ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
Share | 

στησιμο ενυδρειου

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Go down 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
panos1273
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 10

ΔημοσίευσηΘέμα: στησιμο ενυδρειου   Τετ Jul 21, 2010 5:05 pm

καλησπερα παιδια ειμαι νεος στην σελιδα εχω ενα ενυδρειο 240 λιτρων και θελω να βαλω κιχλιδες αφρικανικες malaoui εχω ενα φιλτρο jebo external 825 θα εχω και το φιλτρο του ενυδρειου για περισοτερο καθαρισμο θελω να μου πειτε αν μπορω να βαλω μεσα αμμο απο ποταμι καθως και πετρες
Επιστροφή στην κορυφή Go down
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
Mbuna
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 73
Τόπος: πτολεμαιδα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: στησιμο ενυδρειου   Τετ Jul 21, 2010 5:18 pm

Καλησπέρα!
Μπόρεις να βάλεις αφού ελενξεις με ακουα φορντ
αν είναι ασβεστολιθηκές γιατί θές υψήλό ph και σκληρότιτες.
Ο καθαρισμός πρέπει να είναι πάρα πολύ καλός, κάλο θά ήταν να τα βράσεις αν μπορείς.
Ριξέ πολύ study για να βγάλεις άκρη.
panos1273
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 10

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: στησιμο ενυδρειου   Τετ Jul 21, 2010 5:25 pm

τι ειναι το ακουα φορντ εδω στον εβρο εχουμε σκληρο νερο μου ειπαν ειναι το ιδανικοτερο νερο για κιχλιδες εισαι σιγουρος οτι κανει η αμμος και οι πετρες απο ποταμι
Z.X
Guru
Guru

Αριθμός μηνυμάτων: 2329
Τόπος: Θεσσαλονικη

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: στησιμο ενυδρειου   Τετ Jul 21, 2010 8:45 pm

To 80% των πετρωματων στην ελλαδα ειναι ασβεστολιθηκες,τωρα αν εισαι ατυχως και δεν ειναι rabbit
Παντως μπορεις να το κανεις και να ελενξεις στην πορεια της τιμες,δεν νομιζω να εχεις θεμα..

http://zx-foto.blogspot.com/
http://zx-foto2.blogspot.com/
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://cich.forumchti.com
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Αριθμός μηνυμάτων: 2243
Τόπος: Α. Γλυφάδα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: στησιμο ενυδρειου   Παρ Jul 23, 2010 12:27 pm

Αν στον Έβρο, το νερό είναι σκληρό τότε δεν σε νοιάζει αν είναι ασβεστολιθικά τα πετρώματα και η άμμος ή οχί. Κοινώς βάζεις ότι θέλεις.

Απο εκεί και πέρα, μπορείς να βάλεις καί άμμο αλλά καί πέτρες απο ποτάμι αφού τα καθαρίσεις καλά.
Μπόλικο νερό και βράσιμο (αν είναι αυτό εφικτό). Επίσης, μπορείς να τις βουλιάξεις σε νερό με χλωρίνη και μετά να τις ξεπλύνεις μς σκέτο νερό και μπόλικο αντιχλώριο.

Όπως και να έχει, μόλις βάλεις την άμμο και τις πέτρες στο ενυδρείο και τις στήσεις, θα πρέπει απαραιτήτως (για να είσαι σίγουρος), να βαλεις το ένα φίλτρο (π.χ. το εσωτερικό) να "τρέξει" με μπόλικο ενεργό άνθρακα για 4-5 μέρες και μετά να βάλεις το άλλο φίλτρο, τα ψάρια κλπ.

στησιμο ενυδρειου

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-