ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 

Νεο setup με Labidochromis caeruleus

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Asimina
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 27

ΔημοσίευσηΘέμα: Νεο setup με Labidochromis caeruleus   Κυρ Μαϊος 16, 2010 4:23 am

Καλησπέρα παιδιά.
Σκοπεύω να κάνω ένα νέο στήσιμο στο ενυδρείο μου και να βάλω ένα χαρεμάκι με Labidochromis caeruleus.
Αυτή την στιγμή το ενυδρείο μου έχει μέσα guppies.
Είναι 1,00χ30χ40 με ένα εξωτερικό φίλτρο eheim 2213,θερμοστάτη 150w και φωτισμό 1χ30w grolux.
Έχω μέσα κερατόφυλλα και δεν υπάρχει υπόστρωμα (μόνο χαλίκι).
Αλλαγές 33% κάθε εβδομάδα.
Θα ήθελα τις συμβουλές σας όσο αφορά :
1) Είδα εδώ στο forum ότι χρησιμοποιείται άμμο και πέτρες θαλάσσης, πρέπει να μαζέψω άμμο μέσα από το νερό ή κάνει και απ'έξω από την παραλία;
2) Ο αραγωνίτης είναι απαραίτητος;
3) Μπορώ να χρησιμοποιήσω μπόλι από το υπάρχον ενυδρείο μου ή πρέπει να κάνω πάλι στρώσιμο από την αρχή;
4) Πόσα περίπου κιλά πέτρες, άμμο αραγωνίτη (εάν χρειαστεί) να υπολογίζω για τις διαστάσεις του ενυδρείου μου;
Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είμαι κάπως νέα στο χόμπι.
Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
Z.X
Guru
Guru

Αριθμός μηνυμάτων : 2329
Τόπος : Θεσσαλονικη

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο setup με Labidochromis caeruleus   Κυρ Μαϊος 16, 2010 4:59 am

Γεια σου Asimina και καλως ηρθες στην παρεα μας..

1) Είδα εδώ στο forum ότι χρησιμοποιείται άμμο και πέτρες θαλάσσης, πρέπει να μαζέψω άμμο μέσα από το νερό ή κάνει και απ'έξω από την παραλία;
Ναι μπορεις να το κανεις,και απο εξω και απο μεσα,απλως θελει καλο ξεπλυμα μετα.
2) Ο αραγωνίτης είναι απαραίτητος;
Οχι,απλως βοηθαει πολυ να ανεβασεις της τιμες σου.
3) Μπορώ να χρησιμοποιήσω μπόλι από το υπάρχον ενυδρείο μου ή πρέπει να κάνω πάλι στρώσιμο από την αρχή;
Βεβαια μπορεις
4) Πόσα περίπου κιλά πέτρες, άμμο αραγωνίτη (εάν χρειαστεί) να υπολογίζω για τις διαστάσεις του ενυδρείου μου;
Αναλογα την διακοσμηση που θα κανεις,καλο ειναι να εχεις 6-8 εκατοστα αμμου και πετρες οσο χρειαστει..

Για malawi εισαι οριακα για ενα χαρεμι με τις διαστασεις που εχεις,για tanganyika μπορεις να βαλεις και 2 ειδη..
Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είμαι κάπως νέα στο χόμπι.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://cich.forumchti.com
Asimina
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο setup με Labidochromis caeruleus   Κυρ Μαϊος 16, 2010 5:05 am

Καλώς σας βρήκα Very Happy
Βασικά μου άρεσε πολύ αυτό το είδος αλλά για να πώ την αλήθεια,τα multi μου κίνησαν το ενδιαφέρον όσο αφορά την συμπεριφορά τους στο ενυδρείο (από αυτά που διάβασα).
Ανάμεσα στα δύο είδη (multi + labidos) ποιό με συμβουλεύεις να βάλω;
Για tanganyika εάν αποφασίσω ισχύουν τα ίδια για την άμμο, κλπ ;
Z.X
Guru
Guru

Αριθμός μηνυμάτων : 2329
Τόπος : Θεσσαλονικη

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο setup με Labidochromis caeruleus   Κυρ Μαϊος 16, 2010 5:54 am

Με τα multi μπορεις να βαλεις και αλλο ειδoς(πχ julidochromis η καποιο μικρο neolamprologus) και να φτιαξεις μια συνθετη διακοσμηση..
Τα ιδια ισχυουν και για tanganyika..
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://cich.forumchti.com
Asimina
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο setup με Labidochromis caeruleus   Κυρ Μαϊος 16, 2010 6:02 am

Οκ,
σ'ευχαριστώ
είχα αποφασίσει να βάλω στο ενυδρείο ένα είδος.
Τελικά μου είναι πιο δύσκολο να αποφασίσω από όσο περίμενα. Exclamation Sad
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Τόπος : Α. Γλυφάδα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο setup με Labidochromis caeruleus   Παρ Μαϊος 21, 2010 1:52 am

Όταν αποφασίσεις...
...εμείς εδώ είμαστε για πούμε γνώμες.
thumbup

Asimina
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο setup με Labidochromis caeruleus   Κυρ Μαϊος 23, 2010 7:13 am

Παιδια ειμαι πολυ μπερδεμένη,
εχω φαει απειρες ωρες διαβαζοντας σε διαφορα site, προσπαθοντας να καταληξω σε καποιο
ειδος για το νεο μου ενυδρειο.
Θελω να ειναι σωστο αυτο που θα βαλω μεσα για τα λιτρα μου και επειδη οι αποψεις διχαζονται.
Μπορω στο 1 μετρο ενυδρειο να βαλω καποιο ειδος malawi και πιο συγκεκριμενα Labidochromis Caeruleus ή
Pseudotropheus Saulosi;
Η αληθεια ειναι οτι με τα multi το ενυδρειο θα φαινεται αδειο και αχρωμο.
Ενω με malawi θα υπαρχει λιγο χρωμα...
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Αριθμός μηνυμάτων : 2402
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο setup με Labidochromis caeruleus   Δευ Μαϊος 24, 2010 11:51 am

Asimina έγραψε:
Παιδια ειμαι πολυ μπερδεμένη,
εχω φαει απειρες ωρες διαβαζοντας σε διαφορα site, προσπαθοντας να καταληξω σε καποιο
ειδος για το νεο μου ενυδρειο.
Θελω να ειναι σωστο αυτο που θα βαλω μεσα για τα λιτρα μου και επειδη οι αποψεις διχαζονται.
Μπορω στο 1 μετρο ενυδρειο να βαλω καποιο ειδος malawi και πιο συγκεκριμενα Labidochromis Caeruleus ή
Pseudotropheus Saulosi;
Η αληθεια ειναι οτι με τα multi το ενυδρειο θα φαινεται αδειο και αχρωμο.
Ενω με malawi θα υπαρχει λιγο χρωμα...

Καλως ηρθες κ απο μενα Asimina !
Mπορεις να βαλεις ενα χαρεμι Labidochromis Caeruleus αλλα οπως σου ειπε κ ο Ζ.Χ πιο πανω θα εισαι πολυ οριακα!
Εγω ειχα σε 30 λιτρα παραπανω απο το δικο σου ενα χαρεμι Labidochromis Caeruleus αλλα μεγαλωνοντας τα ψαρια εβλεπα οτι ηθελαν περισσοτερα λιτρα περισσοτερο χωρο δλδ....σε περισσοτερα λιτρα θα δεις κ εντελως διαφορετικες συμπεριφορες!Αν εχεις σκοπο αργοτερα να παρεις ενα μεγαλυτερο ενυδρειο τοτε βαλ'τα!
Να φανταστεις οτι σε 400 λιτρα εβαλα 2 ειδη για τους παραπανω λογους που σου ανεφερα!
Προσωπικη μου αποψη ειναι να πας σε tanganyika που εχεις κ περισσοτερες επιλογες!
Σε οτι και να αποφασισεις εμεις εδω ειμαστε να σε βοηθησουμε!
Καλη συνεχεια!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://chris7-photos.blogspot.com
Asimina
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο setup με Labidochromis caeruleus   Τρι Μαϊος 25, 2010 10:24 am

Καλως σας βρηκα,
ευχαριστω πολύ για την βοηθεια,
τελικα σε multi με βλεπω.
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο setup με Labidochromis caeruleus   Παρ Μαϊος 28, 2010 1:35 am

Ασημίνα, βάζοντας τα multies ίσως χάνεις λίγο σε χρώμα αλλά κερδίζεις πολύ σε συμπεριφορές.
Απλά, θα πάθεις πλάκα με την συμπεριφορά τους αλλά και με την ιεραρχία της αποικίας που θα δημιουργηθεί.

Επιπλέον βάζεις και ένα είδος πέτρας (π.χ. julidochromis) και έχεις ακόμα πιο απίστευτες συμπεριφορές.
rock

Asimina
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο setup με Labidochromis caeruleus   Παρ Μαϊος 28, 2010 9:18 am

Δεν θεωρουνται λιγα τα 120 λιτρα (λογικα 100 καθαρα) για να συνδυασεις 2 ειδη ;
Τι εννοεις οτι θα ειναι ακομα πιο απιστευτη η συμπεριφορα τους;
Τα julido δεν τρωνε τα μικρα των μουλτι;
θελω να πω ειναι ασφαλες σε ενα ενυδρειο 1 μετρου να τα βαλεις να συνυπαρχουν;
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Αριθμός μηνυμάτων : 2402
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο setup με Labidochromis caeruleus   Σαβ Μαϊος 29, 2010 8:33 pm

Για 2 ειδη tanganyika δεν ειναι λιγα!
Διαβασε αυτην την παρουσιαση κ θα καταλαβεις τι εννοει ο φιλος Moutralewn
http://cich.forumchti.com/forum-f14/topic-t588.htm
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://chris7-photos.blogspot.com
Asimina
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο setup με Labidochromis caeruleus   Σαβ Μαϊος 29, 2010 10:35 pm

Χμ...το διαβασα.
Απλα εκεινος ειχε 180 λιτρα ενυδρειο και σε πιο μετα απο οτι ειδα τα
εβγαλε τα julido και τα εβαλε μονα τους σε δικο τους ενυδρειο.
Οπως και να εχει εγω θα ξεκιναγα με ενα χαρεμακι multi και μετα θα εβαζα το δευτερο,
μπορει να σκεφτω αντι για δευτερο να βαλω ενα julido.
Ευχαριστω thumbup
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο setup με Labidochromis caeruleus   Κυρ Μαϊος 30, 2010 9:14 pm

Με έξυπνο στήσιμο και λίγα ψάρια είναι εφικτό να κάνει σε 120 λίτρα αυτό που έκανα εγώ σε 180.

Τί εννοώ:
Στήνεις τις πέτρες δημιουργώντας ένα "σύστημα" βράχων με αρκετά περάσματα και σχετικά λίγες εισόδους-εξόδους. Αυτές οι είσοδοι-έξοδοι είναι προτιμότερο να είναι σαν χαραμάδες. Δεν χρειάζεται πολλές πέτρες για να το επιτύχεις αυτό. Βάζεις ένα ζευγάρι transcriptus (που είναι εκ των μικρότερων julido) και δεν αφήνεις πολλές γέννες μέσα.

Ομοίως και στα multies. Επειδή, ως γνωστόν, γεννάνε σαν παλαβά, δεν αφήνεις πολλά μέσα και κρατάς το μέγεθος της αποικίας μικρό.

Εγώ έβγαλα τα julies απο το 180άρι και τα έβαλα σε ένα 120άρι όλο δικό τους με σκοπό να κρατήσω μαζί με πολλούς απο τους απογόνους. Σκέψου ότι τώρα τα έχω σε ένα 80άρι

Νεο setup με Labidochromis caeruleus
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Νεο setup με Labidochromis caeruleus
» Labidochromis Caeruleus
» χαριζονται labidochromis caeruleus
» LABIDOCHROMIS CAERULEUS
» Labidochromis caeruleus

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: