ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 

Νεο ενυδρειο για Μalawi

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
gwgos21
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 4

ΔημοσίευσηΘέμα: Νεο ενυδρειο για Μalawi   Τρι Νοε 24, 2009 11:51 am

Καταρχας θελω να χαιρετησω ολα τα παιδια του φορουμ.Καινουριος στο θαυμαστο κοσμο των Μαλαουι θελω τη βοηθεια σας για το στησιμο ενος νεου ενυδρειου.Το ενυδρειο (RIO 180) εχει παραγγελθει και μεχρι να ερθει εχω μερικες αποριες που θελω να με βοηθησετε.Για set up (mbuna) δεν εχω αποφασισει ακομη μαζι θα το δουμε αυτο αργοτερα.....
1.Τα φιλτρα.Εχω ενα eheim 2215 και θα χρησιμοποιησω και το εσωτερικο του ενυδρειου.Ειναι αρκετα?
2.Υποστρωμα που να ανεβαζει ph και σκληροτητες τι να προτιμησω?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
ROUSSAKS
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 185
Τόπος : Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο ενυδρειο για Μalawi   Τρι Νοε 24, 2009 9:19 pm

Kαλημερα και καλως ηρθες , ημουν και γω στην ιδια διαδικασια , εαν θες διαβασα το δικο μου ποστ ολες οι απορροιες που μπορει να δημιουργηθουν υπαρχουν εκει , και αν κατι δεν καταλαμβαινεις ρωτας.
Στις δυο απορροιες σου τωρα :
1.Εσωτερικο και 2215 νομιζω ειναι οκ ; αρκει να το γεμισεις βιολογικο υλικο (σαμπσταρ , σιποραχ..κτλπ)
2.Το υποστρωμα πρεπει να ειναι ψιλοκοκκοι αμμο . οχι χαλικι . Εγω προσωπικα πηρα απο μαντρα οικοδομικων υλικων αμμο θαλασσης 3 ευρω τα 40 κιλα και δεν την εβαλα ολη . Αλλα θελει καλο καθαρισμα και μετα μες στο ενυδρειο .

Δικες μου συμβουλες :
1 αφου δεν εχεις παρει ακομα το ενυδρειο μην παρεις ψαρια με το που θα σου ερθει.
2 ακολουθα κατα γραμμα οτι σου πουν τα παιδια εδω .
3 κανε πολλα δοκιμαστικα κτησηματα με τις πετρες που θα βαλεις μεσα ωστε οταν τις κολλας να εισαι σιγουρος 100% οτι σου αρεσει
Koing Koing
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 168
Τόπος : Xαλκιδα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο ενυδρειο για Μalawi   Τρι Νοε 24, 2009 10:31 pm

Καλως ηρθες και απο εμενα...Νομιζω πως με τα φιλτρα σου θα εισαι κομπλε...

Για την αμμο προτιμησε αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα αραγωνιτη αλλιως αμμο θαλασσης...
Προτιμησε χοντροκοκη αμμο η λεπτοκοκο χαλικι και χρωμματος μπεζ..Πρεπει να επισημανω πως το ασπρο χρωμα δεν το προτιμουν οι Κιχλιδες γιατι αντανακλαει με το φως και ετσι στρεσαρονται τα ψαρια μας αφου προτιμουνε μερη χωρις εντονο φωτισμο...

Καλη συνεχεια!!
Z.X
Guru
Guru

Αριθμός μηνυμάτων : 2329
Τόπος : Θεσσαλονικη

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο ενυδρειο για Μalawi   Τετ Νοε 25, 2009 5:11 am

Καλως ηρθες στην παρεα μας..
Το στησιμο σου θα εξαρτηθει απο ποια ψαρια θα βαλεις μεσα(στα λιτρα σου ενα χαρεμι mbuna ειναι καλα).
Και θα φροντισεις οι πετρες σου και η αμμος να ειναι ασβετολιθηκες για να παρεις της ψηλες τιμες..
Ριξε μια ματια ΕΔΩ για να παρεις ιδεες..

http://zx-foto.blogspot.com/
http://zx-foto2.blogspot.com/
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://cich.forumchti.com
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Τόπος : Α. Γλυφάδα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο ενυδρειο για Μalawi   Τετ Νοε 25, 2009 6:27 am

Καλώς ήρθες, φίλε μου.

Θα συμφωνήσω με τα παιδιά στα παραπάνω.

Άμμος (και όχι χαλίκι) σε χρώμα μπεζ (ή μπεζ-γκρι, όπως η θαλάσσης). Ο αραγωνίτης είναι ότι καλύτερο (σου ανεβάζει και διατηρεί τις σκληρότητες) αλλά είναι αρκετά ακριβώς.

Πέτρες ασβεστολιθικές και κατά προτίμηση σε φυσικά χρώματα και σχέδια.

Απο φίλτρανση θα είσαι ΟΚ.
Για ψάρια, μιλάμε για 1 είδος (1 χαρέμι - 1αρσ+3 θηλ) και θα είσαι ΟΚ.

gwgos21
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 4

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο ενυδρειο για Μalawi   Τετ Νοε 25, 2009 8:39 am

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Να πω οτι ειμαι απο επαρχια Τρικαλα Θεσσαλιας.Το ενυδρειο μωλις ερθει στο καταστημα θα ανεβω Αθηνα να το παρω και να ψωνισω και κανα δυο πραματακια.Γι΄αυτο το λογο ηθελα να μαθω για το φιλτρο και το υποστρωμα.Ψαρια εννοειται οτι δεν θα επαιρνα κατευθειαν με το ενυδρειο.Το eheim το χρησιμοποιω ειδη και ειναι στρωμενο στο 120λιτρο.Αρα για υποστρωμα αμμο θαλλασσης ή αραγωνιτη(αναλογως με την τιμη του).Πετρες ασβεστολιθικες.θα πρεπει να κανω τεστ με aquaforte ή ειναι ολες οι θαλλασσιες πετρες?
Α ξεχασα το σημαντικοτερο,σκεφτομουν να δοκιμασω με 2 ειδη χαρεμακια.Δεν παιζει τιποτα που να ειναι καπως εφεκτοοοο?
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Αριθμός μηνυμάτων : 1312
Τόπος : Χανιά

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο ενυδρειο για Μalawi   Τετ Νοε 25, 2009 8:56 am

καλως ηρθες και απο εμένα !!
Με εχουν καλυψει οι προηγουμενοι.....
Απο ψαρακια θα σου συνιστουσα και εγω να μεινεις με το ενα χαρεμι..... Τα 180 λιτρα και ιδιαιτερα το 1 μ μηκος ειναι μικρο για mbuna.

http://imichalfishphotos.blogspot.com//
Ηλίας
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Τόπος : Α. Γλυφάδα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο ενυδρειο για Μalawi   Πεμ Νοε 26, 2009 2:43 am

gwgos21 έγραψε:
θα πρεπει να κανω τεστ με aquaforte ή ειναι ολες οι θαλλασσιες πετρες?

Δεν είναι όλες θαλασσινές πέτρες. Με aquaforte βλέπεις αν είναι ασβεστολιθικές ή όχι.
Βέβαια δεν είναι απαραίτητο να είναι ασβεστολιθικές. Απολώς οι ασβεστολιθικές ανεβάζουν λίγο παραπάνω τις σκληρότητες.
Μέτρα; τις παραμέτρους του νερού δικτύου της περιοχής σου. Μπορεί να έχεις σκληρό νερό οπότε να μην χρειάζεται ούτε αραγωνίτης, ούτε ασβεστολιθικά πετρώματα.

Βέβαια και να μην έχει τόσο σκληρό νερό, πάλι δεν είναι απαραίτητο. Αν οι σκληρότητές σου είναι πια τόσο χαμηλές (πράγμα δύσκολο), ανεβάζεις το GH με λίγο αλατάκι, το ΚΗ με λίγο σοδίτσα και είσαι ΟΚ.

gwgos21 έγραψε:

Α ξεχασα το σημαντικοτερο,σκεφτομουν να δοκιμασω με 2 ειδη χαρεμακια.Δεν παιζει τιποτα που να ειναι καπως εφεκτοοοο?

Οι περισσότεροι με 2 είδη ξεκινήσαμε σε 180 λίτρα.
Προσωπικά είχα σε RIO 180, 2 είδη (Pseudotropheus Acei και Yellow Labido).
Στην πορεία βλέπεις ότι τα 180 λίτρα (και με 1 μ μήκος) είναι λίγα για 2 είδη.

Βλέπεις ότι τα ψάρια είναι και αισθάνονται εγκλωβισμένα. Εκεί που το καταλαβαίνεις πλήρως είναι όταν έρθει η στιγμή να δώσεις το 1 χαρέμι (απο τα 2) για να μπει σε κάποιο μεγαλύτερο ενυδρείο. Τότε διαπιστώνεις πραγματικά πόσο είχαν ανάγκη τα ψάρια έναν μεγαλύτερο χώρο.

chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Αριθμός μηνυμάτων : 2402
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο ενυδρειο για Μalawi   Πεμ Νοε 26, 2009 5:51 am

Moutralewn έγραψε:
gwgos21 έγραψε:
θα πρεπει να κανω τεστ με aquaforte ή ειναι ολες οι θαλλασσιες πετρες?

Δεν είναι όλες θαλασσινές πέτρες. Με aquaforte βλέπεις αν είναι ασβεστολιθικές ή όχι.
Βέβαια δεν είναι απαραίτητο να είναι ασβεστολιθικές. Απολώς οι ασβεστολιθικές ανεβάζουν λίγο παραπάνω τις σκληρότητες.
Μέτρα; τις παραμέτρους του νερού δικτύου της περιοχής σου. Μπορεί να έχεις σκληρό νερό οπότε να μην χρειάζεται ούτε αραγωνίτης, ούτε ασβεστολιθικά πετρώματα.

Βέβαια και να μην έχει τόσο σκληρό νερό, πάλι δεν είναι απαραίτητο. Αν οι σκληρότητές σου είναι πια τόσο χαμηλές (πράγμα δύσκολο), ανεβάζεις το GH με λίγο αλατάκι, το ΚΗ με λίγο σοδίτσα και είσαι ΟΚ.

gwgos21 έγραψε:

Οι περισσότεροι με 2 είδη ξεκινήσαμε σε 180 λίτρα.
Προσωπικά είχα σε RIO 180, 2 είδη (Pseudotropheus Acei και Yellow Labido).
Στην πορεία βλέπεις ότι τα 180 λίτρα (και με 1 μ μήκος) είναι λίγα για 2 είδη.

Βλέπεις ότι τα ψάρια είναι και αισθάνονται εγκλωβισμένα. Εκεί που το καταλαβαίνεις πλήρως είναι όταν έρθει η στιγμή να δώσεις το 1 χαρέμι (απο τα 2) για να μπει σε κάποιο μεγαλύτερο ενυδρείο. Τότε διαπιστώνεις πραγματικά πόσο είχαν ανάγκη τα ψάρια έναν μεγαλύτερο χώρο.
thumbup
εγω φιλε μου ειχα βαλει τρια ειδη σε 150 λιτρα οταν ξεκινησα κ τωρα ειναι με ενα!!!!

Νεο ενυδρειο για Μalawi
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Νεο ενυδρειο για Μalawi
» (Malawi) Παρουσίαση ενυδρείου Μalawi
» ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ Μalawi 500 ΛΙΤΡΑ + SUB 180 ΛΙΤΡΑ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: