ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 

Απορία σε μετρήσεις gh/kh

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Mbuna
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 73
Τόπος : πτολεμαιδα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απορία σε μετρήσεις gh/kh   Παρ Αυγ 06, 2010 5:07 am

Καλησπέρα παιδιά!
Πήρα τον εξοπλισμό για το αφρικανικό μου και έκανα μετρήσεις νερού
για να έχω μια εικόνα.
Το ph είναι περίπου 7,1
Το GH και to KH για να αλλάξουν χρώμα χρειάστικαν 15 σταγώνες
Τα test είναι τησ API και οι κλίμακαδίνει μέχρι 12 σταγόνες.
Κάνω κατι λάθος???
Θέλω να το κάνω malawi το ενυδρίο.
Πόσα κίλα αραγωννίτη να βάλω? βρήκα 0.5 και 3mm. scratch scratch scratch scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Τόπος : Α. Γλυφάδα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορία σε μετρήσεις gh/kh   Παρ Αυγ 06, 2010 8:06 am

Τα τεστάκια της ΑΡΙ για GH και KH (για υγρά τεστ μιλάμε πάντα και όχι για στικάκια) δεν έχουν κάποιο όριο.
Απλώς η κάθε σταγόνα ισοδυναμεί με 1 βαθμό. Οπότε αν έριξες 15 σταγόνες στο π.χ. test για GH για να αλλάξει χρώμα, τότε έχεις σκληρότητα 15.

Δεν γνωρίζω να υπάρχει κάποιο κλίμακα. Και αν δεν κάνω λάθος, τα υγρά τεστ για σκληρότητες όλων των εταιριών είναι έτσι.

Εγώ χρησιμοποιώ αυτά.

Οι τιμές που δίνεις είναι λίγο ανεβασμένες αναλογικά με το 7.1 pH αλλά γενικότερα είναι ΟΚ.

Αραγωνίτη βάλε τον πιο ψιλό που θα βρεις. Επίσης, χάριν οικονομίας, μπορείς να βάλεις μισό αραγωνίτη και μισό άμμος θαλάσσης. εκτός απο οικονομικότερη λύση είναι και, κατ'εμέ, ομορφότερο γιατί "σπάει" λίγο η ασπρίλα του αραγωνίτη και δίνει ένα φυσικότερο αποτέλεσμα.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών

Απορία σε μετρήσεις gh/kh
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: