινημα φυτεμενο ....νταμαρι   Τετ Σεπ 29, 2010 7:41 am

komori έγραψε:
Ενας εσωτερικος κυκλοφορητης ειναι μονο.
Τα φιλτρα πως να τα συνδεσω?Δηλ εισοδο εξοδο απο τη μια και το αλλο απο την αλλη μερια ή δυο εισοδοι αριστερα και δυο εξοδοι δεξια?Πως θα εχω πιο καλη κυκλοφορια του νερου?

thumbup

komori
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο ξεκινημα φυτεμενο ....νταμαρι   Τετ Σεπ 29, 2010 10:31 pm

2)Πετρες πολλες πετρες που να δημιουργουν πολλες κρυψωνες,περασματα,σπηλιες !κοιτα εδω

Ειδα τα στησιματα.Μερικα απο αυτα εχουν μεσα τραγανες πετρες απο λαβα και μαλιστα ειναι απο τα πιο ωραια.Φυσικα καλα ειανι να μη ρισκαρουμε αλλα ελα που μου αρεσει η ατιμη η λαβα.
Καμια προταση για παρεα με τα labido μου?

Mbuna
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 73
Τόπος : πτολεμαιδα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο ξεκινημα φυτεμενο ....νταμαρι   Πεμ Σεπ 30, 2010 12:29 am

Αν βάλεις πολλές πέτρες με κρυψώνες δοκίμασε αυτό που θέλεις Smile Smile
Ακόμα καλύτερα αν τα demasonι είναι μικρότερα.
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο ξεκινημα φυτεμενο ....νταμαρι   Πεμ Σεπ 30, 2010 2:47 am

komori έγραψε:
Καμια προταση για παρεα με τα labido μου?

Για συγκατοίκους των labido θα προότεινα όμορφες και δοκιμασμένες λύσεις:
Pseudotropheus Acei
Melanochromis Maingano

komori
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο ξεκινημα φυτεμενο ....νταμαρι   Πεμ Σεπ 30, 2010 3:02 am

Μπορουν να συμβιωσουν και τα τρια ειδη μαζι? ε.....ε.....ε.....ε.....ε
Γιατι και τα δυο ειδη που ανεφερες μου αρεσουν πολυ.
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο ξεκινημα φυτεμενο ....νταμαρι   Πεμ Σεπ 30, 2010 3:12 am

komori έγραψε:
Μπορουν να συμβιωσουν και τα τρια ειδη μαζι? ε.....ε.....ε.....ε.....ε
Γιατι και τα δυο ειδη που ανεφερες μου αρεσουν πολυ.

Οριακά και με μπόλικη πέτρα είναι πιθανό.

Προσωπικά θα έβαζα μόνο 2 είδη.

komori
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο ξεκινημα φυτεμενο ....νταμαρι   Πεμ Σεπ 30, 2010 3:19 am

OK.
Eυχαριστω

Νεο ξεκινημα φυτεμενο ....νταμαρι
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: